banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

SORUNLARIN BELİRLENMESİNİ İSTEDİ

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, “Kayseri İlinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 21 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge vermiştir.

14 Ekim 2018 Pazar 11:12
Bu haber 620 kez okundu
SORUNLARIN BELİRLENMESİNİ İSTEDİ
Haberici -->
MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir,  “Kayseri İlinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 21 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge vermiştir.

MHP’li Özdemir, verdiği önergede, Türkiye’nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden biri olan Kayseri ilinin, tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa beşiklik ettiğini ve her dönemde önemini koruduğunu belirtmiş ancak Kayseri’nin son yıllarda mevcut iktidar tarafından göz ardı edilen bir il haline geldiğini ve Kayserili vatandaşların sorunlarının da giderek arttığını belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin 24 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’de yapmış olduğu toplantıda “küçük esnafın kan ağladığı, Kapalı Çarşı, Yeraltı Çarşısı ve diğer cadde esnaflarının derin derin iç çektiği, yanlış şehircilik planlarından dolayı şehir içi trafiğin kabusa döndüğü” şeklinde belirttiği sorunlarda geçen süre zarfında bir iyileşme görülmemiştir. Yine geçen yıllarda çevre iller için lokomotif işlevi gören Kayseri’nin hızla içe kapandığını, eski cazibe ve çekimini kaybettiğini, bir dönem ağır sanayinin önemli kavşak noktalarından birisi olan Kayseri’nin, artık yalnızca mobilya ve tekstil sektörlerinde tutunmaya, rekabet etmeye çalıştığı tespitlerinde de bir gelişme yaşanmamıştır.”

Milletvekili Özdemir, önergesinde; Tarım'ın Kayseri ekonomisinde sanayi, ticaret, ulaşım sektörlerinden sonra gelmekte olduğunu belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “İlimizde bölgesel havza bazlı destekleme kapsamına geçilmiştir. Oysa ilimizde en çok üretilen Kabak Çekirdeği, Ayçekirdeği ve Şeker Pancarı destek kapsamında bulunmamaktadır. Bu ürünlerin de havza bazlı destek kapsamına alınması gerekmektedir. Bu ürünler Çiftçi Kayıt Sistemine yazılamadığı için mazot ve gübre desteği alınamamaktadır. Tarım sigortaları bölge müdürlüğü ilimizde bulunmamaktadır. İlimize TARSİM Bölge Müdürlüğünün açılması halinde çiftçilerimiz daha iyi hizmet alacaklardır.  Pınarbaşı ilçesinde 490 bin dekar alanı sulaması planlanan Bahçecik Barajının tamamlanmasına rağmen yıllardır bitirilemeyen sulama kanalları nedeniyle köylülerimiz suyun gelişini gözlemektedir. Ayrıca Baraj projesinin iletim hatları üzerindeki bazı mahallelerde ulaşım noktasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Benzer sorunlar Yamula Barajı içinde geçerlidir. Baraj temelinin atıldığı 1998 yılından geçen 20 yıl sonra 2014 yılında tamamlanması öngörülen ancak ödenek yetersizliği yüzünden inşaat çalışmaları aksayan Develi 2. Merhale Sulama Projesi ile Bahçelik ve Yamula Barajı Sulama Projeleri 2018 baharında biteceği yetkililer tarafından ifade edilmesine rağmen hala bitirilememiştir.”

Kayseri Milletvekili Özdemir, yapılacak çalışmalarla Kayseri’nin Savunma Sanayi yatırımlarından hak ettiği payı alması gerektiği hatırlatmasında bulunmuş ve Kayseri’nin bir diğer önemli sorununun ise yurt meselesi olduğunu belirterek; “Kayseri'de 4 üniversite bulunmasına rağmen, öğrenciler için yeterli sayıda barınma imkanı yoktur, bu konuda acil çalışmalar bir an önce yapılmalıdır” ifadesinde bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, “Türkiye'de mobilya sektöründe ciddi bir paya sahip olunmasına rağmen yetersiz tanıtımdan dolayı başka şehirlerin ön planda olduğunu ve bu konuda ülke düzeyinde tanıtım faaliyetlerinde bulunulması ve Kayseri'nin 3. Teşvik bölgesinde olmasının gerekmekte olduğunu ifade ederek; “Ankara-Niğde otoyolu projesine Kayseri ilinin de dâhil edilmesinin ülkemize sağlayacağı katkı büyük olacaktır. Kayseri’nin Başkent Ankara üzerinden Ege, Marmara, Avrupa, Türk Dünyası ve Asya’ya ulaşımında kolaylık sağlayacak olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri çok yavaş ilerlemektedir. Kayseri’nin Ankara-Sivas YHT hattına Yerköy’den bağlantısını sağlayacak olan Kayseri-Yerköy YHT hattının proje hazırlama çalışmaları hala tamamlanamamıştır. Yine ayrıca Antalya'yı Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri'ye bağlayacak Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi'nin bir an önce bitirilmesi gerekmektedir” dedi.

Açıklamasında bulunmuş ve açıklanan nedenlerle Kayseri İlinin Sorunlarının Araştırılarak Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının yararlı olacağını ifade etmiştir.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV