banner167
banner165
16 Ocak 2021 Cumartesi

ÜRETİMİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIK

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Üretimim Önemini Pandemi Döneminde Bir kez Daha Yaşayarak Anladık” dedi.

29 Aralık 2020 Salı 20:17
Bu haber 227 kez okundu
ÜRETİMİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIK
Haberici -->

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Üretimim Önemini Pandemi Döneminde Bir kez Daha Yaşayarak Anladık” dedi.

KAYSO yılın son meclis toplantısını videokonferans sistemi üzerinden yaptı. Toplantıya, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, maddi manevi birçok zayiatın verildiği yılı geride bıraktıklarını belirterek, 2021 yılının kayıpların telafi edileceği bir yıl olmasını diledi.

Konuşmalarını yapmak üzere söz alan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan birçok olumsuzluklarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, kayıpları telafi etme adına 2021 yılından umutlu olduklarını söyledi. Sağlık sorunu gibi görünen Kovid-19’un tüm dünyada ciddi bir ekonomik daralmaya sebep olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Pandemi döneminde korunma ve tedavi sürecinde uygulanan tedbirler, ülkelerin ekonomileri üzerinde negatif yönde etkiler oluşturarak bir çeşit küresel krize yol açtı. Reel ekonomi ve özellikle hizmetler sektöründe ciddi ölçüde küresel bir daralma yaşandı. Kovid-19 sağlık krizi gibi görünse de etkileri itibarıyla tüm dünyada ciddi bir ekonomik daralmaya sebep oldu. Geldiğimiz noktada aşı seferberliği ile dünya geneline temkinli bir iyimserlik yaşanıyor olsa da, İngiltere ve bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğraması hepimizi endişelendiriyor” dedi.

Büyüksimitci, pandemiye bağlı ekonomik zorlukların Türkiye’yi de etkisi altına alsa da, gerek büyüme rakamları gerekse sanayi üretim endeksindeki artışların kendilerini 2021 adına umutlandırdığını belirterek, sanayinin ve üretimin bir ülke açısından ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde bir kez daha yaşayarak gördüklerini söyledi.

“2021 yılı aşı ve toparlanma yılı olacak diyen Büyüksimitci, “Genel kanı, aşı ile birlikte küresel büyümenin 2021’de hızlı şekilde toparlanacağı yönünde. Önümüzdeki yıl sürdürülebilir bir enflasyon, istikrarlı bir faiz ve kur düzeyi ile birlikte ekonomimize olan güvenin tesis edilerek, yatırımcılarımızın yeniden yatırım fırsatlarını değerlendirmeye alacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Birçok sektörde hammadde temininde zorluklar yaşandığına değinen Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek adına 7 trilyon doların üzerinde destek verdiler. Piyasaya sürülen bu kaynaklar, gerçek hedeflerine ulaşmak yerine, kontrolsüz bir şekilde kullanılarak, hammadde fiyatlarında fırsatçılık yaparak spekülatif ve ölçüsüz kazançların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu olumsuz durum sanayi şirketlerimizin işletme sermaye ihtiyaçlarını artırırken maliyet enflasyonuna da neden oluyor. Hammadde ve ara mamul sorununun ivedilikle çözülmesi için TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklioğlu’na konuyu ilettik. Kendisi bizzat konuyu bakanlıklar nezdinde takip ediyor. İnşallah kısa sürede çözülmesini ümit ediyoruz”

Sanayicinin eleman sıkıntısının bu yılda devam ettiğin, gençleri sanayide istihdam edemediklerini, daha çok hizmetler sektörü ve resmi kurumları tercih ettiklerini belirterek, bu konuyu önümüzdeki günlerde kapsamlı bir şekilde ele alarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

KAYSO ve KTO ortaklığında, ORAN desteği ile yürüttükleri Verimlilik Koordinasyon Ofisi Projesi hakkında da bilgiler veren Başkan Büyüksimitci, proje kapsamında mobilya, elektrikli ev aletleri, fabrikasyon metal ürünleri ve makine imalat sektörlerinde faaliyet gösteren 50 firmaya yalın dönüşüm danışmanlık hizmeti vereceklerini belirterek, hedeflerinin firmalarda yüzde 25 ve üzeri net verimlilik artışı sağlamak ve bunu sürekli hale getirmek olduğunu söyledi.

İhracat rakamları hakkında da bilgiler veren Büyüksimitci, ihracat rakamlarında geçen yılı yakaladıklarını ve bir miktarda geçtiklerini belirterek, “TÜİK verilerine göre Kayseri olarak ekim ayında Türkiye ortalamasının yaklaşık üç katı bir büyüme yakaladık. Ocak-Ekim verilerine baktığımızda Kayseri olarak iller arası sıralamada tekrardan 10. Sıraya çıktık. Öncelikli hedefimiz bu sırayı korumak, daha sonrada üst sıralara çıkmak olacaktır” şeklinde konuştu.   

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV