banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

YARGIDAKİ ALGININ VERDİĞİ ZARARI ANLATACAĞIZ

Kayseri Barosu Başkanı Avukat Cavit Dursun, “Türkiye’de hukuk devleti algısının zayıfladığını, yargının bir erk olmaktan çıktığını, adeta emir komuta altında tut deyince tutan, bırak deyince bırakan algısının Türkiye’ye, Türkiye Cumhuriyetine ve milletimize verdiğini zararı bu ülkeyi yönetenlere anlatmak bizim hukukçu olarak borcumuzdur” dedi.

22 Ekim 2018 Pazartesi 17:07
Bu haber 667 kez okundu
YARGIDAKİ ALGININ VERDİĞİ ZARARI ANLATACAĞIZ
Haberici -->

Kayseri Barosu Başkanı Avukat Cavit Dursun, “Türkiye’de hukuk devleti algısının zayıfladığını, yargının bir erk olmaktan çıktığını, adeta emir komuta altında tut deyince tutan, bırak deyince bırakan algısının Türkiye’ye, Türkiye Cumhuriyetine ve milletimize verdiğini zararı bu ülkeyi yönetenlere anlatmak bizim hukukçu olarak borcumuzdur” dedi.

Yapılan Baro seçimlerinde yeniden güven tazeleyerek göreve gelen Avukat Cavit Dursun, mazbata töreninde konuştu. Meslektaşlarının ve yeni yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Avukat Dursun, haksız rekabetin önüne geçmek için mücadele ederken, yargı ile ilgili yaşanan sıkıntıları ülkeyi yönetenlere anlatarak çözüm bulunması konusunda mücadele edeceklerini açıkladı.

Yine dönem için meslektaşlarından ‘hayırlı olsun’ tebrikleri alan Baro Başkanı Cavit Dursun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

KARŞIT VE YANDAŞ OLMAMALI

“2016 yılında yapılan baro seçimleri sonucunda baromuzun kıymetli avukatlarımızın ezici çoğunlukta verdiği yetki ile göreve geldik. Bu seçimlerden sonra mazbata törenimizde bir hususu söylemiştik. 2 yıl önce seçimlerde ‘bir şey değişecek her şey değişecek’ sloganımızdaki şey, bir şey kişiler şahıslar değildir. İlkedir. Oradaki bir şeyden kastımız baronun yargı erkinin savunma kurumu olduğu, baro çatısı altında ticaret, siyaset, herhangi bir siyasi düşünceye karşıtlık yada yandaşlık olmadan, herhangi bir etnisiteye, mezhebe dayanmadan baroların yargı erkinin savunma kurumu olduğunu, baroların hukuk ve adalet çatısı olduğu anlayışı ile baroyu yöneteceğimizi ifade ettik. Şükür ki 2016 2018 yılları arasındaki 2 yıllık süreçte bu düşüncemizi yüzde yüz olarak hayata geçirdik.”

KAYSERİ BAROSU ÖRNEK OLDU

“Geçen hafta yaptığımız genel kurulda tek aday tek liste ile seçime girdik. Bu nedenle kayseri barosu avukatlarımıza müteşekkiriz. Bu topraklarda hukukun adaletin liyakat ve ehliyetin hala geçerli olduğunu Kayseri ve Türkiye’ye ispat eden Kayseri Barosu genel kuruluna katılan tüm avukat meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.Bu çatı altında sadece Hukuki ve mesleki gerçekleri ifade etmiştir. Hiçbir siyasi görüşün yandaşı yada karşıtı olmamıştır.”

TAZMİNAT AVCILIĞINA ÇIKANLAR

KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ

“Kayseri halkı ve türk milletinin hukuki haklarının en üst düzeyde karşılaşması için çalışacağız. Artırarak haksız rekabetlede, reklamla da vatandaşı kandırmaya çalışan yanıltan kişilerle ve gruplarla olan mücadelemiz en üst seviyede sürdüreceğiz. Bu noktada meslek ahlakına bağlı avukat hukukuna bağlı ettiği yemine bağlı avukatlarımızın yardımlarını bekliyoruz. Gerek Kayseri gerekse Türkiye genelinde televizyonlara çıkmak suretiyle, kanuna ve hukuki aykırı internet sitesi kurmakla, kendilerinde olmayan vasıfları varmış gibi gösteren haksız rekabet yapanlar. Sigorta ve tazminat avcılığına çıkan şirketlere karşı. Arzuhalcilik yapanlara karşı kanun ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi birlikte yerine getireceğiz.”

DEVLETİ ÇÖKERTECEĞİNİ SÖYLEYECEĞİZ

“Ülkemizde hukukun yargının zor günlerden geçtiğini biliyoruz. Yiğit düştüğü yenden kalkar misali bizler çabalarımızı ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İktidara, ülkeyi yönetenlere bu kadar hukuk fakültesinin yargıyı bitireceğini, adaleti bitireceğini,devleti çökerteceğini anlatacağız. Hukuku fakültesi sayısı, bu kadar kontenjanın hukukun her geçen daralması, yargı erkinin erk olarak çıkarılmasından devletin ve milletin göreceği zararları anlatacağız. Yılmadan bıkmadan. Bunu nezaketle yapacağız. Kavga yada husumetle olmayacak. Hukukçuya yakışır usul ve adetle yapacağı.”

VERDİĞİ ZARARI ANLATACAĞIZ

“Türkiye’de hukuk devleti algısının zayıfladığını, hukukun üstünlüğü ilkesinin zayıfladığını, yargının bir erk olmaktan çıktığını adeta emir komuta altında tut deyince tutan, bırak deyince bırakan algısının Türkiye’ye, Türkiye Cumhuriyetine ve milletimize verdiğini zararı bu ülkeyi yönetenlere anlatmak bizim hukukçu olarak borcumuzdur. Bu devlete, milletimize, halkımıza olan borcumuzu savunma hakları borcunu hep birlikte ödeyeceğiz. Yolumuz hukukun yolu adaletin yoludur. Bu noktada Kayseri Barosuna mensup avukatlarımızla bir yönetim anlayışını artırarak sürdüreceğiz.”

HABER: ERSAN TEMİZEL

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV