banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

VATANDAŞ RAYLI SİSTEMDEN MEMNUN

Memnuniyet seviyesi arttı

15 Temmuz 2017 Cumartesi 10:51
Bu haber 1072 kez okundu
 VATANDAŞ RAYLI SİSTEMDEN MEMNUN
Haberici -->

Büyükşehir Belediyesi Kayseri Ulaşım A.Ş. 2017 İlkbahar-Yaz dönemi yolcu memnuniyeti anketi düzenledi. 10 Mayıs-04 Haziran 2017 tarihleri arasında toplam 953 yolcu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen anket çalışması sonuçlarına göre yolcuların Kayseri Ulaşım A.Ş.’nin sunduğu hizmetlerden genel memnuniyet düzeyi 2016 yılına göre yüzde 7 artış gösterdi.

Kayseri Ulaşım A.Ş. Organize sanayi-İldem ve Cumhuriyet Meydanı- Talas Cemil Baba Tramvay hatlarında gerçekleştirilen 2017 yılı ilkbahar-yaz dönemi yolcu memnuniyeti araştırması sonuçlandı. Avrupa Birliği EN 13816 Toplu Taşımacılıkta Hizmet Kalitesi standardı uyarınca düzenli olarak yolcu memnuniyeti ve müşteri araştırmaları gerçekleştireceklerini belirten Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, çıkan sonuçların uygulanabilir ve somut projelere dönüştürüldüğünü belirtti. Yolcu Memnuniyeti araştırması ile sundukları hizmetin kalitesi ile ilgili yolcuların algı düzeylerini ölçtüklerinin altını çizen Gündoğdu, hedeflerinin koşulsuz yolcu rahatlığını sağlamak olduğunu söyledi.

Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Avrupa Birliği’nin EN 13816 Toplu Taşımacılıkta Hizmet Kalitesi standardında belirtilen hizmet kalitesi kriterleri ve araştırma metodolojisi esas alınarak yapılan Kayseri Ulaşım A.Ş. 2017 İlkbahar-Yaz dönemi yolcu memnuniyeti araştırmasının, yolcuların demografik yapısı, yolculuk karakteristikleri, sunulan hizmetlerden duyulan memnuniyet düzeyleri, yolcuların beklentileri ve yolcuların iyileştirilmesini istedikleri hizmetleri kapsadığını kaydetti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV