banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

TEMAYÜL BİTTİ SIRA MÜLAKATTA

AK Parti’de milletvekili aday listesinde kimlerin yer alacağı konusundaki heyecan iyice arttı.

10 Mayıs 2018 Perşembe 07:37
Bu haber 538 kez okundu
TEMAYÜL BİTTİ SIRA MÜLAKATTA
Haberici -->

AK Parti’de milletvekili aday listesinde kimlerin yer alacağı konusundaki heyecan iyice arttı. Geçen hafta temayül yoklaması yapıldı ve dün itibarıyla milletvekili aday adayları parti genel merkezine mülakat için gitmeye başladı. Yapılan temayül yoklamasında ise, il başkanlığı görevinden istifa eden Hüseyin Cahit Özden açık farkla birinci sırada yer aldı.

24 Haziran tarihinde yapılacak milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için siyasi partilerde büyük heyecan yaşanıyor. Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlar, Kayseri’den meclise gidecek olan 10 milletvekili ile ilgili partisindeki sıralamaya girmek için çaba sarf ediyor. AK Parti’de bu doğrultuda aday adaylığı için başvuran 94 isimden 87’si için temayül yoklaması yapıldı.

AK Parti’de belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ile teşkilatlardaki yöneticilerden oluşan 1687 delege, 87 aday adayı için oy kullandı. Delegelerin kullandığı oyların büyük çoğunluğunu eski il başkanı Hüseyin Cahit Özden aldı. Parti teşkilatında sevilen isim olan Özden’in yapılan temayülde büyük bir farkla birinci sırada yer aldığı belirtiliyor.

Temayül yoklamasında Özden birinci çıkarken, en çok oy alanlar arasındaki sıralama şöyle oldu; Hava Talay Çalış, Abdülkadir Güneş, Avşar Aslan, Ali Ekşi, Halil Ergen, Hüseyin Okandan, Sinan Burhan ve Mustafa Aksu yer aldı. 87 aday adayı dün itibarıyla aday sıralamasında yer alabilmek için genel merkezde yapılan mülakata gitmeye başladı. Mevcut vekiller temayül yoklamasında yer almamıştı. 

Kayseri’de en çok milletvekili aday adayı başvurusu AK Partiye yapıldı. Sayı oldukça fazla olunca sıralamanın nasıl oluşacağı konusunda da merakla beklenen süreç temayül yoklaması ile başladı. Şimdi ise, parti genel merkezi aday adaylarını mülakat için merkeze çağırdı. Burada yapılacak mülakat sonrasında 10 kişilik milletvekili aday listesi belirlenecek.

Partide 1687 delege geçen hafta milletvekili aday adaylığına başvuran kişiler için oy kullandı. Sonuçlara göre, delegelerin tercihi eski il başkanı Hüseyin Cahit Özden oldu ve büyük bir farkla birinci sırada yer aldı. Özden’in temayül yoklaması ve yapılacak mülakat sonuçlarının ardından milletvekili aday listesine kesin girecek isimlerden birisi olarak bakılıyor.

Dün başlayan milletvekili aday adaylarıyla ilgili parti merkezindeki mülakata ise, kısa sürede bütün aday adayları alınacak. Buradaki değerlendirmenin ardından aday olacakların isimleri açıklanacak. YSK’ya Kayseri için 10 kişilik milletvekili aday listesi verilecek.

Adaylık için bu süreç yaşanırken, herkes listede yer almak isteyenlerin temayül mü yoksa mülakatlara göre mi olacağını merak ediyor. Merkezin aday listesini belirlerken hangi kriteri uygulanacağı bilinmiyor.

Temayül yoklamasında mevcut milletvekilleri aday adaylığı için başvurmalarına karşın oylama listesinde yer almamışlardı.
HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV