banner87
20 Şubat 2019 Çarşamba

TERMİNALE ULAŞIM BÜYÜKŞEHİR’DEN

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, mini terminal binalarının hizmete girmesiyle birlikte kent merkezindeki otobüs bileti satan yazıhanelerin kapatılacağını açıkladı.

12 Nisan 2018 Perşembe 07:28
Bu haber 2705 kez okundu
TERMİNALE ULAŞIM BÜYÜKŞEHİR’DEN
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, mini terminal binalarının hizmete girmesiyle birlikte kent merkezindeki otobüs bileti satan yazıhanelerin kapatılacağını açıkladı. Başkan, kent merkezinde terminale servislerin kaldırılacağını ve bu hizmeti belediyenin ücretsiz vereceğini açıkladı.

Kent merkezinde düşünülen 6 mini terminal binaları ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu hizmetle şehirlerarası otobüs terminaline gidecekler, otobüs bileti alacaklar ve terminale ulaşmadaki servis hizmetini daha seri ve konforlu olarak alacaklarını belirtti.

“Şehirde insan yoğunluğu olduğu bölgede 6 noktada mini terminal olacak” diyen Başkan Çelik, “Şehirlerarası otobüs işletmelerin yazıhanelerinin içinde bulunacağı bir projedir. Merkezlerin içerisinde fatura ödeme merkezleri, bankamatikler, ATM’ler olacak. İçerisinde belediyemize ait kafeler olacak. Kent Ekmek satış merkezi olacak. Orada canlılık yaşanacak. Biz merkezde insanların ihtiyaçlarını burada da görebilmeleri ve başka hizmetlerde almalarını istiyoruz. Kamu kurumları da benzer bir yer sıkıntısı yaşıyorsa bizde onlara destek olmak istedik. PTT’de Talas ve Bayezşehir’de ATM kuracak. Yoğunburç’ta da şube açacaklar. Bu konuda teklifleri oldu” dedi.

Çelik, projeye başlarken iki hedefleri olduğunu anımsatarak, şunları söyledi;

“Birincisi şehir içindeki şehirlerarası otobüs işletmelerine ait servis araçları var. Gelen yolcuyu dağıttıkları gibi gidenleri de topladıkları araçları var. Kiminde birkaç yolcu kiminde 15-20 yolcu. Ama genelinde boş. Şimdi Yoğunburç’ta giderken önünüzde dörtlüleri yakmış bir otobüs duruyor ve bekliyor. Müşteri almak için. Trafik tıkanıyor. Bunu ortadan kaldırmak istedik. Şehir içinde servis araçlarının yoğunluğunu kaldırmak.

Yine yan yana dükkanlar ve boş olan yazıhaneler vardı. Bunları da ortadan kaldırmak istedik. Otobüs bileti satmaya çalışıyorlar. Düzensizdi. Vatandaş geldiğinde bir bütünlük içinde her şey içinde olacak bir merkez yani mini terminal düşündük. Şehir içindeki otobüs bileti satan firmaların yazıhanelerini yasaklayacağız. Onların tamamına yer vereceğiz. Sektörün temsilcileri ile görüştük ve iştahla bekliyorlar. Otobüs şirketlerinin işini görecek ve vatandaşımızda rahat edecek. Yazıhaneler kalkacak.”

SERVİS HİZMETİDE KALKACAK

“Servis hizmeti de kalkacak. Tek elden yapılacak” diyen Başkan Çelik, “Bunu belediye olarak biz yapacağız. Yada vereceğimiz firma yapacak. Ücretsiz olacak. Aynı anda İstanbul’dan otobüsler geldiğinde 8-9 tane firmanın otobüsü şehre dağılıyordu. Tek otobüsle olacak belki, belki de iki otobüs olacak. Servis işi de tek elden düzenli olacak. Önceden tek hattı iki hat olacak. Birkaç durakta duruyordu. Şimdi 13 durakta duracak. Kendine özel durakları olacak. Vatandaş bu durakları bilecek. Sarı boyalı durakta durursam, o durağa gelen otobüs beni terminale götürecek, yada beni bu durakta indirecek diye bilecek. Bu Türkiye’de örnek olacak. Kısa sürede hizmete alınacak. Doğu Terminali içinde de bu merkez olacak” diye konuştu.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV