banner167
banner182
02 Aralık 2021 Perşembe

TAHLİL SONUÇLARI ARTIK CEPTE

Kayseri Aile Hekimliği Sisteminde yapılan laboratuvar tahlil sonuçları ülke de ilk kez uygulanan bir çalışma ile artık cep telefonlarına geliyor.

12 Mart 2019 Salı 10:14
Bu haber 1218 kez okundu
TAHLİL SONUÇLARI ARTIK CEPTE
Haberici -->
Kayseri Aile Hekimliği Sisteminde yapılan laboratuvar tahlil sonuçları ülke de ilk kez uygulanan bir çalışma ile artık cep telefonlarına geliyor.

Ülke de ilk olma özelliği taşıyan Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarı akıllı cep telefonu uygulaması ile laboratuvar sonuçlarına ulaşmak artık çok daha kolay olacak. Sistemden yararlanmak için öncelikle Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarının Android ve İOS işletim sistemleri için geliştirdiği tahlil sonuç görüntüleme uygulamasını akıllı cep telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Ücretsiz ve reklamsız olan bu uygulama hastaların tahlil sonuçlarına istedikleri yerden anında ulaşabilmelerini sağlamakta.

Hayata geçirilen bu uygulamada tahlil için başvuran her hastaya kendisi için özel üretilen barkod numaraları verilmekte. Hastalar kendilerine verilen bu barkod numarasını telefonlarına yükledikleri uygulamanın ara yüzüne T.C. kimlik numarası ile beraber girdikten sonra laboratuvar sonuçlarını anında görüntüleyebilmekteler. Tahlil sonucu bekleyen hastaların iş gücü ve zaman kaybını ortadan kaldıran bu uygulama beğeni ve takdir toplamayı başardı.

Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarı çalışmaları ve uygulama hakkında açıklamalarda bulunan Laboratuvar Sorumlusu Uzman Gıda Mühendisi Nafi Demirel, “Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarı olarak ilimizde bulunan Aile Hekimliği sistemi, ilçe entegre hastaneleri ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı birinci basamak diğer sağlık kuruluşlarının klinik laboratuvar hizmetlerini veriyoruz. Günlük ortalama 6 bin numune ve 40 binin üzerinde test çalışılan iş yoğunluğu bakımından Türkiye'deki benzer laboratuvarlar arasında açık ara önde bir laboratuvarız. Bu yoğunluğun vermiş olduğumuz hizmetin kalitesi ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Laboratuvarımızdan hizmet alan sağlık kuruluşlarında toplanan kan numuneleri laboratuvarımıza taşımalı sistemle ulaştırılıyor. Numuneler çalışılıp sonuçlar uzmanlarımızca onaylandıktan sonra tahlil sonuçları Aile Hekimliği programları ile Entegre çalışan otomasyon sistemimiz aracılığıyla Hekimlere ulaştırılıyor” dedi.

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ise, “Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda kan sonuçlarını cep telefonundan izlenmesi için bir uygulama gerçekleştirildi. Halkımız T.C. kimlik numaraları ve barkod numaralarını girerek rahatlıkla kan sonuçlarını görebilecekler. Bunun güzel tarafı da Türkiye'de ilk defa halk sağlığı laboratuvarının kendine has bir uygulaması olması. Vatandaşlarımızın kişi güvenliğini de içine alan bu uygulama ile T.C. kimlik numarası ve barkod numarası girildikten sonra rahatlıkla sonuçlara ulaşılabilmesi.  Barkod numarası olmadan dışarıdan kimse sonuçları göremeyecek” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV