banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

YEM SATIN ALARAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, hayvancılıkta üretim maliyetinin yüzde 60-70'ini yem maliyetleri oluşturduğunu söyledi. Şahin, “Et meselesinin aslında ot meselesi olduğu hepimizin malûmudur. Yem satın alarak kârlı hayvancılığın mümkün olmadığı bilinciyle yetiştirici ihtiyaç duyduğu yemi temin edecek kadar mera ve araziye sahip olması gerekmektedir” dedi.

18 Eylül 2019 Çarşamba 06:50
Bu haber 217 kez okundu
YEM SATIN ALARAK MÜMKÜN DEĞİLDİR
Haberici -->
Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, hayvancılıkta üretim maliyetinin yüzde 60-70'ini yem maliyetleri oluşturduğunu söyledi. Şahin, “Et meselesinin aslında ot meselesi olduğu hepimizin malûmudur. Yem satın alarak kârlı hayvancılığın mümkün olmadığı bilinciyle yetiştirici ihtiyaç duyduğu yemi temin edecek kadar mera ve araziye sahip olması gerekmektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Cayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Mera Yaz Okulu Eğitimi Vali Yardımcısı Mehmet Sadik Tunç, Cayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Koordinatörü Sayın Davut Özgür, İl Müdürü Mustafa Şahin, Mera Komisyonu Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kursiyerlerin katılımları ile başladı.

Eğitimin açılış töreninde konuşma yapan İl Müdürü Mustafa Şahin, "Globalleşen dünyada, ülkeler arasında yaşanan rekabet ortamında, başarılı olmanın ve de bu başarıyı sürekli kılmanın en önemli şartı üretimde kârlılık ve verimliliktir. Üretimde kârlılık ve verimliliğin en temel ilkesi ise girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Hayvancılıkta üretim maliyetinin yüzde 60-70'ini yem maliyetleri oluşturmaktadır."Et meselesinin aslında ot meselesi" olduğu hepimizin malûmudur. Yem satın alarak kârlıhayvancılığınmümkünolmadığı bilinciyle yetiştiriciihtiyaç duyduğu yemi temin edecek kadar mera ve araziye sahip olması gerekmektedir. Ayrıca ülkenin en ücraköşesindeyetişen ve yetiştirilentüm kaba yemleri zayi etmeden ete ve sütedönüştürecekdüşük maliyetli sürdürülebilir bir hayvancılığın yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.Türkiye'de küçükbaş hayvancılık özellikle meraların yaygın ve güçlü olduğubölgelerdeçok az girdi kullanımıyla sürdürülebilir bir şekilde yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılıkta ırk ıslahıyla verimliliği arttırmak, dolayısıyla daha iyi sürü idaresi ve bakım-beslemeyle ikizlik oranını yükselterek ve seleksiyonla kişisel verimi yüksek hayvanları elde tutarak yerli ırklarla daha kârlı küçükbaş hayvancılık yapmak mümkündür. Özellikle kırmızı et açığımızın kapatılmasında küçükbaş hayvancılık olmazsa olmazlarımız arasındadır. Bakanlık olarak hedefimizin yaklaşık 45 milyon olan küçükbaş varlığının 100 milyona ulaştırmak olduğunu bir kez daha belirtir bu hususta Kayseri İl Müdürlüğü olarak yoğun çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

“Yetiştiricilikteki kaba yem ihtiyacının en ucuz ve en kolay temin edilebileceği kaynak Çayır, Mera ve Yaylaklarımızdır” diyen Şahin, “Ancak başta ilimiz olmak üzere birçok yerde maalesef meralarımız yaz döneminde tüm kaba yem ihtiyacımızı karşılayabilecek seviyede değildir. Tabi bu hususta iklim ve meralar üzerindeki otlatma baskısı meraların bozulmasında en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.Çayır, mera ve yaylaklarımız, sürdürülebilir bir hayvansal üretim sağlanmasının yanı sıra, rüzgar ve su erozyonunun da kısmen önüne geçerek yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevrenin oluşması içinde elzemdir.Ucuz yem kaynağı olan meralar, dünyada ve ülkemizde tarım alanı, yerleşim yeri ve sanayi alanı olarak farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu durumda mera alanları her geçen gün azalmakta, meraların azalması hayvan yetiştiricilerini daha pahalı yem kaynakları bulmak zorunda bırakmaktadır.Özellikle küçükbaş yetiştiricilikteki en önemli kaba yem tedarikini sağlayan  meraların verimliliğini ve yararlılığını artırmak için arazi kullanımı planlanmalı, meralarda otlatma zamanı iyi ayarlanmalı ve erken otlatmadan kaçınılmalıdır. Bunun için her yıl yayınlanan "Valilik Genel Emri" bu hususlar konusunda neler yapılması gerektiğini talimatlandırmaktadır” diye konuştu.

Şahin, Mera Kanununun yürürlüğe girdiği 1998 yılında çalışmalarına başlayan ve ilk toplantısını 10.11.1998 tarihinde yapan Kayseri İl Mera Komisyonu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana 1016 toplantı gerçekleştirdiğini anlattı. Şahin, “İlimizde 6 konu uzmanı ziraat mühendisinin başkanlığında oluşturulan 9 teknik ekiple 4342 Sayılı Mera Kanunu hükümleri uyarınca tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları yürütülmektedir. 2019 yılı itibarı ile 505 yerleşim biriminin 498'inde tespit çalışmaları tamamlanmıştır.İlimiz yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 40'ına tekabül eden 625.000 hektar mera alanının tespiti yapılmış olup, 7 yerleşim yerinde de tespit çalışmalarına devam edilmektedir. 456 yerleşim yerinde 568.000 hektar meranın tahdit işlemleri tamamlanmıştır. Tahsis çalışmaları ise 332 yerleşim yerinde tamamlanmış olup,  408.160 hektar mera ilgili yerleşim yerleri tüzel kişiliklerine tahsis edilmiştir” dedi.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğini yaptığı eğitime kentten 55, Sivas, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Nevşehir ve Yozgat illerinden ise 15 teknik personel katılım sağlandı

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV