banner87
14 Ekim 2019 Pazartesi

YENİ NESİL GAZETECİLİK SEMİNERİ

Gazetecilik alanında istihdamı arttırmak amacıyla düzenlenen ve 15 gün sürecek olan, ‘Yeni Nesil Gazetecilik’ Semineri başladı.

26 Haziran 2019 Çarşamba 14:25
Bu haber 179 kez okundu
YENİ NESİL GAZETECİLİK SEMİNERİ
Haberici -->

Gazetecilik alanında istihdamı arttırmak amacıyla düzenlenen ve 15 gün sürecek olan, ‘Yeni Nesil Gazetecilik’ Semineri başladı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Basın İlan Kurumu’nun işbirliği ile yürütülen ve gazetecilik alanında iş istihdamı sağlamak için düzenlenen ‘Yeni Nesil Gazetecilik’ Semineri, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde bugün başladı. Toplamda 15 gün sürecek seminere 30 yaşından gün almamış ve en az lise mezunu kursiyerler katılacak. Kurs sonunda sertifikalarını alan öğrenciler, basın kurumlarında istihdam ettirilerek maaşları ve sigortaları da İŞKUR tarafından karşılanacak.

Gazetecilik eğitimi alan insanların istihdamını ve kurumların da bu konuda ekonomik yükünü azaltmayı sağlamak için bu projeyi başlattıklarını söyleyen Kayseri Basın İlan Müdürü Ramazan Çırakoğlu, “’Yeni Nesil Gazetecilik’ programı, Basın İlan Kurumu ve Orta Anadolu kalkınma Ajansı (ORAN)’ın yürüttüğü bir program. Bu programın amacı bir sertifika programı düzenleyip eğitim vermek ve eğitim sonunda basın kuruluşlarında yeni nesil gazetecileri istihdam etmek” dedi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, kurs bittikten sonra eğer kalıcı olmak istenirse sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Geçtiğimiz haftalarda Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi 350 mezun verdi. Hatırladığım kadarıyla 80 civarında iletişim fakültesi var. Her fakülte 200 mezun verse ortaya büyük bir rakam çıkar. Basın sektörü o kadar istihdam oluşturmuyor. Dolayısıyla gazete tirajlarında ciddi bir düşüş var. Bundan 2 sene kadar önce gazete tirajları 5 milyon civarındaydı şu anda 3 bin 900 civarında. Bu iş sizinle alakalı. Kafanızı verirseniz gazeteci olursunuz ama olunca da şunu beklemeyin, ben genel yayın yönetmeni olayım demeyeceksiniz. Yani size sorumlunuzun dediklerini yapacaksınız. Ben İletişim Fakültesini bitirdim deyip maaşlarınızı beğenmezseniz işiniz zor. Bu kursun faydası şu ki 9 ay kurumlar maaş ve sigorta ödemeyecekler devlet ödeyecek. Herkese başarılar diliyorum Allah utandırmasın.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV