banner87
23 Temmuz 2019 Salı

SORUN ÇÜRÜK RAPORU VEREN DE

Geçen hafta kaldırılan Cumhuriyet Kadını Heykeli'nin heykeltıraşları Ekrem ve Nalan Bor, sessizliğini bozdu.

02 Ağustos 2018 Perşembe 21:28
Bu haber 648 kez okundu
SORUN ÇÜRÜK RAPORU VEREN DE
Haberici -->

Geçen hafta kaldırılan Cumhuriyet Kadını Heykeli'nin heykeltıraşları Ekrem ve Nalan Bor, sessizliğini bozdu. Heykeltıraşlar, sorunun Ticaret Odasından değil, farklı heykeltıraşların heykelle ilgili verdiği çürük raporundan kaynaklandığını savundu.

Kayseri’de Pastırmacılar Geçidi'nde bulunan ve 2003 yılında Kayseri Ticaret Odasının bazı STK’larla işbirliği içerisinde yapılmasına önayak olduğu; Moğol istilasında Bacıyanı Rum teşkilatının kadınlarının düşmana karşı verdiği mücadele ve Milli Mücadele’de Müdafaa-i Vatan Derneği'nin kadınlarının Türk askerine cephane yollarken gösterdiği kahramanlıkları anısına dikilmiş olan Cumhuriyet Kadını Heykeli'nin heykeltıraşları Ekrem ve Nalan Bor çifti, heykelle ilgili sessizliklerini bozdu.

Heykelin kaldırılma nedeninin iki farklı heykeltıraşın, Cumhuriyet Kadını Heykeli'nin çürüdüğüne dair rapor vermesi olduğunu belirten Ekrem Bor, "Yeni dönem Ticaret Odası Başkanımız Ömer Gülsoy Bey heykelle ilgili rapor istemiş. Kayseri’deki 2 heykeltıraş başka bir niyetle çok farklı bir rapor vermiş. Ben buna bağlıyorum. Bu heykelin tamir olacağını bile bile tamir olamayacağını, çürüdüğünü söylemişler. Bu heykel polyesterden yapılma. Plastik bir poşet bile doğada eriyemezken, polyesterin eridiğini söylemişler. Tabii Başkanımızın bu konuda teknik bilgisi olmadığı ve heykelin bizden sonra değiştirilen bayrağının insanları yaralaması nedeniyle, yeni dönemin heyecanıyla esnafa da yardımcı olmak istediği için o heykeli bir gecede kaldırmışlar oradan. Kayseri’de 2 heykel tıraş var zaten, bu işlerle uğraşan. Arkadaşların da ne niyetle dediğini biliyoruz” diye konuştu.

Heykeli maddi kaygı gütmeden tamir etmek istediklerini söyleyen Bor, tekrar yerine konmaması durumunda heykeli kendi atölyesinde sergileyeceğini ifade etti.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV