banner87
20 Mart 2019 Çarşamba

TALAS’TA ABDÜLHAMİD HAN ANLATILDI

II. Abdülhamid Han, vefatının 100. yılında Talas Belediyesince düzenlenen gecede anıldı.

13 Mart 2018 Salı 07:04
Bu haber 392 kez okundu
  TALAS’TA ABDÜLHAMİD HAN ANLATILDI
Haberici -->

Osmanlı padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han, vefatının 100. yılında Talas Belediyesince düzenlenen gecede anıldı. Gecede ulu hakanın mimar, mühendis, siyasetçi gibi birçok özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen yönleri de anlatıldı.

Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonundaki program, mini mehter konseri ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından program moderatörlüğünü Pelin Çift’in yaptığı, Abdülhamid Han’ın torunu Orhan Osmanoğlu ve Doç. Dr. Teyfur Erdoğdu’nun yer aldığı söyleşiyle devam etti.

İlmi siyaset gibi birçok yönlerinin ele alındığı söyleşinin ardından açıklamalarda bulunan Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, ‘Abdülhamid Han’ı anlamak dünyayı anlamaktır’ sözünün ne kadar doğru olduğunun bir kez daha farkına varıldığını belirtti.

Başkan Palancıoğlu, “Bugün yine faydalı sosyal ve kültürel faaliyetlerden birini gerçekleştirdik. Bu program özellikle önemliydi. Çünkü Abdülhamid Han’ın aramızdan ayrılışının 100. yılı. Bu programda ilk defa Talas’ta Abdülhamid Han ile ilgili farklı yeni bilgiler anlatıldı. ‘Abdülhamid Han’ı anlamak dünyayı anlamak’ gerçekten. Özellikle günümüzde başta Suriye olmak üzere neredeyse tüm İslam coğrafyası sıkıntılar içinde. Türkiye’yi hem içerden hem dışarıdan parçalamak istiyorlar. Dolayısıyla Abdülhamid Han’ı tam anladığımızda bu sorunları çözeceğiz. Bu tür programların toplum üzerindeki etkilerinin farkındayız. İnşallah devam edecek. Nisan ayında bir sürpriz programımız daha olacak. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

Padişah torunu şehzade Orhan Osmanoğlu ise programın çok güzel geçtiğini ifade ederek, “Daha anlatacak çok notlarımız vardı ancak süremiz yetmedi. Diğer şehirlerde yaptığımız programlardan farklı bir gece oldu. Sanki canlı bir tv programı gibi güzel oldu. İnşallah Kayseri’de Osmanlı padişahlarıyla ilgili yeni bir programda bir araya geliriz” diye konuştu.

Yaklaşık 2,5 saat süren ve dinleyicilerin büyük bir dikkatle takip ettiği gecenin sonunda Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, konuklara çiçek takdim etti. 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV