banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

TARIMIN ÖNEMİ ANLATILDI

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde (NNYÜ) İş ve Kariyer Kulübü tarafından “Kayseri Ekonomisinin Kalkınmasında Tarımın Önemi” konulu konferans düzenlendi.

26 Ekim 2018 Cuma 14:15
Bu haber 500 kez okundu
TARIMIN ÖNEMİ ANLATILDI
Haberici -->
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde (NNYÜ) İş ve Kariyer Kulübü tarafından “Kayseri Ekonomisinin Kalkınmasında Tarımın Önemi” konulu konferans düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Salonunda düzenlenen konferansa Kayseri İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Veri Hazırlama Şube Müdürü Burak Yağmur ve Proje Birim Koordinatörü Ziraat Mühendisi Mustafa Tokdemir konuşmacı olarak katıldı. İİBF İktisat Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Kılavuz’un moderatörlüğünü yaptığı konferansta konuşan Burak Yağmur, tarım ve hayvancılığın önemine dikkat çekerek, Kayseri’nin toplam arazi varlığında hangi ürünlerin yetiştirildiği, üretim rakamları, hayvancılık ve hayvansal ürünlerin Kayseri ekonomisine katkısı gibi konularda bilgiler verdi.

GSYH rakamları göz önünde bulundurularak, iktisadi faaliyet kollarına göre yaptıkları değerlendirme ve karşılaştırmada tarımın, genel hizmetler sektörü ve sanayinin gerisinde olduğunu hatırlatan Burak Yağmur, “Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri sanayi sektörünün gelişmişliğiyle ölçülüyor. Sayısal anlamda bu şekilde değerlendiriliyor. Ancak, uzun yıllar ve gelecek düşünüldüğünde, esasında tarım demek bir ülkenin geleceği demek. Tarım Bakanımızın bir açıklaması var. Bundan sonraki süreçte dünyayı doyuran ülke dünyanın lideri olacağını söylüyor. Öncelikle kendimize yetmemiz gerekiyor. Ülkemizde yaşayan insanların ihtiyacı olan temel besinleri karşılayan alt yapımızın olması gerekiyor. Daha sonrada ürünleri çeşitlendirerek, katma değeri yüksek ürünler elde ederek GSYH rakamlarını arttırma yoluna gitmemiz gerekiyor. Biz bunu önemsiyoruz” dedi.

Proje Birim Koordinatörü Ziraat Mühendisi Mustafa Tokdemir ise konferansta tarım ve tarımsal üretim alanlarında Kayseri’de uygulanan model ve projeler hakkında bilgiler verdi.

Öğrencilerin sorularını cevaplandıran Yağmur ve Tokdemir’e konferans sonunda Prof. Dr. Emine Kılavuz tarafından plaket takdim edildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV