banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

VATANDAŞ DEVLETİYLE HELALLEŞİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen İmar Barışı Düzenlemesini basın toplantısında anlattı.

03 Mayıs 2018 Perşembe 07:20
Bu haber 393 kez okundu
  VATANDAŞ DEVLETİYLE HELALLEŞİYOR
Haberici -->

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen İmar Barışı Düzenlemesini basın toplantısında anlattı. Bakan, bu yasayla vatandaşın devletiyle helalleştiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve kısa süre sonra Meclis’te kabul edilmesi beklenen İmar Barışı Düzenlemesinin detaylarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binasında basın mensuplarını ağırlayan Bakan Özhaseki, söz konusu düzenleme ile birlikte gelecek kazanımları açıkladı.

Düzenleme ile birlikte mağduriyetlerin giderilmesinin temel amaç olduğunu belirten Özhaseki, bu yasa ile birlikte önemli ölçüde bir gelir elde edileceğini de açıkladı.

Söz konusu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu da anlatan Özhaseki, “TÜİK verilerine göre Türkiye’deki yapı sayısı 9 milyon 554 bin civarında. Bunlar içinde 26 milyon 358 bin bağımsız birim olduğunu görüyoruz. Bunların ne kadarının ruhsatlı, ne kadarının ruhsata aykırı olduğunu sorduğumuz zaman ne yazık ki çok ciddi bir bilgiye ulaşamıyoruz. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Muğla ve bazı güneydoğu illerinde arkadaşlarımız tek tek belediye başkanlarımızı aradılar. Bizim çıkarabildiğimiz sonuca göre Türkiye’deki bağımsız birimlerde yüzde 50-60 arası imara aykırılık söz konusu. Bu binaların çoğu 2000’lerden önce yapılan yapılar. İnsanlar şehirlere akın etmeye başlayınca, bizim bugün çözmeye çalıştığımız konu o günlerde kendini göstermeye başlamış. Onların da sorunları gittikçe büyümekte. Burada sadece mülkiyeti hazineye ait olan yerlerde yapılaşmanın olmadığını görüyoruz. Vatandaş geldiğinde hazineye ait bir takım mülkiyetler üzerinde evini yapmış. Bir diğer duruma göre mülkiyet aslında kendisinin ancak bazı hatalardan dolayı kayıplar yaşanmış” diye konuştu.

Vatandaşların kendi arsalarının üzerine inşa ettikleri yapılarda da sorunların meydana gelebildiğini dile getiren Bakan Özhaseki, bu durumların mahkemeye intikal etmesi durumunda sürecin daha da yavaşladığını kaydetti.

Ruhsat almasına rağmen belediyeden iskan alamayanların da bulunduğunu kaydeden Özhaseki, “Bir başkası, ruhsatlı binaya iskanını da almış daha sonra yanına ufak tefek eklentiler yapmış ama bunun iznini almamış. Şartları tuttuğu halde tapusunu alamayanlar var. Örneğin okuma yazması olmayan vatandaş tapusunu alamamış sonra da süresini kaçırmış. Bir başka konu da 30 büyükşehir belediyesi ikdas olduktan sonra, özellikle köyler beldeler mahalleye dönüştü, vatandaş ihtiyaçtan dolayı yapısına bir şey yapacağında tamamen kaçak durumuna düşmüş. Bunlar konutlarla ilgili önemli sorunlar” ifadelerini kullandı.

“13 MİLYON BAĞIMSIZ BİRİM DEVLETLE İHTİLAFLI”

Söz konusu düzenlemeden yararlanmak için bekleyen fabrikaların da bulunduğunu belirten Bakan Özhaseki, 13 milyon bağımsız birim sahibinin devletle ihtilaflı durumda olduğunu söyledi.

Birçok kişinin mahkeme aşamasında olduğunu bir bölümünün de yıkım kararıyla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Bu yasa bir tarihe kadar kapsamalı. Bu tarihi de 30 Aralık 2017 olarak tespit ettik. Biz böyle bir barış sağlıyoruz bu aşamadan sonra da ihlaller devam ederse ağır cezalar o zaman gelmeli diye düşünüyorum. Sosyal bir fayda sağlıyoruz. Vatandaş devletiyle helalleşiyor, barışıyor. Mahkemelik durumlar ihtilaflar tamamen bitiyor” açıklamalarını yaptı.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV