banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

TARIM ÇEŞİTLİLİĞİNİ KONUŞUR OLDUK

Hüseyin Akay çiftçilerle iftarda buluştu

15 Haziran 2017 Perşembe 03:41
Bu haber 942 kez okundu
 TARIM ÇEŞİTLİLİĞİNİ KONUŞUR OLDUK
Haberici -->

Kayseri Pancar Ekicileri kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’de artık yönetimin, çiftçinin ödemeleri değil, sözleşmeli tarım çeşitliliğini konuşur hale geldiğini belirtti. Akay, bu yönde adımların çiftçiye, Kayseri Şeker’de, kente ve ülkeye ekonomik kazanç sağlayacağını dile getirdi.

Kayseri Şeker Fabrikası'nın geleneksel hale getirdiği ve Kayseri Şeker'e bağlı 12 bölgede kurularak çiftçiler ve aileleri ile birlikte  iftar yapılan Şeker Sofrası Yeni Pazar'da kuruldu. Yenipazar şeker sofrasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Artık bizim toplantılarımızda hiç kimse para pul ne olur, ne zaman ödenir, ne kadar ödenir diye soru bile sormuyor. Çünkü bunlar zamanında hakkıyla gerçekleşiyor, çiftçilerimizin  ihtiyaçları  bu manada zamanında karşılanıyor. Seçim bitti, şimdi geçim zamanı. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da, tüm düşüncemiz, gayretlerimiz ve çalışmalarımız çiftçilerimizin daha fazla kazanması içindir" dedi.

KATILIM ÇOK FAZLAYDI

Yenipazar Bölge Hizmet binası bahçesinde kurulan Şeker sofrasına Yenipazar Bölgesi başta olmak üzere çevre ilçe ve beldelerden yoğun bir katılım gerçekleşti. Pancar Bölge Müdürlüğü ve Tarım Market  hizmet binası bahçesinde kurulan Şeker Sofrası'na; Yenipazar Jandarma Karakol Komutanı, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, bölge çalışanları ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Bahçeyi hınca hınç dolduran pancar üreticileri, Başkan Hüseyin Akay başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyelerini Genel Kurul'da olduğu gibi bir kez daha bağrına bastı. Ramazan ayının manevi atmosferinin en yoğun yaşandığı iftar, belde de ve bölgesinde bir kez daha birlik ve beraberliğe vesile oldu.

AKAY ARTIRMA MÜJDESİ VERDİ

Yenipazar bölgesinin hububat ambarı olmasının yanında büyük pancar üretiminin gerçekleştirildiğini, ancak sadece kotası olanların kazanmasının yanında kotası olmayanlara da alternatif ürünler için sözleşme yaptıklarını ve bunu artıracaklarını müjdeledi. Başkan Hüseyin Akay, TMO'nun yapmayı planladığı lisanslı depoculuğun da işletmesine talip olduklarını dile getirerek, "Tüm düşüncemiz, gayretimiz ve çalışmalarımız çiftçilerimizin daha fazla kazanmalarını sağlamak içindir" dedi.

BU BİR BAŞLANGIÇTI

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biliyoruz ki özellikle Yenipazar bölgesinde nohut ekimi bu bölgede yaygın bir şekilde yapılabiliyor. Bu sene 18 bin 450 dekarda nohut, 280 dekar Fasulye, bin 400 dekar kırmızı mercimek, 3 bin 080 dekar yeşil mercimek ekimi gerçekleşmiş. Biz bu sene nohut ve fasulye konusunda sözleşmeli üretimi başlatmış olup Nohut için 793 dekarda sözleşme yapılmıştır. Bu bir başlangıç, inşallah bu başlangıcı hep beraber geliştirmek arzusundayız. Biz, daha fazla çiftçimizle daha fazla alanda gerek nohut, gerek yeşil mercimek, gerek kırmızı mercimek ve gerekse fasulye ekimi konusunda inşallah  önümüzdeki yıllarda sözleşmeler yaparak bu işi daha fazla geliştireceğiz ve sizin şeker pancarı dışında başka ürünlerden de para kazanmanız konusunda bu çalışmaları yapacağız. Bu çalışma  sözleşmeli olacağı için aynı şeker pancarında olduğu gibi tohumunu, gübresini buna benzer ihtiyaçların temini bizim tarafımızdan yapılması söz konusu olacak. İnşallah ümit ediyorum bunlardan da para kazanır hale gelirsiniz.”

      

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV