banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

TURHAL ŞEKER MİLLETE GEÇTİ

Akay, devlette olan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme ile millete geçtiğini söyledi.

15 Mayıs 2018 Salı 07:06
Bu haber 319 kez okundu
TURHAL ŞEKER MİLLETE GEÇTİ
Haberici -->

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, devlette olan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme ile millete geçtiğini söyledi.

Kamuya ait Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi aşamasında şeker sektörünün tek temsilcisi olarak ihalelere katılarak Turhal Şeker Fabrikasını da Kayseri Şeker bünyesine kattı. Kayseri Şeker, Turhal Şeker Fabrikasının sözleşmeli pancar ekimi yapan 9 bölgede Pancar ekicileri ile toplantılar yapmaya başladı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri pancar çiftçileri ile görüşme yaptılar. Tokat Merkez, Niksar, Artova ve Çamlıbel Pancar çiftçileri ile tanışma toplantısı esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarından sonra Turhal Şeker Fabrikasını da  Kayseri Şeker’in   bünyesine katmaktan duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Kayseri Şeker’in bir çiftçi kuruluşu olduğuna dikkat çeken Başkan Akay, Kayseri Şeker’in bünyesine katılan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesini, Turhal Şeker fabrikası devletteydi şimdi Kayseri Şeker’in almasıyla Devletten Milletin uhdesine geçmiştir diyerek değerlendirdi.

Başkan Akay, “Kayseri Şeker Türkiye’deki Şeker sektörünün önemli aktörlerinden, güçlü kuruluşlarından bir tanesidir ve yaptığımız başarılı çalışmalar sonucunda şu anda şeker sektörünü ayakta tutan en güçlü kuruluş haline gelmiştir. Dolayısıyla Kayseri Şeker bu sektörde varlığını daha güçlü bir şekilde sürdürmek adına bu ihalelere girerek Turhal Şeker Fabrikasını almıştır. Bizim niyetimiz Turhal Şeker Fabrikasını geliştirerek çalıştırmaktır. 84’ncü kampanya dönemini yaşayan Turhal Şeker Fabrikasının Kayseri Şeker ile birlikte daha onlarca yıl Turhal’da varlığını sürdürmesi azim ve kararlılığı içerisinde çalışacağız, çalıştıracağız” diye konuştu.

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kamuya ait Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi aşamasında şeker sektöründen ve Pancar Kooperatiflerinden Kayseri Şeker’in dışında hiçbir kuruluş tek başına gelip de talip olmamış ve fabrika alamamıştır. Biz Kayseri Şeker olarak özelleştirme ihalelerinde sekiz fabrikanın ihalesine katıldık. Turhal Şeker’i aldık ama diğer fabrikaların da değerlerinin artmasına katkı sağlamak suretiyle Devletimizin, hazinemizin kazanmasına da vesile olduk. Bütün bu gelişmeler Kayseri Şeker’in gücünün ve bu sektördeki rolünün bir ifadesidir. Fabrikayı yaşatacak olan üretimdir. Fabrikanın ihtiyacı olan üretim yapılırsa bu fabrikalar yaşayabilir. Çiftçi olmadan bu fabrikaların üretim yapıp varlığını sürdürmesi mümkün değildir. O nedenle, mutlaka pancar çiftçisinin ayakta kalması varlığını sürdürmesi, şeker pancarının üretiminin devam etmesi ve şeker fabrikalarının yaşaması bizim için vazgeçilmez Milli görevlerden bir tanesidir. Biz bu işi Milli bir görev olarak kabul ettiğimiz bu kadar bu işe sahip çıkıyoruz.”

Tokat merkezde yapılan toplantıya pancar ekicisi çiftçiler, Ziraat Odası, Kooperatif ve tarımsal kuruluş temsilcileri, Köy ve Mahalle muhtarları ile nakliyecilerin büyük ilgi göstermesi Kayseri Şeker yöneticilerini de memnun etti.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV