banner153
19 Kasım 2019 Salı

YAN GÖZLE BAKIYOR

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Kurban bayramı ile birlikte eski alım gücü kalmayan vatandaşın kurbanlık alamama, kurbanlıkların elinde kalması endişesi yaşayan besicinin büyük sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Acilen Kayseri’de Et ve Süt Kurumu Kombinasının açılması gerektiğini savunan Yücel, belediyelerin hala hayvan üreticilerine yan gözle baktığını ifade etti.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 00:38
Bu haber 385 kez okundu
YAN GÖZLE BAKIYOR
Haberici -->
İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Kurban bayramı ile birlikte eski alım gücü kalmayan vatandaşın kurbanlık alamama, kurbanlıkların elinde kalması endişesi yaşayan besicinin büyük sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Acilen Kayseri’de Et ve Süt Kurumu Kombinasının açılması gerektiğini savunan Yücel, belediyelerin hala hayvan üreticilerine yan gözle baktığını ifade etti.

Hayvancılık konusunda Yozgat, Kırşehir gibi illerin bile Kayseri’nin önüne geçtiğini, ileriye gittiğini belirten İYİ Partili Kazım Yücel, yapılan yanlışlıklara dikkat çekti.

“Hemşehrilerimizin, İslam Aleminin Kurban bayramını tebrik ediyorum. İnşallah sıkıntısız, sağlıklı, mutlu bir bayram geçiririz” diyen Yücel, vatandaşın ve besicilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek, çözüm önerilerinde bulundu.

DERİN VE KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

İYİ Parti Meclis Üyesi Kazım Yücel, kurbanlık satışlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Şunları söyledi; “Ekonomik krizin ve daralmasının olduğu bir ortamda kurbanlık fiyatları artmadı dense de, aslında vatandaşın eski alım gücü kalmadığından dolayı bugün kurban kesecek insanlarımızın derin ve kara kara düşünmekteler.”

BİZİM ÖNÜMÜZE GEÇTİLER

“Şehrimizde adeta hayvancılığı unutmaya başladık. Kırşehir, Yozgat bile bizim önümüze geçti. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Et ve Süt Kurumu Kombinası besicileri ve tüketiciyi koruyordu. Burada kesimler oluyor. Kurum, o bölgede etin fiyatı benim için kargas 32 TL diyor. Bu fiyattan getiren insanın hayvanını keserim diyor. Parasını öderim diyor. Kayseri’de hala bir belediyemizin Et ve Süt Kurumunun Kombinası kurduramadı. Yatırım yaptıramadı. Hayvan yetiştiricilerini, yetiştirdiği hayvanları kesme durumunda, açık hesap verirsen, 9 ay sonra ödersen, 6 ay öncesi olmaz, sonrası öderim ve işine gelirse 27 TL’den keserim denilen fiyatlarla karşılaşıyor. Hayvan üreticisi arkadaşlarımız bu anlamda ürettiği hayvanın yediği yemin maliyetini hesap ediyor. Maliyetlerin 27 TL’nin üzerinde olduğunu görünce bugün ürettiği 5 hayvan için önümüzdeki yıl vazgeçiyor ve üretim olmayabiliyor.”

HİÇBİR POLİTİKALARI YOK

“Üretimden uzak kaldık, insanımız ekonomik anlamda eski fiyat olsa da kurban alamaması ile karşı karşıyayız. Avrupa ülkelerinde kişi başına yıllık et tüketimi 50 kg iken, Türkiye’de 16 kg. Bu yıl düştüğü rakam 6 -7 kg arası. Bizim insanımız, vatandaşımız, tükettiği et miktarını bile aşağılara çekerken, bizim belediyelerimiz hala hayvan üreticilerine yan gözle bakıyor. Hiçbir politikaları ve gayretleri yok.”

BU FİYATLA NASIL BESİCİLİK YAPACAK

“Beydeğirmeni projesi ortaya konuldu. Biz zamanında buna itiraz ettik. 60 TL artı KDV ile arsa satışıyla insanların elindeki imkanları aldıklarını söyleyerek itiraz ettik. Bu imkansızlıkla bu insanlar hayvan alıp burada nasıl besicilik yapacak dedik. Zamanın belediye başkanı da bu arkadaşlara bozuk atıyordu. Hepinizi kapatacağım mecbur oraya gideceksiniz diyordu. Buraya talep olmadı. En son 25 TL’ye kadar arsa satış fiyatı düştü. 4 yıl geçti. Tamamı satıldı mı diyoruz. Yok diyor. Yüzde 50 satılmış. Halen talep görmüyor.”

ŞEHRE GETİRMELİYİZ

“Kurban bayramı bahanesiyle tarımı ve hayvancılığı masaya yatırmalıyız. Öncelikli olarak Et ve Süt Kombinasını şehre getirmeliyiz. Bu Büyükşehir Belediye Başkanımızın asli görevlerinden birisidir. En önemli projelerinden birisi olmalıdır.

Kayseri’de yıllar önce et sıkıntısı yoktu. Bugün ise etteki fiyatların üretici için tabanda, tüketici içinde tavanda idi. Yani iki tarafı da koruyordu. Sigorta gibiydi. Gerekirse belediye ücretsiz bir arsa tahsisi yaparak Et ve Süt Kurumu Kombinası açılması noktasında çaba sarf etmelidir. Bizim besiciler Allah ile baş başalar. Kurban bayramı ve birinci gününe kadar ellerindeki kurbanlarını sattılar. Sattı. Satamazlar o zaman emin olun uzun vade et kesenler veya ben bu fiyattan fazlaya kesmem diyenlere mahkum edilecek. Önümüzdeki yıl içinde hayvan sayısını düşünerek devam edecek. Devletimizin verdiği sözlere artık çiftçimiz insanımızın inandığını düşünmüyor. Sadece hayvancılık değil her alanda çiftçi inandırıcı bulmuyor.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV