banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

SURİYELİ VE DUL KADINLARA İSTİHDAM SAĞLANACAK

Kurulan kooperatifin hizmet alanı da belli oldu

19 Haziran 2017 Pazartesi 03:38
Bu haber 3538 kez okundu
SURİYELİ VE DUL KADINLARA İSTİHDAM SAĞLANACAK
Haberici -->

Şem’un-el Gazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kayserinin ilk kadın kooperatifini kuruyor. Kooperatif, öncelikle Suriyeli ve dul kadınlara istihdam sağlayacak. 
İncesu’nun Şeyhşaban köyünde yaşadığı bilinen ve aynı yerde türbesi olan, kimilerine göre peygamber, kimilerine göre asker olduğu bilinen Şem’un-el Gazi (Şemmun Aleyhisselam)’den ismini alan Dernek, kurulduğu günden bu yana Suriyeliler başta olmak üzere yardım faaliyetlerinde bulunuyor, eğitim ve sohbet programları düzenliyor. En son, aynı isimde kooperatif kurmak için çalışmalarını tamamlayan dernek, Kayserinin ilk kadın kooperatifini hayata geçirmiş olacak.
Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Kurucu Üyelerden Sibel Canatan şunları söyledi:
“Derneğin adı Şem’un el Gazi Hazretlerinden geliyor. Dernek kurmaya karar verdiğimizde isim için istihareye yattık, biliyorsunuz İslamiyet’te istihare var, bize bu isim bildirildi. Şem’un el Gazi Kayserinin İncesu’nun Şeyhşaban köyünde Erciyes dağı eteklerinde, bir rivayete göre peygamber, bir rivayete göre de alperen ereni olduğu söylenen bir evliya. Şemun’el Gazi Hazretleri Kadir Suresinin inzal sebeplerindendir. Resulullah (SAV) Ashabı ile sohbet ederken bir gün, ‘Bin ay cihat etme sevabına erişmiş’ diye bir tanım yapmıştır. Ki bahsettiği kişi Şemun’el Gazi Hazretleridir. Ashab, ‘Bin ay ömrümüz yok, nasıl o sevaba ereceğiz?’ diye sorunca, Rabbimin merhamet tecellisi ile Kadir Suresi inzal oluyor ve ‘Size bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini gönderdim’ diyor.”
“Sadece Suriyelilere değil, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan tüm ihtiyaç sahiplerine cevap vermeye çalışıyoruz” diyen Canatan, “İhtiyaç tanımımız da yalnızca gıda gibi temel ihtiyaçlarla kısıtlı değil. Örneğin eğitim de bir ihtiyaçtır. İnsanları bazı konularda bilinçlendirmek de ihtiyaçtır. Bu konuda da insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Örneğin helal gıda konusunda bu tür faaliyetlerimiz var. Biz yardım ederken insanların standartlarına da bakmayız. Bakarsınız evinde eşyası çok güzeldir ama borçludur. Bu bir ihtiyaçtır ve bu onu daraltmıştır, o kardeşimize de yardım ederiz” diye konuştu. “Suriyeliler ve dul kadınlar önceliğimiz” diyen Canatan, “Suriyeli olup da özellikle dul kadınlar bizim için öncelikli. Türkiye’de en fakirimiz dahi şu anda Suriyelilerin en zenginine denk geliyor. Mesela şu anda herkes, ‘Suriyeliler geldi Türkler yardım alamıyor’ diyor. Ama emin olun bit Türk’ün beğenmedikleri Suriyelilere gidiyor” dedi.


İHA

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV