banner87
21 Temmuz 2019 Pazar

SİNAN’IN TORUNU OLMAK ÖNEMLİDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Mimar Sinan’ın torunu olmak bizim için çok önemli. Metin Sözen Hocam çocukların göbek adı Sinan olsun dedi; ama sadece göbek adları değil adları Sinan olmalıdır” dedi.

10 Nisan 2019 Çarşamba 10:07
Bu haber 230 kez okundu
SİNAN’IN TORUNU OLMAK ÖNEMLİDİR
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Mimar Sinan’ın torunu olmak bizim için çok önemli. Metin Sözen Hocam çocukların göbek adı Sinan olsun dedi; ama sadece göbek adları değil adları Sinan olmalıdır” dedi.

8-13 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle anılacak olan Kayseri’nin en önemli değerlerinden Mimar Sinan için doğum yeri olan Ağırnas’ta bir program yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Mimar Sinan ile birlikte Kayseri’yi ve Sinan’ın ilham aldığı Erciyes’i uluslararası boyuta taşıma gayretinde olduklarını söyledi.

Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Mimar Sinan’ı anma programına katılmak üzere gittiği Ağırnas’ta vatandaşlarla selamlaştı, hal hatır sordu ve küçük bir çocukla yakından ilgilendi. Mimar Sinan’ın doğum yeri olan Ağırnas’taki anma programı öğrencilerin farklı yörelerden halk oyunları gösterileri ile başladı. Programda daha sonra Mimar Sinan’ı anlatan bir film gösterildi. Okullar arasında gerçekleştirilen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Mimar Sinan’ın da canlandırıldığı bir defile sunuldu.

Çekül Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de bir konuşma yaparak Ağırnas ve bölgesinde çocukların göbek adının Sinan olması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Sözen, “Büyük değerlere büyük yer verdiğimizde uluslararası boyutta nasıl büyük bir ulus olduğumuz ortaya çıkar” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da konuşmasında, Mimar Sinan ile birlikte Kayseri’yi uluslar arası boyuta taşıyacaklarını vurgulayarak, “Mimar Sinan’ın torunu olmak bizim için çok önemli. Metin Sözen Hocam çocukların göbek adı Sinan olsun dedi; ama sadece göbek adları değil adları Sinan olmalı. Üç kıtada eserleri olan, bir asırlık ömrüne 467 eser sığdıran bir dahinin torunu olmanın gururunu yaşıyoruz. Bizler Sinan’ı uluslararası boyuta taşırken aynı zamanda Kayserimizi taşımak ve Onun büyüklüğünden Kayserimizin istifade etmesini sağlamak istiyoruz. İlhamını aldığı Erciyes’i uluslararası boyuta taşımak istiyoruz. Bu anlayış içinde Büyükşehir Belediyesi ve tüm paydaşlarımızla Mimar Sinan’ı daha güzel noktalara taşıyacağız” dedi

Anma programına katılan Vali Şehmus Günaydın da, Mimar Sinan’ı her haliyle örnek almamız gerektiğini belirtti. Tören alanındaki öğrencilere de seslenen Günaydın, “Mimar Sinan gibi ülkemize önemli eserler kazandırmanız için hedefler koymanız gerekir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mimar Sinan’ın evindeki Sinan konulu serginin açılışı yapıldı. Esnafları da ziyaret eden ve karşılaştığı herkese yakın ilgi gösteren Başkan Büyükkılıç, bir grup Ağırnaslı ile çay içerek sohbet etti.

Ağırnas’ta gerçekleştirilen Mimar Sinan’ı anma etkinliklerinde katılımcılara bulgur pilavı ve ayran da dağıtıldı. Bulgur pilavının dağıtımını Başkan Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte yaptı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV