banner87
21 Mart 2019 Perşembe

ÜRETİLEN ZEHİR TÜRK MİLLETİNE YEDİRİLİYOR

Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, açıklama yaptı

01 Mart 2018 Perşembe 07:35
Bu haber 529 kez okundu
ÜRETİLEN ZEHİR TÜRK MİLLETİNE YEDİRİLİYOR
Haberici -->

Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklanan nişasta bazlı şeker üretimi ve tüketiminin Türkiye’de arttığını ifade etti. Kanser ve birçok hastalığa neden olan tatlandırıcıların ABD’li Cargill firması tarafından üretildiğini söyledi. ABD’li firmanın ürettiği zehrin Türk milletine yedirildiğini açıkladı. 

Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, yönetim kurulu ile birlikte şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili konu hakkında açıklama yaptı.

“Toplantı konumuz 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgilidir. Çok hayati önemli bir konu olarak görüyoruz” Başkan Öztürk, şunları söyledi; “

“Artık günümüzde gıda, yiyecek, devletlerin en önemli stratejik unsurlarından biri. Petrol gibi gıdaya hükmeden devletler diğer devletler üzerinde hükümdar olmaya çalışıyorlar. Dünyada da büyük gıda şirketleri var. ABD’li Cargill gibi. Bu şirketler giderek tekelleşiyor, büyük bir zincir oluşturuyor, dünyayı sarıyorlar. İnsanlara, milletlere gıda ile hükmetmeye çalışıyorlar. Sorun oldukça büyük. Türkiye gıda bakımından kendine yeten çok önemli ülkelerden biri iken. Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Türkiye samanı, buğdayı, mercimeği bile dışardan ithal eden ülke durumuna geldik. Uygulanan yanlış politikalardan dış etkiler çok fazladır. Bugünde 14 şeker fabrikasının özelleştirilmek istenmesinin şeker üretimine bağlı olarak ABD’li Cargill şirketinin önemli bir payı olduğunu düşünüyoruz. Bu işler kendiliğinden olmuyor. Birileri iktidarları etkiliyor ve sonra özelleştirmeler geliyor. Satışa çıkartılan şeker fabrikalarından sonra önemli arsalara sahip diğer şeker fabrikaları da özelleştirilecektir. Ankara ve Eskişehir Şeker Fabrikaları da dahil edilecektir. Alpullu ile birlikte 14 şeker fabrikasının özelleştirme kapsamına alınması kabul etmiyoruz.”

Şeker pancarından elde edilen şekerin, nişasta bazlı şekere göre pahalı olduğunu aktaran Öztürk, “Nişasta bazlı şeker çok ucuz. Bu nedenle ne yapıyor. Herkes tatlandırıcılara yöneliyor. Herkes ona yöneliyor. Nişasta bazlı şeker kanser dahil ölümlü bir yığın hastalıklara yol açıyor. Dolasıyla Avrupa devletleri mısır şurubunu yasakladılar. Nişasta bazlı şekeri tüketmiyorlar. Aksine ülkemizde daha fazla üretiliyor. ABD’nin Cargill firması üretiyor. Ürettiği bu zehri Türk milletine yediriyor. Konunun can damarı budur” diye konuştu.

“Özelleştirmenin arkasında ABD şirketinin olması doğrudur. Üzerinde durulması gerekiyor. Ama umarız doğru değildir” diyen Öztürk, açıklamasını şöyle devam ettirdi;

“Dünyada ürettiği tarım ürünleri kendi kendine yeten ülkelerden biriydik. Şimdi gıda güvencesi risk altındaki ülkeler arasına doğru ilerlemektedir. Ürettiği kendine yetmeyen ülke oluyoruz. Tarımdaki yanlış politikalar gelecek nesillerimiz olan çocuklarımız için güvenilir gıda sunma imkanının tehlikeye sokmuştur. Milliyetçi olmak yerli olmak nedir. Her şeyimizi kendimiz üretmesidir. Biz her şeyi kendimiz üretemiyoruz. Tarım da gelinen nokta bu ve milli olamadık. Yerli olamadık. İthalata yöneldik. Demek ki lafla milli, lafla yerli olunmuyor. Tarımda, güvenilir gıda da biran önce önlem alınmalıdır ve kamunun sahip olduğu şeker fabrikaları gibi üretim tesisleri özelleştirilmemelidir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV