banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

“YAKIN TARİHİN UTANÇ GÜNLERİYDİ”

Mazlumder'den 12 Eylül açıklaması

13 Eylül 2017 Çarşamba 07:40
Bu haber 403 kez okundu
 “YAKIN TARİHİN UTANÇ GÜNLERİYDİ”

Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, 12 Eylül askeri darbesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “11-12 Eylül günleri, yaşadığımız yakın tarihin insanlığı katleden utanç günleri olup, unutulmayacak günlerdir” dedi.

Ahmet Taş, 11 ve 12 Eylül olaylarını düzenlediği bir basın toplantısında değerlendirdi. Yaptığı açıklamada, 11 Eylül 2001 günü önceden kurgulanan bir senaryo olduğunu belirterek, “ABD’de havalandırılan 4 yolcu uçağının 2’si Newyork kentindeki ikiz kulelere çarptırıldı. Bir tanesi ABD’nin savunma merkezi Pentagon’a saldırdı, bir tanesi de ABD F16 uçakları tarafından Nevada çölünde düşürüldü. Saldırılarda ikiz kulelerde 2606, Pentagonda 125, düşürülen uçaklarda 246, 19’da saldırgan olmak üzere toplamda 2996 kişi hayatını kaybetti. 11 Eylül 2001 günü yapılan saldırıyı bahane eden zamanın ABD yönetimi saldırıların merkezi olarak ilan ettiği Irak ve Afganistan’ı işgal etti. İşgal sonucu bu ülkelerde insan onuru ayaklar altına alınarak büyük zulüm ve katliamlar yapıldı. İşkenceler, ırza geçmeler, tutuklamalar ve toplu katliamlarda on binlerce insan öldürüldü. Tarih, kültür, medeniyet, dini miras talan edilerek yok edildi. Yer altı ve yer üstü kaynakları işgal edilerek yağmalandı. İşgal edilen ülkelerin insanları ve yöneticileri akıl almaz hakaretlerle aşağılandı, onurları ayaklar altına alınarak zelil edildiler. Ne yazık ki işgalci ABD’nin yaptığı bu insanlık dışı muamelelerin hesabı sorulamadı ve bugünde ne yazık ki bu onur kırıcı muameleler devam ediyor olup hesabı sorulamıyor. Mazlumder olarak! 2001’den bugüne Irak ve Afganistan’da halen ABD’nin işlemeye devam ettiği insanlık suçlarının bağımsız ve tarafsız uluslararası mahkemelerce sorgulanarak suçluların adalete teslim edilmeleri ve hak ettikleri cezaları almaları için BM’yi, Uluslararası İnsan Hakları mahkemesini, İslam İşbirliği Teşkilatını göreve davet ediyor, 2001’den bugüne görev alan ABD yönetimlerini işledikleri insanlık suçu için şiddetle kınıyoruz. Saldırılarda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara şifalar diliyoruz” dedi.

12 Eylül’ün 37’inci yılında olduklarını aktaran Ahmet Taş, şunları söyledi:

“12 Eylül 1980’de ise ülkemizde silahlı kuvvetlerin oluşturduğu cunta yönetimi millet iradesine dayalı Cumhuriyet yönetimine darbe vurarak ülke yönetimine el koydu. 2 yıldan fazla süren ve etkileri hâlâ devam eden bu dönemde; 673 bin insanımız cuntacılarca fişlendi. 30 bin vatandaşımız vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin vatandaşımız işinden atıldı. 5 bin öğretim üyesi ve öğretmen işinden atıldı. 2500 askeri personel darbeye karşı oldukları için işinden atıldı. 50 tanesi idam kararı ile gerisi cezaevinde işkence, kaçmaya teşebbüs ve diğer suçlar bahane edilerek 1208 vatandaşımız darbeciler tarafından katledildi. Bu dönemde iki buçuk yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl işkence ile cezaevinde tutulan Büyük Birlik Partisi eski genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu, 16 yaşında iken darbeciler tarafından yaşı büyültülerek idam edilen Erdal Eren’i, Sacid Adalı’yı ve darbe lideri Kenan Eevren’in solcu gence denk olsun diye idam ettik dediği Mustafa Pehlivanoğlu’nu hafızamız unutmadı, unutamaz da. Bu dönemde; TBMM dağıtıldı, siyasi partiler kapatıldı, anayasa ortadan kaldırıldı. Cumhurbaşkanı ve hükümete görevden uzaklaştırıldı, On binlerce insan tutuklandı, yıllarca sorgusuz sualsiz işkence altında cezaevlerinde kaldılar. Aileler dağıldı, analar ağladı, babaların gözyaşları kurudu. Mazlumder olarak! Bu dönemle ilgili tüm mağduriyetlerin giderilmesi, mağdurların ve idam edilenlerin itibarlarının iade edilmesi, bu tür darbelerin bir daha yaşanmaması için halkın seçtiği Cumhurbaşkanını, TBMM’yi ve hükümeti göreve davet ediyoruz.” 

 

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV