banner153
03 Aralık 2020 Perşembe

ULAŞIMA YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLSİN!

Emek Partisi Kayseri İl Başkanı Ahmet Akarsu, “Kayseri’de ulaşım ücretine yapılan zamlar emekçilerin ve öğrencilerin belini bükmektedir. Ulaşıma bütçe ayrılsın, yapılan zam geri çekilsin!” dedi.

02 Eylül 2019 Pazartesi 09:36
Bu haber 371 kez okundu
ULAŞIMA YAPILAN ZAM GERİ ÇEKİLSİN!
Haberici -->
Emek Partisi Kayseri İl Başkanı Ahmet Akarsu, “Kayseri’de ulaşım ücretine yapılan zamlar emekçilerin ve öğrencilerin belini bükmektedir. Ulaşıma bütçe ayrılsın, yapılan zam geri çekilsin!” dedi.

İl Başkanı Ahmet Akarsu, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi;

“Ekonomik krizin giderek derinleştiği, iğneden ipliğe her şeye yapılan zamlar asgari ücretle geçinen işçiler ve emekçiler başta olmak üzere öğrenciler ve toplumun diğer kesimlerini de etkiledi. Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza, ekmeğe, çaya, temel tüketim ürünlerine derken, ilimiz Kayseri’de ulaşım; tam kart tek biniş ücretine 50 kuruş, manyetik kağıt bilete 75 kuruş, öğrenci kart tek biniş ücretine ise 20 kuruşluk bir zam yapıldı. Abonman (aylık ödeme) kartlara ise indirimler yapıldı. 22 aydır ulaşım ücretlerinde düzenleme yapılmıyor denilerek; toplu taşıma işletmeciliğin, işçilik, bakım vb. maliyetlerde artışlar meydana geldiği ifade ediliyor. Pekâlâ, her yük işçilerin emekçiler, gençlerin sırtına yüklenmek zorunda mı? 2020 lira asgari ücret alan, 500 lira burs alıp tabiri caizse ‘hayatta kalmaya’ çalışan yurttaşlar için ulaşıma yapılan zamlar, yetişkin birey için aylık kişi başı 15 lira zam, öğrenci için aylık 6 lira zam demektir. Özetle küçük paralar gibi görünse de yoksul emekçi aileler ve çocukları için büyük zamlar demektir! Belediye kasasında gayrı-resmi rakamlara göre 480 trilyonluk bir borç olduğu tüm kesimler tarafından iddia ediliyor. Büyükşehir Belediyesi, ulaşım zammı yaparak borcu mu kapatmanın derdinde? Sormadan edemiyoruz, emekçi bir aile ortalama 4 kişiden oluşuyor. İki tam bilet, iki öğrenci bilet düşünüldüğünde; aylık zam toplam 84 liraya denk geliyor. Asgari ücretli bu ücreti nasıl verecek? Asgari ücretliye aylık yapılan zamlar zaten çok düşük! Elektrik, doğalgaz, ekmek, çay ve temel tüketim ürünlerine gelen zam düşünüldüğünde, ulaşım zammıyla birlikte emekçi ailelere “nasıl ayakta kalırsan kal” deniyor. Bu gidişe dur demeliyiz!”

DAHA UYGUN FİYATA GELDİĞİNİN FARKINDAYIZ

“Tam abonman kart aylık 140 biniş 160 lira, öğrenci abonman kart aylık 140 biniş 75 lira ediyor. Fiyat olarak gayet uygun görünüyor. Ama her ay bir emekçi ailenin 4 kişi üzerinden ulaşım ücreti; iki tam abonman ve iki öğrenci abonman ücreti toplam 470 lira yapıyor. Bu ücreti rahat bir şekilde verebilecek olan emekçi bir aile yok maalesef! 2020 lira asgari ücret alıp aylık 470 lira ulaşım ücreti vermek akıl alır gibi değildir! Geriye kalan 1550 lira ücretle bir aile nasıl geçinsin? Ayrıca her ay düzenli olarak 160 lira ücret veremeyen binlerce yurttaşımız olduğunu biliyoruz. “80 dakika içerisinde tramvay ve otobüs seferlerine tek bir biletle ek ücret alınmadan binilecek” diye övünen belediyeler, emekçiyi hiç düşünmüyor mu? Bunun adı rantçı belediyeciliktir. Biz halkçı belediyecilik derken, zammı kaldırın diyoruz. Esasında ücretsiz ulaşımı savunuyoruz. Çözüm, belediye imkânlarını emekçinin ihtiyacına kullanmakta, şeffaf belediyecilik anlayışını benimsemekte… Her yıl yollara asfalt döküp, masraf edileceğine, dayanıklı uzun yıllar kullanılabilir yollar yapılmalı ve artan bütçe emekçiye ayrılmalıdır. Uzun sözün kısası, ulaşım zammı emekçinin belini büktü, ulaşım zammı geri çekilsin!” diyoruz ve tüm yurttaşları zammın geri çekilmesini talep etmeye çağırıyoruz!”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV