banner87
21 Mart 2019 Perşembe

“YILDA 8 BİN ÇOCUK TACİZE UĞRUYOR”

Türk Anneleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Mukaddes Duman açıklama yaptı

23 Şubat 2018 Cuma 07:14
Bu haber 335 kez okundu
“YILDA 8 BİN ÇOCUK TACİZE UĞRUYOR”
Haberici -->

Türk Anneleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Mukaddes Duman, Türkiye’de yapılan araştırmalarda çocuğa istismar uygulayan kişilerin çoğunlukla tanıdık olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Duman, çocuklara yönelik tacizlerin arttığını belirterek, yılda 8 bin çocuğun mağdur olduğunu belirtti.

Son zamanlarda çocuklara yönelik artan cinsel istismar konusuna dikkat çeken Duman,  çocuklara bedenlerini korumanın öğretilmesi gerektiğini ve çocuklara ‘hayır’ diyebilmelerinin önemli olduğunu dile getirdi.  “Çocuklara yapılan cinsel istismar, çok sık gündeme gelen ve önlenmesi için toplumun sorumluluk üstlenmesi gereken bir sorun” diyen Duman, şunları söyledi:  

“Nedir bu bitmek tükenmek bilmeyen sapıklık? Gün geçtikçe de artıyor. İstismarcıların çoğunun evli ve çoluk çocuk sahibi olmaları, hatta kendi çocuklarını bile taciz edecek kadar insanlıktan çıkmaları çok üzüntü ve kaygı verici bir durum. İstismar konusunda Türkiye'de yapılan araştırmalar, çocuğa istismar uygulayan kişilerin çoğunlukla tanıdık olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle çocuklara istismarın sadece yabancı insanlar tarafından değil, sevdiği kişiler tarafından da yapılabileceği öğretilmeli. Çocuklara bedenlerini korumayı, hayır demeyi, dokunulmayı reddetmeyi ve sınırlar koymayı öğretmek gerekiyor. Çocuklarımıza mahremiyeti nasıl anlatacağımıza dair uzmanlarca hazırlanmış çok iyi, öğretici videolar var sosyal medyada. Çocuğa yönelik her türlü ihmal ve istismar suçların en büyüğüdür. İhmal edilen çocuklar daha çok istismara uğruyor.  Duyduğumuz haberlere inanmakta güçlük çekiyoruz ve insanlığa olan bakış açımız değişiyor. Çok küçük yaştaki savunmasız çocuklar ve bebekler istismar ediliyor ve çevremizde her gün çocuk istismarının artışına tanık oluyoruz.”

“YILDA 8 BİN ÇOCUK TACİZE UĞRUYOR”

Resmi verilere göre yılda ortalama 8 bin çocuğun tacize uğradığını söyleyen Duman, çocuk istismarı davalarının son on yılda sayılarının da arttığını dile getirdi. Duman, “Çocuklarımızın geleceği için bu duruma hep birlikte ses çıkaralım. Madem bu sapıkları tedavi edemiyoruz, yaptıklarını engelleyemiyoruz bu insanlık dışı mahlûklara ibretlik cezalar verilmeli, onların normal insanlar gibi hepimizle eşit şartlarda yaşamalarına imkân tanımamalıyız. Çocuk istismarcısına İkinci şans olmaz yeni olayların kapısını açar. Bu sakıncalı tipler teşhir edilip toplumdan uzaklaştırılmalı ve caydırıcı ibretlik cezalar verilmelidir. Sevgiyi, saygıyı yeşertemediğimiz bir toplumda şiddet olaylarının, taciz tecavüzlerin önüne geçmek pek mümkün görünmüyor. İyi insan olmayı başarabilsek bütün bu yanlışlar ortadan kalkacak. Tabii ki en başta eğitim şart. Okul öncesinden itibaren davranış dersi, kurallara uyma, bütün canlıları sevmek korumak, insan hakları, adil olmak, sevgi saygı gibi değerleri çok iyi vermek ve içselleştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

NİHAL BAYRAKTAR

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV