banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

TÜRK KURULTAYI BAŞLIYOR

Yürüyüşle başlayacak kurultay etkinliklerle devam edecek

18 Temmuz 2017 Salı 08:09
Bu haber 805 kez okundu
 TÜRK KURULTAYI BAŞLIYOR
Haberici -->

Türk Birliği Kurultayı Tertip Heyeti BaşkanıÖcal Aslankaya, Erciyes Türk Kurultayı’nın 19 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00 de Kurultay Yürüyüşü ile başlayacağını duyurdu. Mehteran ekibi eşliğinde yapılacak yürüyüşte, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı kültürlerin katılımı ile resmigeçit yapılacağını belirtti.

Tertip Komitesi Başkanı Öcal Aslankaya, yaptığı açıklamada, Kayseri’nin 1990’lardan beri 16 büyük Erciyes Türk Kurultayı ile Kurultay geleneğini de yaşatan bir şehir olduğunu ifade etti. Aslankaya, “Kayseri, aynı zamanda Türklük şuurunun en yüksek olduğu illerin başında gelir. Özellikle Avşar ve diğer Türkmen boyların merkezlerinden olduğu gibi Doğu Türkistanlı Uygur kardeşlerimizin de merkezi durumundadır. Ulaşımın rahat olması konaklama ve turizm gibi konularda da öncü illerimizden birisidir. 5 gün boyunca Kayseri ye gelen on binlerce yerli ve yabancı katılımcılar ayrıca ekonomik anlamda bir canlılık getirecek ve Kayseri ekonomisine büyük bir katma değer katacaktır. Kayseri’nin sonraki yıllarda Türk Dünyası başkenti olması için bütün Türk dünyasında tanınmasına da vesile olacaktır” dedi.

Öcal Aslankaya, 19-23 Temmuz tarihleri arasında Kayseri, Türk Dünyasından gelen soydaşlarımızla beraber aynı ülkü için birlikte olmanın verdiği hazzı ve coşkuyu yaşayacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Aynı kültüre sahip on binlerce insan, aynı alanda ve kendi kültürlerini sergileyecekler, birbirlerini tanıyacak ve kültür etkiletişimde bulunacaklardır. Festival ve şenlik havasında geçecek Kurultay’da Türk halkları ve toplulukları kendi kültürlerini Kayseri’ye taşıyacak ve kurultay süresince hepsinin kültürünü sergileme ve sahneleme imkânı bulacaklardır. Kendi kuracakları çadırlarında bütün kültürel unsurlarını gösterecekler ve bir arada olmanın güzelliğini birlikte yaşayacağız. Kurultay 19 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00 de Kurultay Yürüyüşü ile başlayacaktır. Mehteran ekibi eşliğinde yapılacak yürüyüşte, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı kültürlerin katılımı ile resmigeçit yapılacaktır. Çeşitli Türk toplulukları kendi yöresel giysileri ve folklor ekipleri ile ayrı bir renk katacaklardır. Kurultay süresince çeşitli konserler ve folklor ekipleri yanında, tiyatrolar, savaş sanatları, cirit, milli sporumuz Güreş ve Türk Dünyasından çeşitli oyunlar sergilenecektir. 20-21 Temmuz tarihleri arasında İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda Uluslararası Türk Birliği Sempozyumuyapılacaktır. 100 civarında bilim insanı ile 10 oturum halinde, 50 bildirinin sunulacağı Sempozyum, Türk Dünyasının geleceğinin şekillenmesine de katkı sağlayacaktır. Kurultaya gelemeyen soydaşlarımız da kendi ülkelerinden bu coşkuyu siz değerli basın emekçilerimizin katkıları ile yaşayacak, gelecek yıllardaki yapılacak kurultaylara katılım için istek duyacaklardır.”

“5 gün boyunca dolu dolu geçecek Kurultay’da Türk illerinden gelen sanatçılar ve kültür elçileri ile Türk Dünyasının meselelerini de ele alarak, gelecek yıllarda yapılması gereken her tür tavır, icraat veya etkinliklerin de planlaması yapılacaktır” diyen Aslankaya, şunları söyledi:

“Kurultay sonunda hazırlanacak Kurultay Sonuç bildirgesi ile, 350 milyonlukTürkDünyası için gelecekte yapılması gerekenler bilimsel anlamda deklare edilecektir. Kurultayımıza bütün Kayserili hemşehrilerimizi ve gönlü Türklük ateşi ile yanan herkesi bekliyoruz. Kurultayımızın siyaset ve partiler üstü oluşu ve bütün Türk dünyasına hitap ettiğinden dolayı, siyasi parti bayrakları ve flamaları ile Kurultay alanına gelinmemesi konusunda katılımcılarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Kurultayımıza destek veren siz değerli basın mensupları, STK’lar ve bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV