banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

“UMUT KADINLARDAN DOĞACAK”

Şube Başkanı Mukaddes Duman 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı

08 Mart 2018 Perşembe 06:58
Bu haber 373 kez okundu
“UMUT KADINLARDAN DOĞACAK”
Haberici -->
Türk Anneler Derneği Kayseri Şube Başkanı Mukaddes Duman 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile gazetemize yaptığı açıklamada “Umudun kadınlardan doğacağına inanarak, önümüzdeki cesareti keşfedelim ve adım atalım” dedi.

“Kadın kadının gücüdür, yeter ki içimizdeki özümüze kulak verelim” diyen Duman, kadınların harekete geçtikleri zaman neler olacağına çok şaşılacağını ifade etti.

Günümüzde ve tarihimizde çevreyi değiştirmeyi başarmış kadınların olduğunu söyleyen Duman Şu açıklamayı yaptı:

“Günümüzde ve tarihimizde sadece kendilerini değil çevrelerini de değiştirmeyi başarmış efsane kadınlarımız var. Bizlerin de bu kadınların cesaret genleriyle doğduğumuza inanıyorum. Bin bir zorlukla en büyük silahları cesaretleri ve koca yürekleri olan insanlar tarafından kurulan, Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emaneti Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılırken pek çok kadında bu başarıya imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarı cesur kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı’na cesaretleri ile damga vurdular; Nene Hatun, Erzurum’da direnişin simgesi olmuştur. Halide Edip, Türk Milletinin zorlu mücadelesine destek olurken bir yandan Anadolu Ajansı'nın kurulmasına ön ayak olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın fedakâr isimlerinden Şerife Bacı Ankara'ya cephane götürürken donarak hayatını kaybetmiştir. Aydınlık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cesareti ve başarılarıyla insanlara örnek olmuş ve toplumun gelişmesi adına önemli adımlar atmış,dünyada iyilik,güzellik ve başarıya dair farkındalık yaratan,1923 ışığının aydınlığında yürüyen Cumhuriyet Kadınları,önderinin açtığı yoldan yürüyerek bir mimar olarak Cahide Tamer tarihi Rumeli Hisarı'nı onaran ekibin başında yer almıştır. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, bir çukurdaki barakalarda yaşamaya mahkum edilen cüzamlı hastalara doğru el attı. Kitapla buluşan o kadın ortaya çıkana kadar cüzam tedavi edilemez bir hastalık sanılmakta ve hastalar hayvanat bahçesinde ki hayvanlar gibi tecrit edilmekte idi.Ama o Cumhuriyet Kadını okuduğu kitaplardan öğrendi ki Cüzam Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır. Ve ne olursa olsun bir hekim hastasının yanında olmalıdır. Türkan Saylandır o kadının adı. Evde, ofiste, fabrikada ve tarlada çalışan tüm kadınlarımıza selam olsun. Tüm alanlarda emek veren kadınlarımızın söz, yetki ve karar sahibi olmaları, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için Evde, İşte, sokakta kadına karşı şiddete son verilmesi, kız çocuklarının okutulması, eş değerde işe eşit ücret verilmesi ve kadın emeğinin görünür kılınması dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadın kadının gücü olsun.”

NİHAL BAYRAKTAR

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV