banner167
banner182
01 Aralık 2021 Çarşamba

YABANCI DİL EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yabancı Dil Eğitim Çalıştayı İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Mart 2019 Pazartesi 09:48
Bu haber 561 kez okundu
YABANCI DİL EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI
Haberici -->

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yabancı Dil Eğitim Çalıştayı İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kayseri Erciyes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci yabancı dil eğitimi hakkındaki sorunların çözülmesi gerektiğini belirterek; "Eğitimci olarak geleceğe hazırlayacak çocuklarımızı elbette ki ileri düzeyde bir temel vermek zorundayız. Ama nerede durmalıyız, neyi nasıl yapmalıyız? Türkçe konuştuğumuz müddetçe dersle olmuyor bu iş. Yani öğretmenimiz sınıfta Türkçe konuştukça dil öğrenimi olmuyor. Öyle merhametli bir yapımız var ki, illa ki Türkçe ile destekleyeceğiz çocuklarımızı. Türkçe ile destekleyince de olmuyor. Dolayısıyla yıllardan beri hepimizin bildiği gibi dil öğrenimlerindeki zorluk hep konuşulur ama neden bir sonuca ulaşamıyoruz bilmiyorum. Şuanda bizim elimizde, ülkemizde göğsümüzü gere gere okutacağımız kitaplar bile yok. O kadar ciddi manada Türkiye’nin kaynaklarını yabancı dil eğitimi olarak dışarıya harcıyoruz ki, Yunanistan bile bu konuda hepinizin bildiği gibi yabancı dil kaynak konusunda herhalde İngiltere den sonra en güçlü kaynak sağlayanlardan bir tanesi. Biz niye üretemiyoruz merak ediyorum, bize zaman zaman tavsiye niteliğinde yabancı dil kaynaklar geliyor, yerli kaynaklar da geliyor ve bu yerli kaynaklar hep yabancı kaynaklardan potansiyelli olarak geliyor ama olmuyor. Arkadaşlarımızla görüştüğümüzde bunların hep ticari olduğunu, gerçek manada ortaya konulabilen eğitim sistemini baştan sona organize edebilecek bir kaynağımızın olmadığını maalesef söylüyoruz. Dolayısıyla sorun çok, bu sorunu da bizim illa ki çözmemiz gerekiyor" dedi.

Ekinci, çalıştayda tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerinin bakanlığa iletileceğinin altını çizerek; "Bizim görevimiz Kayseri'deki yabancı dil sorunu ile ilgili neler yapabilir, neleri geliştirebiliriz öncelikli olarak o. Bakanımıza da tabi bu raporları göndereceğiz" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV