banner153
banner156
19 Şubat 2020 Çarşamba

ÜLKEDE 192 MİLLETTEN İNSAN YAŞIYOR

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, ülkede bulunan 192 farklı uyruktan 5 milyon yabancıya yönelik yürütülen çalışmaları ‘Uyum Biz Bize Sohbetler’ toplantısında anlattı. Bu durum ise Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) gibi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 08:10
Bu haber 252 kez okundu
ÜLKEDE 192 MİLLETTEN İNSAN YAŞIYOR
Haberici -->

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, ülkede bulunan 192 farklı uyruktan 5 milyon yabancıya yönelik yürütülen çalışmaları ‘Uyum Biz Bize Sohbetler’ toplantısında anlattı. Bu durum ise Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) gibi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından "Uyum Biz Bize Sohbetler" etkinliğinin dördüncüsü gerçekleştirildi. Genel Müdürlük Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin dördüncüsüne katılım oldukça fazlaydı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, BMMYK Temsilcileri İsmet Yasak ve İhsan Reşat Özkan, İl Göç İdaresi Müdür Vekili  Mücahit Yumak’ın yanı sıra; kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, kanaat önderleri ve yerli yabancı konuk katıldı.

Açılış konuşması yapan Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, “Ülkemiz ecdadından aldığı miras ve geleneklerimiz doğrultusunda çok ciddi sayıda göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi de ülkemizin güvenli liman olmasıdır. Bugün burada da bu insanlarla; ülkemizde bulundukları müddet içinde daha huzurlu yaşanması ve daha iyi iletişim kurulması amacıyla bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekilimiz Ali Rıza Beşkatise, yaptığı konuşmada, ülkemizde bulunan 192 farklı uyruktan 5 milyon yabancıya yönelik yürütülen çalışmalardan bahsederek, “Yürüttüğümüz uyum faaliyetleri ile Kanunumuzun da bize verdiği yetki ve görevle misafirlerimizin sosyal hayatın bütün alanlarına 3. kişilerin aracılığı olmadan katılmalarını teşvik etmeye çalışıyoruz. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarımız da uyumun temel bileşenlerinde çok önemli hizmetler sunuyor. Bu hizmetler sunulurken bizlerin misafirlerimizden beklentisi de; Türkiye’deki kanunlara uymanız, doğru bilgiye erişip yanlış bilgiye tevessül etmemeniz; bilgiyi sosyal çevrenizden değil kamu kurumlarından almanız. Olabilecek her tür soru ve sorununuzda “YİMER 157” çağrı merkezimizi aramanız, il göç idarelerimiz ve valiliklerimize giderek doğru bilgiye erişebilir, hak ve hizmetlerden aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz” dedi.

İl Göç İdaresi Müdür Vekili Mücahit Yumak, il faaliyetlerini de anlattığı konuşmasında ayrıca şunları söyledi; “İlimize gelen insanların sadece kayıt işlemlerini yapmanın ötesinde, insani yaklaşım sergiliyor ve genel olarak hayatlarına da dokunmaya çalışıyoruz.”

Farklı kültürlerden halk oyunları gösterisi, müzik dinletisi ve farkındalık arttırma amacıyla hazırlanan videoların da yer aldığı etkinlikte; Sosyal Uyum Alanında Yürütülen Faaliyetler ile ilgili Göç Uzmanı Gamze Furtun bilgilendirme sunumu yaptı.

“Biz Bize Sohbetler” etkinliğinde; “Sosyal Uyum Alanında Yapılan Yerel Çalışmalar, Birlikte Yaşam Kültürü, STK ve Belediyelerin Sosyal Uyumdaki Rolü” vb. konularda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler de bilgilendirme sunumu yaptı.

Etkinliğin son bölümünde ise Daire Başkan Vekilimiz Ali Rıza Beşkat’ınmoderatörlüğünde gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı katılımcılardan gelen öneriler aktarıldı, katılımcılardan gelen talep ve sorular yanıtlandı.

Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere, uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile diğer göçmen grupların yoğun olarak yaşadığı illerde gerçekleştirilmesi planlanan “Uyum-Biz Bize Sohbetler” 14 il de daha devam edecek.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157