banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

SİVİL MİMARİ YAPILAR KORUMA ALTINDA

Büyükkılıç, Gesi bölgesinde yer alan 12 tarihi yapıyı daha koruma altına aldıklarını söyledi.

11 Mayıs 2018 Cuma 07:06
Bu haber 262 kez okundu
SİVİL MİMARİ YAPILAR KORUMA ALTINDA
Haberici -->

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, çevre ve kültür yapılarını korumada öncü belediye olarak Gesi bölgesinde yer alan 12 tarihi yapıyı daha koruma altına aldıklarını söyledi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak 2015 yılında başlatılan tarihi yapıların onarımı ve günümüz hizmetine sunulması çalışması sonucu tarihi yapıların teker teker hizmete sunulduğunu hatırlattı. Tarihi yapılar ile doğal alanlara sahip çıkarak hem tarihin koruma altına alındığını hem de gelecek kuşaklara miras bırakıldığını belirtti.

Başkan, Melikgazi şehir de yer alan tarihi yapıların yapılış yılı, mimarisi, zamanın mimari tekniği, sanatsal yapısı, sosyal işlevi, sosyal hayatı yönlendirmesi ve katkısının Anadolu Tarihi için önemli olduğunu ifade etti.

Büyükkılıç, ''Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara sahipleniyoruz. Bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun da bir kültür mirasıdır. Bu nedenle koruma planları hazırlıyor, aslına uygun olarak onarıyor ve halkın hizmetine sunuyoruz. Gesi Bölgesindeki kentsel sit alanı içerisinde yer alan 12 özel mülkiyet yapı 2. Grup korunması gerekli Taşınmaz Kültür Varlıkları olarak tescillenmiştir.  Osmanlı döneminde hizmet vermiş olan on iki özel mimarı yapı Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ortak çalışma ile yeniden yapılarak hizmete sunulacak” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV