banner87
21 Mayıs 2019 Salı

SIRADA KİM VAR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası o soruyu akla getirdi

25 Eylül 2017 Pazartesi 06:44
Bu haber 986 kez okundu
SIRADA KİM VAR?
Haberici -->

Kadir Topbaş, düzenlediği basın toplantısı ile görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bu istifa uzun zamandır AK Parti’de konuşulan belediye başkanlarında yapılacak değişimi akla getirdi. İddiaya göre 50 belediye başkanında değişim yaşanacak. AK Parti yerel seçimlere yeni isimlerle gitmeyi planladığı yönünde idi.

İSTİFA GEREKÇESİNİ SÖYLEMEDİ

Kadir Topbaş, istifa açıklamasında partisinden değil görevinden ayrıldığını dile getirdi. Topbaş, “Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez. Onurluyum ve gururluyum" dedi ve ekledi: "Bu şehir beni Dünya Belediyeler Birliği Başkanı yaptı. İnsanlar çok şeyi affeder adam yerine konulmamayı affetmez.” Topbaş, “80 milyon olarak Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız” ifadesinde bulundu.

50 BELEDİYE BAŞKANI MI VAR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasından sonra AK Partinin değişime gideceği ifade edilen belediye başkanları ile ilgili konu tekrar gündeme geldi. Partinin mental yorgunluk yaşayanlarda yapacağı değişimin 50 belediye başkanının kapsadığı ileri sürülüyor. Geride kalan 49 belediye başkanlarının ismi merak ediliyor. Bu listede Kayseri, Ankara, Bursa, Konya gibi büyükşehir belediye başkanlarının isimleri de olduğu ve yeni görevden ayrılmaların yaşanacağı iddia ediliyor.

Anayasa değişikliği sonrasında cumhurbaşkanlığı sistemi getirilmiş ve yeni sistemle ilgili bazı uygulamalar hayata geçirilirken ilk seçimde 2019 yılında yapılacak. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte 2019 seçimlerinde ilk kez yapılacak olan seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden AK Parti Genel Başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti genel başkanı olmasıyla birlikte yaptığı ilk açıklamada, partinin ilçe yönetiminde en üst seviyedeki yöneticisine kadar bazı değişimler yaşanacağı sinyali vermişti. Mental yorgunluktan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra bu değişim il ve ilçe yönetimleri ile parti merkezinde yapılmaya başlandı. Belediye başkanları ile ilgili de bir değişimin olacağı ifade edilmiş ancak bu yönde henüz bir değişim olmamıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası hemen akıllara belediye başkanları ile ilgili yapılması planlanan değişimi akla getirdi. Bu yönde ilk adımın atıldığı düşünülürken, Kadir Topbaş açıklamasında siyaset eleştirisi, adam yerine konmamayı ifade etti. Bunun yanında 80 milyon olarak Cumhurbaşkanının yanında olmak zorunda olunduğunu ifade etti.

Topbaş, açıklamasında, istifasıyla ilgili olarak, "Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem, asla müsaade etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim. Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz" dedi. Topbaş, “Şu anda partimin bir üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. Görevimi bırakıyorum ama partimi bırakmıyorum. Benim gündemim, Türkiye gündeminin küçük bir parçası. 80 milyon olarak Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız. İstanbullulara teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm İstanbullulardan görevimden müsaademi istiyorum lütfen gönül koymasınlar. Siyasette kırgınlık olmaz. Kırgınlığım yok. Her zaman partimin yanındayım siyasetin içindeyim. Asla birtakım söylentilere fırsat vermek istemem” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından AK Parti’de belediye başkanları ile ilgili yaşanacak değişimde sırada 49 belediye başkanı olduğu iddia edildi. 50 belediye başkanından birisinin Kadir Topbaş olduğu ve diğer 49 başkanın kim olduğu yönünde isimler telaffuz ediliyor. İddiaya göre, Kayseri, Konya, Ankara, Bursa ve birkaç büyükşehir belediye başkanının da yer aldığı belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde bu isimlerin kim olduğunun da yeni istifalarla birlikte ortaya çıkacağı da yine iddialar arasında.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV