banner87
21 Mayıs 2019 Salı

YAMULA BARAJI’NIN HİSSELERİ BİRANDA NASIL DEĞİŞTİ

93.6 Erciyes FM’de Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur ve Gazeteci İlter Sağırsoy’un sunduğu Analiz Programının bu haftaki konuğu Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Gazeteci Recep Bulut oldu. Bulut, Yamula Barajı’nda yaşanan hisse bilmecesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, hisselerin biranda el değiştirdiğini anlattı.

09 Ocak 2019 Çarşamba 10:28
Bu haber 333 kez okundu
YAMULA BARAJI’NIN HİSSELERİ BİRANDA NASIL DEĞİŞTİ
Haberici -->
93.6 Erciyes FM’de Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur ve Gazeteci İlter Sağırsoy’un sunduğu Analiz Programının bu haftaki konuğu Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Gazeteci Recep Bulut oldu. Bulut, Yamula Barajı’nda yaşanan hisse bilmecesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, hisselerin biranda el değiştirdiğini anlattı.

Gazeteci Recep Bulut, Demir Bank’a el konulmasıyla birlikte devlete geçmesi gereken Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi’ndeki Demir Gruba ait hisselerin el değiştirildiğini ifade etti. Yamula Barajı ile ilgili Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinin sermaye artırımına gidildikten sonra Yamula Barajı’nın yüzde 98.5 hissesinin taşeron firma Ayan Enerji’ye geçtiğini açıkladı.  

Her hafta farklı konuklar alarak kentin gündemine ve siyasi gelişmelerle ilgili önemli bilgilerin paylaşılmasını sağlayan 93.6 Erciyes FM’de Genel Yayın Yönetmenimiz Ferhat Yağmur ve Gazeteci İlter Sağırsoy’un sunduğu Analiz programında, bu hafta usta gazeteci Recep Bulut konuk oldu. Yamula Barajı, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi ile ilgili önemli konuları gündeme getirdi.

NASIL OLDU DA YAMULA BARAJI

BU KARADENİZLİ ŞİRKETE GEÇİYOR

Yamula Barajı’nın kimin olduğu ile ilgili soruyu sorarak bu konu hakkında önemli açıklamalar yapmaya başlayan Recep Bulut, “Yamula Barajı, yüzde 98.5 hisseye sahip Ayan Enerji Şirketinindir. Kim bunlar? Karadenizli iki kardeş. Ayan Enerji oranını taşeron firması idi. Esas sahibi kimdi? Projenin sahibi kimdi? Sır orada. Oranını sahibi Demir Enerji idi. Demir Gruptu. Demir Enerji’de Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinin yüzde 26.5 hissedarıydı. Demir Grubun sahibi Nuri Cıngıllıoğlu’ydu. Aynı zamanda Demir Bank’ın sahibi. Halit, Sema Cıngıllıoğlu yöneticileriydi. Burada ilginç şeyler yaşandı. Elektrik şirketinde Sema Cıngıllıoğlu’nun hissesi yüzde 2.5 idi. Demir Grubun hissesi yüzde 26.5 idi. Ecevit hükümeti döneminde Demir Bank’a el konuldu. Biranda hisseler saf değiştirdi. Demir Bank’ın oradaki hissesi yüzde 2.5, Sema Cıngıllıoğlu’nun ki yüzde 26.5 oldu. Devletin ilgili organları dur arkadaş devlete kalan yüzde 26.5 idi. Ne oldu demeliydi. O zamanki Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinin Genel Müdürü Taner Yıldız idi. Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Özhaseki idi. Öncesinde Şükrü Karatepe’ydi. Üstelik Yamula Barajı’nın kurucuları Faruk Molu, İbrahim Yapıcı ve Tahtasakal. Bunlar yüzde 10 hisselerle temsil edilenlerdi. 57. Hükümet döneminde temelini Mesut Yılmaz’a attıran bunlardı. O dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Mesut Yılmaz’ı getirdi. Kıranartlıoğlu partinin il başkanı, İbrahim Yılmaz milletvekili idi. Nasıl oldu da Yamula Barajı bu Karadenizli şirkete geçiyor” dedi.

SAHİBİ ÖZEL ŞİRKET OLDU

Recep Bulut, Yamula Barajı’nda hisse artırımını Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi yapmasına karşın hisselerinin yüzde 98.5’unun özel şirkete geçmesiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Bulut, şu bilgileri verdi;

“Yamula Barajının hisseleri Kayseri ve Civarı Şirketi Türk Anonim şirketinden kullanılan para ile sermaye artışına gidiliyor. Molu, Yapıcı, Tahtasakal’ların hisseleri yüzde 1-2’lere düşürülüyor. Biranda Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi nakdi parasıyla sermaye artışına gidiliyor. Ayan Enerjin diğer adıyla Aydıner Enerjinin hissesi yüzde 98.5’a çıkıyor. Elektrik şirketinin hissesi yüzde 1.5, ama sermaye artırımında kullanılan nakit para Elektrik Şirketinin olmasına rağmen hisseler özel şirkete geçti.”

TAŞERON FİRMA YAMULA BARAJI’NIN SAHİBİ OLDU

Gazeteci Recep Bulut, hisselerin yüzde 98.5’una sahip şirketin Yamula Enerji’de neden yönetim kurulu başkanlığı yapmadığını sorgulayarak, “Şuan yönetim kurulu başkanlığını Bekir Yıldız bey yapıyor. Yüzde 98.5 hissesi olduğunuz şirketin yönetim kurulunun başkanlığını başkasına verir misiniz? İl Özel İdarenin imkanlarını kullanıyorsunuz. Demir Enerji gümleyince Demir Enerjinin taşeron firması Yamula Barajının yüzde 98,5 hissesi oluyor. Onlar yapıyor sözde. Yamula Barajını yaptım Kayseri’ye kazandırdım diyor. Kayseri kazandırmanız ki. Elektrik üretiminin bedelini devlet veriyor. Devlete satıyorsunuz. 5.25 sentten. Türkiye’deki en yüksek rakam. Kamulaştırma bedeli dendi, bazı şeyler eklendi. Şuanda Yamula Barajı’nda 11 kişi çalışıyordu. 2007 rakamında 51 trilyon kar ediyor.

SULAMA AMAÇLI YAPILACAKTI

Yamula Barajının esas amacının sulama olduğunu anlatan Bulut, “Haseki övünüyordu ya. Kayseri’ye baraj kazandırdık diye. Yamula sulama amaçlı idi. Sonrasında elektrik üretim idi. Kurucu ortakları gümlemiş. Sonra elektrik için inşa edilen Yamula Barajı para basıyor. Yamula Üretim AŞ. oldu. Caddede sokakta şu oldu, bu oldu değil. Esas mesele budur” diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV