banner87
17 Eylül 2019 Salı

TÜRKİYE’NİN PATATESİ PINARBAŞI’DAN

Pınarbaşı da hem ihtiyaç olan hem de tohumluk patates yetiştiriliyor

28 Kasım 2017 Salı 07:07
Bu haber 769 kez okundu
TÜRKİYE’NİN PATATESİ PINARBAŞI’DAN
Haberici -->

​Pınarbaşı ilçesi, Türkiye’nin ihtiyacı olan patates ve patates tohumunun üretim merkezi haline geldi. Bölgede hasadı yapılan patates, üreticisinin de yüzünü güldürdü.

İlçedeki patates üretimi ile ilgili bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Pınarbaşı ilçesinin patates üretim merkezi haline geldiğini duyurdu. İl Müdürlüğü, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“İlçe, İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Kızılırmak bölümünde olup, 3328 km2 yüzölçümü ile Kayseri ilinin 1/5 ini teşkil etmektedir. İlçemizde tarla tarımı yapılmakla beraber markalaşmış ve önemli bir ürünümüz de "Pınarbaşı Patatesi'dir. Bölgemizde yıllara göre değişmekle beraber 10.000 Dekar arazide patates üretimi yapılmakta ve ortalama olarak 2-3 ton/dekar verim elde edilmektedir. Dikimi Mayıs ayında hasadımız ise Eylül ayında yapılmaktadır.Pınarbaşı'nda ekimi yapılan Van Gogh, Agria, Melody başta olmak üzere birçok patates çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerden Pınarbaşı ilçemizin iklimi, su özellikleri ve topoğrafik yapısından dolayı oldukça kaliteli ürün alınmaktadır.Yerel halk tarafından tüketilen yöresel yemek ve unlu mamullerin yapımında yoğun bir şekilde kullanılması, başka bölgelerde yetişen aynı çeşit patateslere oranla bölgenin toprak ve iklimsel yapısından kaynaklanan sebeplerle daha lezzetli olması aranan ve daha çok tercih edilen bir ürün olmasını sağlamaktadır.Ayrıca ilçemiz patates tohumu yetiştiricileri tarafından da rağbet görmekte ve birkaç bölgede tohum yetiştiriciliği yapmaktadırlar.Patates, üretim aşamasında ilçemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle bayan çiftçilerimizin hasat döneminde 1 ay kadar süre ile çalışmaları aile bütçelerine katkı açısından önem arz etmektedir. İlçe Müdürlüğümüz teknik ekipleri tarafından patates entegre mücadele sürveyi yapılmakta ve herhangi bir olumsuz duruma karşı tedbirler alınmaktadır. İlçemizde şuanda herhangi bir karantinaya tabi hastalık bulunmamaktadır.”

“İlçemizde yetiştiricilerimiz tarafından İyi Tarım Uygulamaları kapsamında 150 dekar alanda Sertifikalı olarak da patates yetiştiriciliği yapılmaktadır” deniler açıklamanın sonunda, şu bilgiler verildi:

“Ayrıca hasadı yapılan ürünlerin depolanması ve uzun süre saklanarak çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesi açısından Soğuk hava Deposu Yapımı Projesi İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından hazırlanmaktadır. İlçe müdürlüğümüz tarafından patates üretimi, gübre ve ilaç kullanımının en aza indirilmesi, İyi Tarım Uygulamaları kapsamında üretim alanının arttırılması konusunda çiftçi eğitim çalışmaları yapılmaktadır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV