banner87
21 Mart 2019 Perşembe

YENİ ÜRETİM HAVZALARINA İHTİYAÇ VAR

Mehmet Büyüksimitci, Türkiye’nin topyekûn kalkınabilmesi için Anadolu’da yeni üretim havzalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

27 Temmuz 2018 Cuma 07:03
Bu haber 279 kez okundu
YENİ ÜRETİM HAVZALARINA İHTİYAÇ VAR
Haberici -->
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye’nin topyekûn kalkınabilmesi için Anadolu’da yeni üretim havzalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerdeki tüm illerin ekonomiye katkısının tam olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Bizim son dönemde ısrarla söylediğimiz bir şey var. Marmara ve Ege bölgesi gibi bölgelerin dışında artık Türkiye’nin yeni üretim havzalarına ihtiyacı var. Yani Marmara’yı düşünürseniz İstanbul’dan başlayan Adapazarı, Kocaeli, Bursa’nın birbirini destekleyen bir endüstri bölgesi, havzası olduğunu görürsünüz. Aynı şeyin Anadolu’da da yapılması lazım. Kayseri, Konya, Aksaray’dan başlayarak Mersin limanını da içine alabilecek yeni bir havzaya ihtiyaç var” dedi.

Büyük yatırımların stratejik olarak bir bölgede toplanmasının yanlış olduğunu vurgulayan Başkan Büyüksimitci, Türkiye’nin ekonomik yükünün büyük bir kısmının Marmara bölgesi üzerinde olduğunu, yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluktan en az zararla çıkmak ve hedeflenen ekonomik büyüklüğe en kısa sürede ulaşmak için bu riskin ülke geneline yayılması gerektiğini söyledi.

Kayseri’nin bu havzanın içinde olmayı hak eden illerin başında geldiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Kayseri’de sanayi altyapısı ve kültürü oluşturulmuş durumda. Bundan sonra yapılacak büyük yatırımlar olsun, geliştirilecek yeni destek ve teşvikler olsun Kayserimizin bu durumu dikkate alınacak olursa, inanıyorum ki bu illerin etrafındaki en az 15- 20 ile hem direk faydası olacak hem de ilerisi için rol model olacak. Bu anlamda biz bu konuyu çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin Türkiye’nin üretim üstlerinden birisi olduğunu ancak, bunun devlet politikası haline getirilip özellikle Anadolu’nun ortasındaki illerin geliştirilmesi halinde, hem Türkiye’nin topyekûn kalkınacağını, hem de ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini daha çabuk zamanda yakalayacağını sözlerine ekledi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV