banner153
14 Kasım 2019 Perşembe

TEDAVİ EDİLMEZSE SONU KÖRLÜK

DoktorÖZ Göz ve Cerrahi Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Özkırış sağlıklı bir bedenin en önemli ögesi olan gözün korunması noktasında bilgiler vererek; "Şeker hastaları hastalıklarından korkmasınlar. Sadece Onunla nasıl baş etmek gerektiğini öğrensinler" dedi.

07 Haziran 2019 Cuma 10:45
Bu haber 223 kez okundu
TEDAVİ EDİLMEZSE SONU KÖRLÜK
Haberici -->

DoktorÖZ Göz ve Cerrahi Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Özkırış sağlıklı bir bedenin en önemli ögesi olan gözün korunması noktasında bilgiler vererek; "Şeker hastaları hastalıklarından korkmasınlar. Sadece Onunla nasıl baş etmek gerektiğini öğrensinler" dedi.

Prof. Dr. Abdullah Özkırış, şeker hastalarına göz sağlığını korumaları için tavsiyelerde bulunarak; "Şeker hastalığı; özellikle göz, kalp, böbrek, beyin, el ve ayaklarımızı hasara uğratır. Göz ise vücudumuzun her şeyidir. Onun için kıymetini bilmeli ve korumalıyız. Aksi taktirde diyabetin sonu karanlık bir dünya. Şeker hastaları hastalıklarından korkmasınlar. Sadece onunla nasıl baş etmek gerektiğini öğrensinler. Sağlıklı bir bedenin en önemli ögesi olan gözlerinizi ve diğer organlarınızı hafife almayın. Önemli 5 hususu var. Diyabetik Retinopatinin tedavisi, erken teşhisin yanında, hastanın diyabet tedavisine ve diyetine çok dikkat ve itina göstermesi ile ilgilidir. İdeal kiloya ulaşmak için egzersizi asla ihmal etmeyin. Kan şekerini sıkı ve düzenli kontrol edin. Sigarayı mutlaka bırakın. Stresten uzak durun veya kontrol altına alın. Diyabette en sık tutulan organ göz ve maalesef uygun bir şekilde tedavi edilmezse sonu körlük" dedi.

Türkiye'nin yetiştirdiği sayılı bilim adamlarından olan hem Türkiye’de hem de yurtdışında onbinlerce göze işlem ve ameliyatları ile insanlara ışık tutan Kayseri DoktorÖZ Göz ve Cerrahi Lazer Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Özkırış; vatandaşlardan kendisine ulaşan sorulara da cevap verdi. 'Diyabetik Retinopati'yi açıklayan Özkırış; "Gözün arkasındaki sinir liflerini içeren doku olan retinayı (ağ tabaka) besleyen küçük kan damarlarındaki değişiklikler ve hasardır. Körlüğe sebebiyet veren ve diyabetin tek tedavi edilebilir durumudur. Çoğunlukla iki göz etkilenir. Hastalığın başlangıcında hiç şikayet olmayabilir, bulgular zamanla ortaya çıkar. Diyabet ne kadar uzun süreli ise, hastalık ihtimali de o kadar daha fazladır. Çocukluk çağı diyabetinde, daha küçük yaşlarda başlar. Katarakt oluşumunu da tetikler" dedi. Özkırış, şunları söyledi;

“Evet bu çok önemli. Erken safhada yakalanan hastaların tedavileri mümkündür. Bu sebeple hastaların hiçbir şikayeti olmasa da yılda bir defa göz hekimine retina muayeneleri gerekir. Buluğ çağı, gebelik, katarakt ameliyatı, insüline yeni geçiş gibi dönemlerde muayene aralığı sıklaştırılmalıdır. Bütün şeker hastalarının risk altında olduklarını hatırlattıktan sonra şunları sıralayabilirim; iyi kontrol edilemeyen kan şekeri seviyeleri, yüksek kan basıncı, kolesterol, hamilelik, şişmanlık, böbrek hastalığı. Çok doğru. Diyabetik Retinopati'nin belirtileri çok değişik şekilde ortaya çıkabilir. Bunların belli başlılarını ise şöyle sıralayabiliriz; diğer göz rahatsızlıklarında görülen batma, çapaklanma, ağrı gibi şikâyetler olmaz. Sadece görmede azalma olur. Bu da yavaş yavaş olur. Görme alanında fark edilen, örümcek ağları gibi küçük uçuşan cisimcikler, ışık çakmaları, görmeyi engelleyen, siyah yarıklar ya da kırmızı bir şerit, görme kaybı, bulanık görme, görme merkezinde, siyah veya boş bir nokta, gece görmesinin zayıflaması, parlak ışıktan gelip daha loş bir ortama uyumda güçlük, görüş alanında oluşan karanlık gölgeler, görüşün perdelenmesi, kısa süreli görme kaybı."

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV