banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

VATANDAŞIMIZI DA ESNAFIMIZI DA DÜŞÜNDÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Cumhuriyet Meydanı ile İl Müftülüğü arasındaki kaldırım ile yol arasına uygulanan bariyerlerle ilgili değerlendirme yaptı

10 Temmuz 2018 Salı 21:48
Bu haber 814 kez okundu
VATANDAŞIMIZI DA ESNAFIMIZI DA DÜŞÜNDÜK
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Cumhuriyet Meydanı ile İl Müftülüğü arasındaki kaldırım ile yol arasına uygulanan bariyerlerle ilgili değerlendirme yaparak, “Bu süreçte esnafımızla birlikte oturduk konuştuk. İstişare ettik. Aldığımız karar ve uygulama ile vatandaşımızı da esnafımızı da düşündük. Mağdur etmemeye çalıştık” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndan itibaren Sivas Caddesi üzerinde İl Müftülüğü binasına kadar olan kısımda yaşanan trafik çilesi için Ramazan ayı öncesinde harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, çözüm için bariyer uygulaması yaptı.

Uygulama ile ilgili olarak bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’nin 1 milyon 376 bin nüfusuyla Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi olduğunu belirtti.

Nüfusun tamamına en sağlıklı hizmeti vermek ve Kayseri’nin sadece bugününe değil geleceğine de yatırım yapmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Başkan Çelik, her alanda önemli işler yaptıklarını; ama ulaşıma çok daha fazla önem verdiklerini söyledi. Bu önem doğrultusunda 2017 yılını Ulaşım Yılı ilan ettiklerini ve 2018 yılında da hız kesmeden projelere devam ettiklerini vurgulayan Başkan Çelik, “Bir taraftan katlı kavşaklarla trafiği kesintisiz hale getirirken, bir taraftan da yeni bulvarlar açarak yoğunluğu dağıtıyoruz. Bir yandan 50 ayrı kavşakta yaptığımız düzenlemelerle trafiği daha akıcı hale getirirken diğer yandan da Talas Yolu, Sivas Caddesi ve Harikalar Diyarı Yolu gibi pek çok caddede genişletme çalışmalarıyla şerit sayısını artırarak trafik sıkışıklığını ortadan kaldırıyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmaların söz konusu bölgelerdeki trafiği ne denli rahatlattığının en yakın şahidi hemşehrilerimizdir” dedi.

“ESNAFA DESTEĞİMİZ TÜRKİYE’YE ÖRNEKTİR”

Sivas Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Forum Kayseri önünde de benzer bir düzenlemenin yapıldığını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, caddenin bu kısmında trafiğin nasıl kilitlendiğinin başta cadde esnafı olmak üzere herkes tarafından bilindiğini söyledi. Bir şeridi park olan yolun ikinci şeridine de alışveriş yapmak isteyenlerin araçlarını park etmesiyle tek şeride düşen caddede uzun araç kuyrukları oluştuğunu ve bu durumdan başta bölge esnafları olmak üzere herkesin rahatsız olduğunu dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “Trafikte yaşanan rahatsızlığın giderilmesi için yaptığımız düzenlemeyle esnafımızın çıkarlarını da gözetmekteyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa bakışı ve esnafa vermiş olduğu destek Türkiye’ye örnek olmuştur. Bunu da esnaf temsilcileri her vesileyle dile getirmiştir. Hal böyle iken farklı değerlendirmeler yapmak doğru olmamıştır. Esnafın da ifade ettiği gibi Sivas Caddesi, şehrimizin en işlek caddesidir. Bu caddede trafiğin düzenli bir şekilde seyretmesi için pek çok çalışma yapılmış; ancak iki şeride araç park edilmesi nedeniyle trafik sıkışıklığı önlenememiştir. Park yasağına rağmen iki sıra park nedeniyle tek şeride düşen araç trafiğinin sabah ve akşamki pik saatlerde tamamen tıkandığına şehrimizde yaşayan herkes şahittir. 1 milyon 376 bin olan nüfusumuzun çoğunluğunun kullandığı bir caddede uzun araç kuyrukları oluşmasını kenara çekilerek izlememizi kimse bizden bekleyemezdi. Böyle bir durumda bir düzenleme yapılması kaçınılmaz olmuş ve yapılan istişareler sonucu bugünkü düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemenin yapılacağını geçen yıl ve bu yıl defalarca dile getirdim. Yaya korkulukları, yaya yolları ve otobüs durağında yapılan değişiklikle ilgili çalışmalar yapılırken gece gündüz farklı saatlerde defalarca bölgeye giderek incelemelerde bulundum ve esnafla gerek belediyemizde gerekse esnaflarımızın iş yerlerinde toplantılar yaptık. Yaptığımız bu çalışma şehrin birçok kesimi tarafından takdir topladı ve çok sayıda teşekkür telefonu aldık. Bu şehir esnaf şehridir ve benim esnaf dostu olduğumu herkes bilir. Bunun tersini ifade etmek hakikati örtmez” diye konuştu.

“BALIKÇILARLA YENİ PROJE ÜSTÜNDE ÇALIŞIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu bölgedeki balıkçı esnafının işyerlerinin iki cepheli olduğunu da dile getirerek balıkçı esnafıyla birlikte işyerlerinin arka cephesi olan Uluğ Sokak’ta yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını da hatırlattı. Balıkçı esnafının da talebi üzerine Uluğ Sokak’ta proje çalışmalarının başladığını ifade eden Başkan Çelik, “Sokağın bugünkünden çok daha güzel bir hale getirilmesine yönelik birkaç tane proje hazırlandı. Bu projeler üzerinde görüşmelerimiz sürüyor. Buradaki işyerine gelen müşterilerin otopark ihtiyacı için de Yeniçay Sokak’ta otopark düzenlemesi yapıyoruz. Ayrıca Hunat Katlı Otoparkı’nda alışveriş için gelen müşterilere ücretsiz otopark imkanı verebileceğimizi esnafımıza ilettik. Tüm bu çalışmalara rağmen Büyükşehir Belediyemizin farklı şekilde gösterilmek istenmesi doğru değildir” dedi.

BAŞKANDAN YARDIM TALEP ETTİLER

 

Sivas caddesindeki esnaf bir basın toplantısı düzenleyerek, bariyer sonrasında işlerinin azaldığına dikkat çekerek Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’ten yardım istediler. Esnaf, işlerin azalmasına bağlı olarak personel çıkartmaya başladıklarını belirterek, mutlaka farklı bir çözümle mağduriyetin ortadan kaldırılabileceğine işaret ettiler.

Esnafların adına basın açıklaması yapan Fırat Karaduman, şunları söyledi;

“Bizler Sivas caddesi esnaflarıyız. Yaklaşık 40 yıldır işyerlerimizde çeşitli ticari faaliyetlerde bulunmaktayız. Yıllık binlerce lira devlete vergi, SGK primi ödeyen, onlarca çalışanı bünyesinde barındıran yüzlerce aileye aş veren, işletmelerimiz adına sizlere açıklamada bulunuyorum.

Bulunduğumuz yer şehrimizin en işlek ve en hareketli bölgesidir. Burada yaya ve araç trafiği de haliyle hareketli ve yoğundur. Yaklaşık 2 ay önce Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu bir karar ile işyerlerimizin önündeki otoparkı iptal ederek sözde yaya yolunu genişletmek bahanesiyle işyerlerimizin önü demir bariyerler ile kapatılmış, esnaflarımız mağdur edilmiştir. Bu yaşananların ardından işlerimiz çok düşmesiyle çalışan elemanlarımızı işten çıkartmaya başladık, bir müddet sonrada işyerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Sivas caddesi esnafları olarak bizler çok mağduruz.”

Mehmet Özmen ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in esnafın bu mağduriyetini ortadan kaldırmak için çalışacağına inandıklarını ifade ederek, bunanla ilgili mutlaka mağduriyetin ortadan kaldırılabilecek uygulama olabileceğini dile getirdi.

Basın toplantısına; Sivas caddesi üzerinde faaliyet gösteren işletme sahipleri de katılarak destek verdi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV