banner87
23 Nisan 2019 Salı

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, firmaların zorda olduğu ve batıyor gibi dedikodu yapılmasının doğru olmadığını belirtti

04 Eylül 2018 Salı 07:53
Bu haber 384 kez okundu
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Haberici -->
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, firmaların zorda olduğu ve batıyor gibi dedikodu yapılmasının doğru olmadığını belirterek, “İtibar cellatlığı yapanları tespit ederek suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, şirketlerle ilgili çıkan olumsuz haberlere tepki göstererek, “Daha önce TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da açıkladığı gibi, bazı kişi ve kurumlar tarafından hazırlanan güya, ekonomik olarak zorda olan şirket veya şirketlerin listelerini hazırlayarak paylaşan ve bu şirketlerin itibarını zedelenmeye çalışıldığını duyuyor ve üzülüyoruz. Firmalarla ilgili zordalar, batıyorlar gibi dedikodular çıkarıp listeler hazırlamak ve bunları yaymak alçaklıktır, ahlaksızlıktır, ülkemize, milletimize ve ekonomimize ihanettir. Bu tür itibar cellatlığı yapanları tespit ettiğimiz anda bizzat ben Kayseri Sanayi Odası Başkanı olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Odamız meclis salonunda yapılan toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, ülke olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğimizi belirterek, “Uluslararası finans tetikçilerinin kamu kurum ve kuruluşlarımızın iyi niyetle aldıkları tüm tedbirleri çürütmek gibi bir vazifeleri varmış gibi hareket etmektedirler. Benzer konumda olduğumuz hatta bizden daha kötü durumda olan ülkeler hakkında çok yorum yapmayan kuruluşlar, ülkemizi daha zor duruma sokmak için neredeyse her gece bir açıklama yapmaktadırlar. Her şeye rağmen biz bu süreçten başarı ile çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklıklar nedeniyle ülke olarak oldukça zor günler geçirdiklerini belirterek, “Bu gelişmelerde küresel, bölgesel ve ülkemizdeki birçok faktörün olumsuz rolü olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu faktörler bu düzeyde bir kur artışını açıklamakta yetersiz kalıyor. Artık önümüze bakmak, stratejik düşünerek karşımıza çıkan şartları avantaja çevirmek zorundayız. Başta Bakanımız Sayın Berat Albayrak olmak üzere, ekonomi yönetimimiz, Merkez Bankası, BDDK ve özellikle de halkımızın bu sınavdan başarıyla çıkacağına inancımız tamdır” dedi.

Bu süreçten gereken dersleri çıkartarak, sanayileşmeye ve üretime daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Büyüksimitci, “Bildiğiniz gibi dünyadaki ucuz dış kaynağa bağlı olarak büyümemizi sürdürdük. Ancak, sürekli cari açık veren ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülke olarak, dünyada paranın pahalandığı ve para bulmanın zorlaştığı bu dönemde maalesef bu tür durumları yaşıyoruz. Teknoloji yoğunluğu yüksek ürünleri yeterince üretmeden, ihracatımızdaki payını artırmadan küresel rekabet sürecinde güçlü kalamayız. İthalatımızı, dış girdi ve kaynak bağımlılığını azaltacak önlemleri almak zorundayız. Sanayileşmenin, daha çok üretim yapmanın, istihdamın, ihracatın ve cari açığı azaltmanın tek yol olduğunu bir kez daha anladık” diye konuştu.

Türkiye’nin tarım potansiyelini daha etkin kullanması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyüksimitci, ülkede yetişebilecek ceviz, badem, nohut ve fasulye gibi benzer ürünlerin yoğun bir şekilde ithal edildiğini belirterek,  bu ürünler için yoğun bir çalışma yapılarak yurt dışına döviz bağımlılığının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Canlı hayvan ve et ithalatının da bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, sanayicilerin bir taraftan üretim yaparken diğer taraftan dışa bağımlılığı azaltmak adına endüstriyel tarım ve hayvancılığa yönelmelerinin yerinde olabileceğini belirterek, bilimde ve üretimde ön plana çıkmış bir Türkiye’nin bir daha böylesi ataklara maruz kalmayacağını söyledi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV