banner153
26 Eylül 2020 Cumartesi

YAHYALI HALISI ESKİ ÜNÜNE KAVUŞACAK

Kentte daha önce 5 bin tezgahta dokunan ancak şu anda sadece 100 evden 2’sinde Orta Asya’daki gibi kök boyalarla boyanan ipliklerle dokunan dünyaca ünlü Yahyalı halısı, ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi ile eski ününe yeniden kavuşacak.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:36
Bu haber 312 kez okundu
YAHYALI HALISI ESKİ ÜNÜNE KAVUŞACAK
Haberici -->

Kentte daha önce 5 bin tezgahta dokunan ancak şu anda sadece 100 evden 2’sinde Orta Asya’daki gibi kök boyalarla boyanan ipliklerle dokunan dünyaca ünlü Yahyalı halısı, ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi ile eski ününe yeniden kavuşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Sigorta ortaklığında yürütülen ’Bir Usta Bin Usta’ projesi çerçevesinde Kayseri’nin Yahyalı ilçesine bağlı Kirazlı Mahallesi'nde açılan halı kursuna 25 kadın katıldı. Açılan kurslarla kültürel değerlerin devamının sağlanacağının altını çizen İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız UNESCO mevzuatı kapsamında somut olmayan kültürlerin araştırılması, yaşatılması ve envantere kaydedilmesi çalışmaları doğrultusunda ilimizde komisyon kurduk. Kaybolan kültürel değerlerimizi yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken çoğu değerlerimizin unutulmaya yüz tutmuş olduğunu gördük" dedi.

"Yahyalı halı ve kilimleri Türk kültürünün çok önemli değerlerinden birisi" diyen Taymuş, "Kökeni yüzyıllara dayanıyor, Orta Asya’dan göçüp gelen Türk boyları Anadolu’da da bu kültürü yaşatmışlardır. Yahyalı halısının bir başka özelliği de yöreye has otlardan, çamurlardan elde edilen kök boya ile boyanıyor. Bu halılar kullanıldıkça ve zaman geçtikçe daha fazla değerleniyor. O nedenle biz bu kültürel varlığımızı yaşatmak için Kültür ve Turizm Bakanlığımız Eğitim ve Araştırma Genel Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde Anadolu Sigorta’nın sponsorluğunda, Yahyalı Belediyesinin desteği ile Yahyalı’ya bağlı Kirazlı köyümüzde kurs açtık. Halı kursumuza 25 kişi katılıyor. Bu kursların sonucunda göreceğiz ki bu kültürümüz kaybolmayacak. Alınan eğitimlerle kültürel değerlerimizin devamı sağlanacak" ifadesinde bulundu.

"Yahyalı halımız dünyaca meşhurdur" diyen Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ise, "Organik ağaçlardan elde edilen kök boyalarla boyanan ipliklerle, mahir ellerle dokunan bir halıdır. Bu halıların kıymetini Avrupalılar biliyor. Biz de Yahyalı olarak biliyoruz. Zira ilçemizde örnek vermek gerekirse 100 evden yaklaşık 95 evde el halısı üretilirdi. Şu anda üzülerek ifade ediyorum artık Yahyalı’da 100 evden ancak 2 evde halı üretimi var veya yok. Kıymetli eserimizi, el sanatımızı kaybetmek istemiyoruz" dedi.

Öztürk, "Belediye olarak zaman zaman projelerle bu tür el sanatlarımızı yaşatmaya çalışıyoruz. Bu kursumuzu ilçemize bağlı Kirazlı Mahallemizde açmamızın asıl sebebi, buradaki hanım ablalarımız halı konusunda çok mahir kişilerdir. Hanım kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kurs Eylül ayına kadar devam edecek.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV