banner87
17 Eylül 2019 Salı

TEST YAPILMAMIŞ KAN KULLANMAYIN

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli uyardı

01 Aralık 2017 Cuma 07:12
Bu haber 690 kez okundu
TEST YAPILMAMIŞ KAN KULLANMAYIN
Haberici -->

İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kan nakli sırasında, AIDS testi yapılmamış kontrolsüz kan kesinlikle kullanılmamalıdır” uyarısı yaptı.

HIV/AIDS enfeksiyonu 1980’li yıllardan bu yana tüm dünyada din, dil, ırk, cins, ülke ayırımı yapmadan hızla yayıldığına dikkat çeken Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Benli, şu uyarılarda bulundu:

“Ülkemizde HIV enfeksiyonundan en fazla etkilenen nüfus 25-49 yaş grubu olmakla beraber tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) Nedir: HIV virüsü bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.  HIV nedeniyle kişi enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğini kaybeder. AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) Nedir: AIDS, HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet verir AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. Kanında HIV taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır.”

Yrd. Doç. Dr. Benli, HIV virüsü kana bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti vermeyebileceğini ve kişi kendini iyi hissedebileceğini aktararak, “Bazı vakalarda, HIV pozitif bir kimsenin 8 ila 10 yıl AIDS'e yakalanmadığı görülmüştür. Cinsel İlişki: HIV sperm veya diğer cinsel sıvılar üzerinden insandan insana bulaşır. HIV hem bir erkekten hem de bir kadından bulaşabilir. Herhangi bir cinsel hastalık, HIV bulaşma ihtimalini daha yükseltir. Kan nakli ve ortak şırınga kullanımı: HIV’in, şırıngalarını ortak kullanan damardan uyuşturucu bağımlıları arasında yayılma oranı oldukça yüksektir. Kanda HIV'i tespit ve ısı ile yoketme yöntemlerinin geliştirilmesinden önce virüs, kan nakli ile de bulaşmaktaydı. Günümüzde kan nakli ile HIV bulaşma riski çok çok düşüktür. Anne sütü ve plasenta: HIV, plasenta ya da süt yoluyla virüsü taşıyan anneden bebeğine bulaşır” dedi.

Uyarılarını sürdüren Benli, HIV/AIDS’in şu yollarla bulaşmadığını anlattı:

“HIV/AIDS gündelik temaslarla, aynı odada bulunma, aynı okulda okuma, aynı havayı soluma gibi yollarla bulaşmaz. HIV sağlıklı deriden geçmez. Bunun dışında HIV/AIDS şu yollarla da 'bulaşmaz': El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, sosyal öpüşme. Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı. Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon. Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam vs. Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması. HIV pozitif bir kimse ile aynı ortamda kedi, köpek ve diğer hayvanlarla birlikte yaşamak. Korunmak için ise, yapılması gerekenler şunlardır. Korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tek çare tek eşliliktir. Kan nakli sırasında, AIDS testi yapılmamış kontrolsüz kan kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi aletler, jilet, makas, diş hekimliği aletleri, akupunktur iğneleri kesinlikle kullanılmamalıdır. HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan bağışlamamalıdır. HIV bulunduran sperm sıvısı, genital sıvı ya da kanın yaralı bir dokuya teması engellenmelidir. Açık yaralar, vücuda virüsün girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.”

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV