banner167
banner182
18 Ekim 2021 Pazartesi

ÜRETİM HAVZASINI KURMALIYIZ

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 2019 değerlendirme ve 2020 yılı ile ilgili beklentiler konusunda yaptığı toplantıda Kayseri ekonomisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

19 Aralık 2019 Perşembe 06:44
Bu haber 385 kez okundu
ÜRETİM HAVZASINI KURMALIYIZ
Haberici -->
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 2019 değerlendirme ve 2020 yılı ile ilgili beklentiler konusunda yaptığı toplantıda Kayseri ekonomisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Büyüksimitçi, sanayici olarak zor bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Kayseri gözbebeğimizdir. Hepimiz sahip çıkmalıyız. 2020 yılında Orta Anadolu Üretim Havzası’nı mutlaka kurmalıyız” dedi.

Kayseri Sanayi Odası Meclis Salonunda yapılan değerlendirme toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, oda üyeleri ve gazeteciler katıldı. Konuşmasına 2018 yılının Ağustos ayında ciddi kur dalgalanmaları olmasının 2019 yılını da etkilediğini söyleyen Başkan Büyüksimitçi, “2018 yılının son çeyreği ve 2019’un ilk 2 çeyreğinde eksi büyüdük. 3. çeyrekte 0,9 civarında pozitif büyümeye geçtik ve İnşallah son çeyrekte de yüzde 4 civarında büyüyeceğimizi tahmin ediyorum. 2019 ortalamasında da yüzde 0,8 ile 1 arasında büyüme adımı atacağımızı tahmin ediyorum. Tabi bu geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ilk defa 3 çeyrek üst üste gerçekleşen eksi küçülmeydi ve bu 3 dönemi ekonomi büyükleriyle birlikte en az hasarla atlatmaya çalıştık. 2019 bizim için kolay bir yıl değildi ama bazı şeyleri sürekli kötümser konuşup, hiçbir şey yapmadan oturmak da bizlere yakışmıyor. Bu yüzden ümidimizi kaybetmeden sürekli pozitif olmaya özen gösterdik. En önemlisi de bu problemlerimizin farkına varıp, ortak akıl ve istişare ile bütün problemleri çözeceğimize inanıyorum” dedi.

KAYSERİ’DE KOMŞU NE ÜRETİYORSA O ÜRETİLİYOR

Büyüksimitçi, problemlerin çözümleri için sürekli programlar yaptıklarını söyleyerek, “Bu problemlerden en önemlisi finansa erişimdi ve farklı konularımız vardı. Çok hızlıca hem Kayseri Sanayi Odası olarak, hem de odalar ve borsalar birliği olarak görev aldık ve bir takım programlar yaptık. Ayrıca Kayseri Sanayi Odası’nda neler yapabiliriz derken bazen bu sıkıntılarla uğraşırken nasıl ders çıkaracağımızı unutuyoruz ve bizim Türkiye’de en büyük derdimiz de işletmelerimizin verimsizliği ve bu konuda ciddi projeler yaptık. Biz Kayseri’de hep aynı ürünleri üretiyoruz. Komşumuz ne üretiyorsa onu üretiyoruz. Bu aslına bakarsanız bir anlamda kümelenme demek ama kümelenirken üzerine bir şey koyarak, kaliteyi arttırıp maliyetleri düşürmek meselesini atlıyoruz. Bu yüzden ürün dönüşümü ile ilgili çalışmalar yapıyoruz ve yine bu dönemde ihracat yapan firmalarımız bu dönemi en az sıkıntı ile atlattılar çünkü döviz artışı onlarda çok fazla sıkıntıya yol açmadı” ifadelerini kullandı.

MODEL FABRİKA VE VERİMLİLİK OFİSİ KURDUK

“1985’de 269 sanayicimiz varmış ve şu anda bin 651’e ulaştık” diyen Başkan Büyüksimitçi, “Kayseri’nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve gereken değeri görmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Büyüksimitci, “Nakliye ve lojistik sorunlarımız var, gümrük işlemlerimizde bir takım sorunlar var ve bu yıl gümrük işlemlerinde 2 buçuk milyar doları geçeceğiz İnşallah ve e ticarette Kayseri ilerlemeye başladı. Bizler bir kargo terminali ve havalimanı terminal binası istiyoruz. Lojistikle ilgili lojistik köyümüz var ve bu projenin güncellenerek acilen bitirilmesi gerekmektedir. Kayseri çok büyük bir potansiyel. Kayseri’de model fabrika ve verimlilik ofisi kurduk. İhracat destek ofisi kurduk arttırılmasıyla ilgili ve eğitimler veriyoruz burada. 2 tane çok önemli proje var Erciyes Üniversitesi’nin. Bunlardan biri, Erciyes İlaç Ar-Ge İnovasyon Merkezi ve Erciyes Teknopark Ticarileştirme merkezi. Proje olarak yine üniversitemize destek veriyoruz ve 2018’de Ar-Ge merkezlerimizde çalışan eleman sayısı 325 iken, 2019’da 503 kişi olurken, patent sayısı da 59’a yükseldi” diye konuştu.

ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI’NI KURMALIYIZ

Kayseri ve çevre şehirlerin hem deniz ulaşımına saat olarak yakın olduğunu hem de sanayici potansiyeli olarak daha fazla olduğunu söyleyen Büyüksimitci, “Hiçbir gelişmiş ülkede sanayinin ve finansın kıyı kesimlerde bu kadar yoğunlaştığını göremezsiniz ve bu konuda Marmara ve Güney Doğu’ya bakarsanız arada uçurum var. Devlet bu güne kadar Güney Doğu’ya destek vermek istedi ama orada da sanayi kültürü eksik ve karşılığını almak çok zor. Halbuki bu batıdan başladıysa doğuya doğru gitmesi gereken bir yol olmalıydı ve sıkça dillendirdiğimiz konu bu. Kayseri, tırnaklarıyla kazarak bir noktaya geldi ve muadil hiçbir ilimizde bizim kadar firması olan başka bir şehir yok. Bizim insanlarımız çalışıyor ve Kayseri bir fark koydu. Sanayileşme kültürünü Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bir şeyler yapılmaya başlandı. Limana yakın daha az sayıda olmasına rağmen üretici var diye sanayileşme ve yatırımlar orada yapılıyor. Bizler alternatifler üreterek ülkemizin geleceğini kurtarmalıyız ve bu sebeple de Orta Anadolu Üretim Havzası’nı 2020 yılında kurmalıyız. Bu Türkiye için çok önemli bir adım olacaktır. İhracatta İnşallah bu sene rekor kıracağız” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE FAHİŞ RAKAMLAR VAR

Asgari ücretle ilgili açıklama yapan ve sendikaların asgari ücretle fahiş rakamlar istediğini söyleyen Büyüksimitci, asgari ücret sorunu için daha önce de önerilerinin olduğunu söyleyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Bizim işçimiz bu asgari ücretle geçinmekte zorlanıyor ve bizim isteğimiz de fazlasını verebilmek ama dünyanın bazı gerçekleri var. Biz sadece asgari ücrete zam yapmıyoruz. Asgari ücrete yaptığımız zam kadar onun üzerindekilere de en az zam yapmak zorundasınız ve ciddi şekilde maliyetler artıyor. Bizim bu konudaki önerimiz de enflasyon oranı kadar zam yapılmasıydı. Yani yüzde 10 enflasyon varsa yüzde 10 zam yapılsın ama son dakika enflasyon artışı olursa ek olarak o zam da yansıtılmalıdır çünkü bizim işverenlerimiz ve ülkemiz şu an istenen asgari ücreti kaldıramaz.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV