banner87
21 Mayıs 2019 Salı

YEDİ YILDA 258 NAKİL YAPILDI

İlik naklinde merkez umut oldu

23 Eylül 2017 Cumartesi 08:56
Bu haber 488 kez okundu
YEDİ YILDA 258 NAKİL YAPILDI
Haberici -->

Erciyes Üniversitesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Erciyes Pediatrik KİT Merkezi, 7 yıl içerisinde Edirne’den Karsa, Ardahan’dan Van’a kadar yurdun dört bir köşesinin yanı sıra kemik iliği nakil imkanından yoksun ülkelerden gelen çocuklardan oluşan 258 hastaya nakil yapıldı.

Yurt içi ve yurt dışında bilim dünyasında kendisinden söz ettirmeyi başardı.

Önceki yıllarda ilik kanseri nedeni ile gerekli ilik nakli yapılma imkanı olmadığı için evlerinde ölüme terk edilen hastalar, Erciyes Üniversitesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Erciyes Pediatrik KİT merkezinde doktor ve uzmanlarının gayretleri ilik nakli yapılarak askere gidebilecek aşamaya gelerek evlerinde umut kaynağı olabiliyorlar.

Kemik iliği kanser hastalarının adeta umudu olmayı başaran, Erciyes Üniversitesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Erciyes Pediatrik KİT Merkezi; 2 Profesör, 1 Doçent, 2 Uzman Doktor, 6 Doktor, 30 Hemşire, 8 asistan, 1 pratisyen, 1 öğretmen, 1 uzman psikolog, 8 hastabakıcı, 4 servis ve poliklinik sekreteri,1 akreditasyon koordinatörü, 1 kemik iliği nakli koordinatörü, 1 flebetomist (kataterden kan alan sağlık personeli), 1 kemik iliği nakli  koordinatörü, 5 poliklinik ve servis temizlik görevlisi  ile hizmet veriyor.

Pediatrik KİT Merkezi 7 yıl içerisinde Edirne’den Karsa, Ardahan’dan Van’a kadar yurdun dört bir köşesinin yanı sıra kemik iliği nakil imkanından yoksun ülkelerden gelen çocuklardan oluşan 258 hastaya nakil yapılarak yurt içi ve yurt dışında bilim dünyasında kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji ABD Başkanı Prof.Dr. Musa Karakükçü, Erciyes Pediatrik Kemik iliği nakli merkezi 2011 yılında kurulduğunu ve o tarihten itibaren sadece Kayseri ve civarı değil İstanbul'dan Hakkari'ye pek çok ilden gelen hastalara ve ayrıca bu dönemde yurt dışından hastalara nakiller yapıldığını belirtti.

Prof. Dr. Karakükçü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemik iliği nakli merkezimizde 6 odada hizmet vermekteyiz. Bizim amacımız hizmet kalitemizi arttırmaktır. Bu konuda Avrupa ve Amerika standartlarında kemik iliği nakli yapabilmek amacıyla JACIE denilen akreditasyon kuruluşuna Türkiye'de başvuru yapan ilk çocuk kemik iliği nakli merkezi de biz olduk. İnşallah beklentimiz bu akreditasyon sonrasında Avrupa'da Amerika'da kemik iliği nakli merkezi kalitesi ne ise aynı kalitede Kayseri'de kemik iliği nakli yapabilmektir. Bu konuda hem üniversitemizin hem de başhekimliğimizin destekleri yanında, biz de kendi kurduğumuz derneklerle bu kalite seviyemizi artırmayı düşünüyoruz. Bunun için KANKA isminde kansere karşı birlikte olalım sloganıyla bir dernek kurduk. Bu dernek vasıtasıyla hem kansere yakalanmış çocuklara hem onların ailelerine yardım edebilmek hem de hizmet kalitemizi arttırabilmek bizim asıl amacımızdır. İnşallah birlikte bu çocuklara yardımcı olmak istiyoruz. Kansere karşı birlikte olalım. KANKA ile birlikte olalım.”

Prof.Dr. Musa Karakükçü, yaklaşık olarak kurulalı 5 yıl olmasına rağmen 3 yıl içerisinde erişkin hematoloji den alınan alt yapı sayesinde ümitsiz kalan hiç vericisi olmayan kardeş vericisi olmayan çocuklarda haploidentik naklini ilk kez yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Allah’a şükür bu nakil kalitemizi daha fazla arttırmak ve uluslararası standartlarda olduğumuzu ispat etmek amacıyla JACIE merkezimizde Avrupa ve Dünya standartlarında yükselmek için bu faaliyetlerimize başladık. İnşallah başvurumuzu yapıp Türkiye’de ilk defa çocuk kemik iliği naklinde bu JACIE dediğimiz akritasyona başvuran ilk çocuk kemik iliği nakli merkezi olmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda  merkezimizi  Avrupa Birliği seviyesine  yükseltmek ve onlardan daha yüksek olup inşallah hem kendi halkımıza hizmet yapabilmek hem de yurt dışından sağlık turizminde ki hastamıza belli bir kalitede Türkiye’ye de ek gelir getirme amacıyla da bu faaliyetlerin içerisindeyiz. Bu kapsamda hemşire eğitimi, doktor eğitimi, personel eğitimleriyle beraber seviyemizi bir üst seviyeye çıkarmaya gayret ediyoruz. Her hasta  çocuğun ırkı, rengi ne olursa olsun kendi çocuğumuzdan ayırt etmeden aşk ile bu işimizi yapıyoruz.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV