banner203
31 Ocak 2023 Salı

TIP FAKÜLTEMİZ 3 OLDU

Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tıp Fakültesi’nin ardından Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde de birer tıp fakültesi kuruldu. Resmi kurulma hakkını geçen yıllarda alan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesi filen hayata geçirilmesi beklenirken, Sağlık Bilimleri Üniversitesi aşamasındaki tıp fakültesi hayata geçiriliyor.

12 Şubat 2021 Cuma 14:13
Bu haber 535 kez okundu
TIP FAKÜLTEMİZ 3 OLDU
Haberici -->

Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tıp Fakültesi’nin ardından Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde de birer tıp fakültesi kuruldu. Resmi kurulma hakkını geçen yıllarda alan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesi filen hayata geçirilmesi beklenirken, Sağlık Bilimleri Üniversitesi aşamasındaki tıp fakültesi hayata geçiriliyor.  

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’de sağlık hizmetlerinin ve çalışanlarının her zaman destekçisi olduklarını belirterek, “Üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bina yapılması gerekiyorsa bina, katkı sağlanması gerekiyorsa katkı, hatta nöroloji uzmanına ihtiyaç varsa, ben de buradayım” dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi’nde düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi İsmail Tamer, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, akademisyenler ve sağlık çalışanları katıldı.

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, toplantının açılışında, hastanenin 5 Mayıs 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile açıldığını belirterek, katılımcılara hastane hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Kayseri’mizdeki sağlık alt yapısı hepimizin gururu, bunun farkındayız. Sağlık alt yapımızı taçlandıran da Sayın Cumhurbaşkanımızın Kayseri’mize armağan ettiği bu gurur kaynağımız Şehir Hastanesi oldu. Kendilerine minnet duygularımızı iletiyoruz. Allah mahcup etmesin” dedi.

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesi ile çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Büyükkılıç, “Bir doktor olmanın getirisiyle özellikle sağlık alanındaki çalışmalara kayıtsız şartsız destek verdiğimizi, vereceğimizi beyan etmek istiyorum. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi gurur kaynağımızdır, dün de oradaydım, oradaki ilaç laboratuvarımızı yerinde incelemeler yaptım, değerli rektörümüzden aşı ile ilgili bilgiler aldım. Kayseri olarak araştırma hastaneleri ve bu alanda yapılan çalışmalarda iyi bir noktada olduğumuzun farkındayız. Biz Kayseri’mizin olumlu yönleriyle anılmasının sevdalısıyız, Allah’a şükür olumsuz anılacak hiçbir tarafımız da yok. Şehrimiz ile hizmet edenlerimiz ile gurur duyuyoruz” diye konuştu.

ŞEHİR HASTANESİ’NE HASTA YAKINI MİSAFİRHANESİ TEMELİ ATILACAK

Başkan Büyükkılıç, Şehir Hastanesi’ne Hasta Yakını Misafirhanesi kazandıracaklarını da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi karşısına hasta yakını misafirhanesinin temelini attık, hızla ilerliyor. Bir sosyal proje olarak bu çalışmamızı yaptık. Bir dostumuz ‘Şehir Hastanesi’ne de yapalım’ deyince, biz de ‘bir tane de oraya da yaparız’ diyerek 2021 yılı projelerimiz arasına aldık, projemiz hazır, temelini atacağız, Şehir Hastanemizin hemen karşısında belediye hizmet alanına hasta yakını misafirhanemizi yapacağız. Bizim ecdadımız ayağı kırık leyleklere yuvalar yapmış, vakıflar kurmuş, biz böyle bir felsefenin sahibiyiz.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN YANINDA OLDUK

Büyükkılıç, Pandemi döneminde belediyeler olarak neler yaptıklarını da sıraladı: “Burada fiziki koşulları iyileştirme, konforunu artırma, acilimize direk ulaşım sağlama konusunda yaptığımız bir kavşak düzenlemesi ve yol çalışmamızı hizmete açtık, hayırlı uğurlu olsun. Maske üretimi konusunda, kolonya üretimi, ortam ve el dezenfektanı üretimi konusunda yaptığımız çalışmaları kamuoyu ile paylaştık. Sağlık çalışanlarımıza destek vermek amacıyla, onlara sahip çıkma konusunda ulaşımda sınırsız destek verdik. Ulaşıma her ay sübvanse edip, 20 milyon TL destek veriyor, Pandemi döneminde ayakta yolcu almayarak fedakârlığın zirvesine çıkan anlayışın sahibiyiz. Pandemi sürecini en iyi yönetmesi gereken, bilen insanlardan birisi olma durumundaydık. Çocuklarımızı, gençlerimize yönelik uzaktan eğitim ve spor çalışmaları ile keyiflendirme gayreti gösterdik. Belediyelerimizle dayanışma içerisinde kamu kurum kuruluşlarımızın filyasyon çalışmalarında araç, gereç, personel anlamında ne istiyorlarsa kayıtsız şartsız hayata geçirdik. Uyum kültürünün en güzel örneklerini sağladık. Bizim şehrimizin özelliği hep birlikte dayanışma içerisinde hizmet etmeyi bir ibadet bilmektir. 30’a yakın sağlık kuruluşu ile alt yapısı olan bu şehirde ‘ne yapsak az’ derken, inşallah güzel hizmetleri taçlandıracak yeni çalışmaların da müjdesini bekliyoruz, bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bina yapılması gerekiyorsa bina, katkı sağlanması gerekiyorsa katkı, nöroloji uzmanına ihtiyaç varsa, ben de buradayım. Her türlü çalışmalarda biz de varız.”

AK Parti Kayseri Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi İsmail Tamer de konuşmasında zorluklar içerisinde, özellikle Pandemi döneminde insanüstü kuvvetle çalışan sağlık çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür etti.

TANER YILDIZ YENİ TIP FAKÜLTESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, AK Parti Kayseri milletvekili Taner Yıldız, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde özelikle doktor olan Memduh başkanımızın, doktor olan İsmail abimizin büyük gayretleri var. Benim de YÖK Başkanı Sayın Yekta hocamızla, Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü değerli abimiz Cevdet bey ve Cumhurbaşkanımızla bu konuyu, bütün milletvekili ve bakan arkadaşlarımızla görüştük. Çünkü burada Sağlık Bilimleri Üniversitesinde kadrosu olan hocalarımız var, Sağlık Bakanlığı’nda kadrosu olan hocalarımız var. İsmi ne olursa olsun Kayseri’nin bir tıp fakültesine ihtiyacı olduğunu anlıyoruz. Tıp Fakültesi’nin, 1625 yataklı Şehir Hastanemizdeki Sağlık Bilimleri Üniversitesinde mi, yoksa Kayseri Üniversitesinde mi yoksa başka bir isimle mi olacağını zaman gösterecek, bizler çabalıyoruz. Tıp fakültesi öğrencisinin sayısının artırılmasına gayret gösteriyoruz. Vakıf üniversitelerimizden Nuh Naci Yazgan Üniversitesi de Tıp Fakültemizin resmi kurulma hakkını aldı, fiilen de o da kurulmuş olur, Kayserimizin kazancıdır” diye konuştu.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da Pandemi sürecinde rehavete kapılmamak gerektiğini, maske, mesafe ve temizlik kuralının olmazsa olmaz olduğunu, aynı kararlılıkla devam edilmesini söyledi. Vali Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüya projesi Şehir Hastaneleri’nin Tıp Fakültesi’nin alt yapı ve akademik kadro ile fiziki şartların hazır olduğunu ifade etti.

 

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV