banner87
26 Mart 2019 Salı

YAMULA’DA GÜMÜŞ BALIĞI BEREKETİ

20 Mayıs tarihine kadar sürecek avlanma ile ilgili balıkçıların yüzü gülüyor.

10 Nisan 2018 Salı 06:51
Bu haber 1118 kez okundu
YAMULA’DA GÜMÜŞ BALIĞI BEREKETİ
Haberici -->

Kocasinan İlçesi Yamula baraj gölünde 2018 yılı gümüş balığı sezonu 20 Mart da avlanma yasağının kaldırılmasıyla başladı. 20 Mayıs tarihine kadar sürecek avlanma ile ilgili balıkçıların yüzü gülüyor.

2018 tarihleri arasında başladı. 2018 yılı için yıllık 400 ton/yıl olarak tespiti yapılan ve Yamula Su Ürünleri Kooperatifince avcılık hakkını ilgili mevzuat kapsamında alan kooperatif üyesi 12 balıkçı teknesi tarafından avcılık faaliyeti yapılmaya başlanmıştır.

Yakalaması kolay olan ve iyi gelir getiren gümüş balığı Yamula Su Ürünleri Kooperatifi ait balıkçıların yüzünü güldürüyor. Türkiye'de pek bilinmeyen ve tüketilmeyen gümüş balığını işleyen firmalar başta Avrupa Birliği üyesi olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine ihraç ediliyor. Bu nokta da gümüş balığı ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

İlgili avcılık faaliyetinin kontrol ve denetimleri Kocasinan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Birimi personelleri Su Ürünleri Mühendisi Hakan Yıldız, Ziraat Mühendisi Erkan Karadağ ve Veteriner Hekim Okan Kayaalp tarafından yapılmakta olup yapılan kontroller sırasında aykırılık tespit edilmesi halinde avlanma izinleri iptal edilecek. Ayrıca manyat ve ığrıptan çıkan diğer balık türlerinin ise doğaya geri iade edilmesi gerekiyor.

Su ürünlerinin ve yaşam alanlarının korunması, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için su ürünleri avcılığına ilişkin 1380 sayılı kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde bir takım yasak, sınırlama ve yükümlülükler olup, bu kurallara uygun olarak avcılık yapılması zorunludur.

Herhangi bir olumsuzluk karşısında vatandaşlarımızın Kocasinan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün 0 352 240 17 67 numaralı telefonundan Su Ürünleri Kontrol Birimine, Alo 174 Gıda Hattı'na, Jandarma ve Belediye Zabıta Teşkilatlarına haber vermesini ve gerekli hassasiyeti göstermesini bekleniyor.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV