banner203
29 Ocak 2023 Pazar

ÜRETİMİN ARTIRILMASI ELZEMDİR

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, "Kayseri Ticaret Borsası olarak bu olumsuzluklara rağmen 2019 yılında çok önemli iki projenin startını verdik” dedi. Başkan Bağlamış, 2020 yılı içinde yapılması gerekenleri anlatarak, “Tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması elzemdir" dedi.

01 Ocak 2020 Çarşamba 17:22
Bu haber 409 kez okundu
ÜRETİMİN ARTIRILMASI ELZEMDİR
Haberici -->

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, "Kayseri Ticaret Borsası olarak bu olumsuzluklara rağmen 2019 yılında çok önemli iki projenin startını verdik” dedi. Başkan Bağlamış, 2020 yılı içinde yapılması gerekenleri anlatarak, “Tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması elzemdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a soğuk zincire dikkat etmek suretiyle götürdükleri pastırmayı ikram ettiklerini belirten Bağlamış, “Burada ustamız pastırmayı dilimledi ve ikram ettik. Kendisinden istediğimizi alamadık. İstediğimizi söyledi. Ama Kayseri pastırmasının durumunu bildiği yönünde sözler sarf etti” diye konuştu.

KTB Başkanı Recep Bağlamış, düzenlediği basın toplantısında 2019 yılı değerlendirmelerinde bulunurken 2020 yılı beklentilerini açıkladı. Ülke ekonomisi oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktığını, özel sektörün karşı karşıya kaldığı pek çok sıkıntıya rağmen üretimini, ihracatını arttırmaya devam ettiğini dile getiren Bağlamış, "Reel sektörümüz çalışkanlığı ve dinamizmiyle bu dönemde de ülkemiz ekonomisini büyütmeyi sürdürürken, onların asli temsilcisi olan TOBB, Odalarımız ve Borsalarımız, girişimciler için ilgi odağı haline geldi. Sürekli olarak arttırdığımız faaliyetlerimizle, büyüyen kurumsal kapasitemizle müteşebbisimize İlimiz içinde ve dışında hizmetler sunuyor, onları en iyi şekilde temsil ederek seslerini duyuruyoruz” dedi.

KAYSERİ 6’INCI SIRADA

“İlimiz Türkiye'de tarım arazisi bakımından 6'ncı sıradadır, tarım kamu yatırımlarında 2008 yılında 5. Sıradayken 2019 yılında 20. Sıraya gerilemiştir” diyen Bağlamış, “42 ili kapsayan IPARD tüm çabamıza ve çağrılarımıza rağmen Kayseri’ye getirilememiş ve Kayseri IPARD kapsamı dışında kalmıştır. Yine ilimiz de İHTİSAS OSB kurularak tarım- sanayi entegrasyonunun sağlanması noktasında sunduğumuz raporlar ve çağrılara rağmen herhangi bir netice alınamamıştır. Biz bu bahsettiğimiz noktalarda parti ayrımı yapmaksızın tüm siyasilerimizden destek beklemekteyiz. Biz bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Kayseri Ticaret Borsası olarak bu olumsuzluklara rağmen 2019 yılında çok önemli iki projenin startını verdik” ifadelerini kullandı.

İHALESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Bağlamış, “Birinci projemiz; Kayseri’nin en önemli eksiklerinden olan canlı hayvan borsası projesinin ihalesini gerçekleştirdik. İnşallah kısa sürede İç Anadolu’nun en büyük canlı hayvan borsasını hizmete açmak istiyoruz. İkincisi ise ; Kayseri’nin önemli hububat ürünleri Kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi ürünlerinin pazarlanması ve üretimin artırılması için hububat ticaret merkezi kurulması için proje çalışmalarımızı başlattık. Arazi toplulaştırılması ülkemiz ve üreticimiz adına çok önemli konulardandır. Ortalama işletme büyüklüğümüz 60 dekardır. Ülkemizden çok daha küçük yüzölçümüne sahip İngiltere'de işletme büyüklüğü 538, Fransa'da 521, Almanya'da 457 ve İspanya'da 240 dekarı bulmaktadır. Ülkemizdeki mevcut ölçeklere sahip işletme yapısıyla verimli tarım imkanından söz etmemiz mümkün gözükmemektedir. Arazilerin daha fazla bölünmesinin önüne geçilmeli, toplulaştırma çalışmalarıyla işletme büyüklükleri artırılmalıdır. Bu konuda da İl geneli olarak birlikte çalışmalı tüm taraflar elimiz taşın altına koymalıyız" ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Bağlamış ayrıca Kayseri pastırması ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü de sözlerine ekledi. Başkan Bağlamış, program sonunda Kayseri Gazeteciler cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya'ya plaket takdim etti.

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV