banner87
23 Nisan 2019 Salı

TÜMÖRDEN KURTULDU

İşçi emeklisi 58 yaşındaki Aladdin Ünal, yaklaşık 1 yıldır, mesanesinde oluşan tümörün yarattığı sorunlarla boğuşuyordu.

06 Eylül 2018 Perşembe 07:10
Bu haber 350 kez okundu
TÜMÖRDEN KURTULDU
Haberici -->

İşçi emeklisi 58 yaşındaki Aladdin Ünal, yaklaşık 1 yıldır, mesanesinde oluşan tümörün yarattığı sorunlarla boğuşuyordu.

İdrarında kan görünce ve yanma oluşunca bir yıl önce soluğu doktorda aldı. Doktorun ameliyat kararına hiç itiraz etmeden uydu. TUR adı verilen kapalı ameliyat geçirdi. Ameliyat sırasında, mesane içinde kansere yol açan bir tümör belirlenmiş ve bu tümör mesanenin kas tabakası içinde ilerlemişti. Bu durumda yeni bir ameliyat yapılması gerekiyordu. Ancak bu ameliyat, deneyimi yüksek bir ekip ve donanımı olan bir hastanede olmalıydı. Aladdin Ünal’a, Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Demirtaş‘ı tavsiye ettiler. Ünal ikinci bir ameliyat için yola çıktı.

RADİKAL SİSTOKTOMİ KARARI VERİLİNCE…

İdrarda yanma, idrardan kan gelmesi, gece idrara çıkma şikayetleri devam eden Aladdin Ünal, “Radikal sistektomi ameliyatı olabilmesi için yeniden çok yönlü tıbbi değerlendirmeler yapıldı. Özellikle mesanedeki tümörün başka bir organa ya da dokuya sıçrayıp sıçramadığını bilmek yapılacak ameliyat için çok önemliydi. Araştırmalar, tümörün yalnızca mesanede olduğunu gösterince, süreç başladı.

Doç. Dr. Abdullah Demirtaş radikal sistektomi ameliyatının üroloji alanındaki en zor birkaç ameliyattan biri olduğunu vurgulayarak şu bilgileri veriyor: “Bu ameliyatta mesaneyi tümden çıkarmak gerekiyor. Mesaneyle birlikte prostatı da alıyoruz. Zira araştırmalar, sistektomi yapılan hastaların yüzde 2-5’inde birlikte prostat kanseri de bulunmaktadır.”

BAĞIRSAKTAN MESANE YAPILIYOR

Tümör nedeniyle mesanenin mutlaka alınması gerektiğini belirten Doç. Dr. Abdullah Demirtaş; ince bağırsağı yada kalın bağırsağı kullanarak mesane yapıldığını söylüyor.  “Özel yöntemlerle kalın bağırsağın sigmoid kısmı küre haline getirerek mesane işlevi görmesini sağlıyoruz. Mesane haline getirilen bu bağırsağı da idrar kanalına bağlıyoruz. Bu yöntem sayesinde hasta iyileşince bağırsaktan yapılan mesane normal işlevini yerine getiriyor. Dolayısıyla hasta da mesaneden kaynaklanan sorunlarıgeride bırakıyor” diyor.

ORTAK ÇALIŞMA GEREKTİRİYOR

Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, Radikal sistektomi ameliyatlarına üroloji başta olmak üzere genel cerrahi uzmanlarının girdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu ameliyatlar hasta hazırlanması sürecinden başlayarak birden fazla tıbbi bölümü ilgilendiren mültidisipliner bir süreç. O yüzden farklı alandaki uzmanların birlikte çalışması ve deneyimi yüksek iyi bir ekip olması, ameliyatın başarısını artırıyor.”

AYLAR SÜREN ŞİKAYETLERİ SON BULUYOR!

Aladdin Ünal, ameliyattan 10 gün sonra taburcu oldu. Mesaneye bağlı idrar şikayetlerini geride bıraktı. Kendisinin yeni mesaneye alışması biraz zaman alacak olsa da artık aylardır yaşadığı ağrı ve yanma şikayetlerini geride bıraktı. Taburcu olduktan sonra ise yapacağı tek şey, yaklaşık3 ay aralıklarla Acıbadem Kayseri Hastanesi’ne kontrollere gitmek.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV