banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

VERGİ BORCU YAPILANDIRMADA SON GÜN UYARISI

Müracaatlar 30 Haziran'da sona eriyor

15 Haziran 2017 Perşembe 03:31
Bu haber 709 kez okundu
VERGİ BORCU YAPILANDIRMADA SON GÜN UYARISI
Haberici -->

Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Günçavdı, yaptığı açıklamada, 7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması için başvurular başladığını ve 30 haziran tarihinde sona ereceğini duyurdu. Bir basın toplantısı düzenleyerek bazı alacaklar konusundaki yapılandırma hakkında bilgi veren Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Günçavdı, düzenleme sayesinde vergi borçları faizlerinin silineceğini ve ekonomik anlamda vatandaşa katkı sağlayacağını ifade etti.

Başkan Günçavdı, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgiler vererek, şu açıklamayı yaptı; “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunuyla, vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır. Başkanlık olarak tüm personelimiz ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz.”

ÜÇTE İKİ ORANINDA AZALTIYOR

Yapılandırma ile ilgili vatandaşa önemli ekonomik katkı oluşacağının altını çizen Günçavdı, şunları anlattı; “Yeni Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor.”

Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeme fırsatı sunulacağını aktaran Günçavdı, “31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre ödenebilecek.Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 - 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek” dedi.

Günçavdı, yapılandırılan tutarların 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebileceğini, taksitlerin 2 ayda bir ödemeli olacağını belirtti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV