banner153
23 Eylül 2020 Çarşamba

YÜCEL SORDU BÜYÜKKILIÇ CEVAPLADI

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, 221 parselin ihale ile bir kooperatif tarafından alınması ve ardından belediye personelinin de içerisinde bulunduğu kişilere satışının yapılmasını sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, hukuken yapılan ihale sonrasında yine hukuka aykırı olmayacak şekilde arsa alan belediye personelinin arsaları iade edeceğini duyurdu.

11 Ağustos 2020 Salı 06:56
Bu haber 434 kez okundu
YÜCEL SORDU BÜYÜKKILIÇ CEVAPLADI
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, 221 parselin ihale ile bir kooperatif tarafından alınması ve ardından belediye personelinin de içerisinde bulunduğu kişilere satışının yapılmasını sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, hukuken yapılan ihale sonrasında yine hukuka aykırı olmayacak şekilde arsa alan belediye personelinin arsaları iade edeceğini duyurdu.

Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ucuza satıldığı ileri sürülen belediye arsasının, belediye çalışanlarına verildiği yönünde kamuoyunda gündeme gelen konuda konuşuldu. İYİ Partili Kazım Yücel, KASKİ’nin su faturalarını ve 221 parsel arsa ile ilgili iddiaları anlattı. Yücel, “Belediyeler arsa üretir ve bunu ihale satarak belediyeye gelir sağlar. Biz satışlara evet dedik ve diyoruz da. Şehrimizin gündeme gelen 221 parsel ile ilgili bir kooperatifin aldığı arsa satışı var. Bununla ilgili açıklamalar olacaktır. Kamuoyunun beklentisine de cevap olacaktır. 221 adet tek parça satılsın diye ihale ettiğiniz konu tek parça satılmasına rağmen çoklu satışa dönüşüldü. Toplu olarak satışı olan bu arsa 22 milyon liraya, kamuoyunda elden ele dolaşan bir yer oldu. Bizim buradaki göz nurumuzun bir metrekare arsamızın kıymetli olduğu bilen arkadaşlar olarak sizlerinde en yüksek rakama satılmasını istersiniz. Komisyonlardan fiyat tespiti yapıldı. Buna göre iki firma katıldı. Biri kooperatif diğeri şahıs. Bir kooperatif bunu 22 milyon liraya satın alır. Fakat ilk ödeme iki ay sonra 18 taksitle aldığı yer için ödeme yapamayınca sağdan soldan başlanır satışına. Belediyeye kadar intikal eden isimlerin karıştığı duruma dönüşür. Hak mıdır hak. Alır mı alır. Bankadan teminat mektubu alır, banka karışır. Emlakçı bir arkadaşımız var kooperatif içinde emlakçılar var ve onlar arasında dolaşıyor. Öyle rakamlar telaffuz ediliyor ki, 350, 400 neredeyse tutmazsanız 500 gidiyor. Belediyeden aldığı rakamın üzerinde bir rakamla üye kayıt ediliyor. Buradaki ihaleyi alan kooperatif. Kooperatifte arkadaşlar parayı ödemeyince bunlara yönelik, şahsa yönelik müşteriyi kaybetmemeye yönelik, pandemi döneminde aslında görülmeyecek bir rakama satıldığına inanan bir yönetim bu müşteriyi kaçırmayalım diye 2886 sayılı yasanın 66 maddesine istinaden karar alır. Bu kanun maddesi net olarak yapılan ihalenin satışından sonra burada bu kişinin yapamayacağı görülürse, ita amirinin izni ile bunu devredebilir. Bütün olarak devredebilir gibi anlıyorum. Bu kooperatife üyle kayıt etmek yada belediyeye diğer ortaklar diye tabir edilen bankacı emlakçı belediyeci, kimseyi zan altında bırakmayarak parasını ödeyerek alabilir.

Tek tek satış iznini verir. Bu kişiler kooperatife itibar etmedikleri için belediyeye güvenilir görerek ismimizi yazmamak kaydıyla bu parayı ööyelim diyerek iki ay içinde 15 milyon lirayı ödediler.

Geldiğimiz nokta itibarıyla .biz burayı bütün olarak sattık. Pandemi döneminde iyi bir rakam olabilir. Parça parça olunca vatandaşın alım gücü arttı. Ama burada ihale rakamın üzerinde rakam cereyan etti. Kamuoyunda ciddi şekilde meşgul ettik. Bu taraftan bakınca belediyemizin aldığı yetki ile çok düşük rakamlarla sattığı kanaati oluşuyor. Kamuoyunda ortaya çıkan soru bu. Yine siz müfettişler görevlendirdi ve belediye personelinden oluşacak müfettişler çokta kamuyu tatmin etmeyebilir” dedi.

BAŞKAN CEVAPLADI

Başkan Büyükkılıç, kamuoyuna yansıyan olayla ilgili geniş çaplı bilgi verdi. Başkan Büyükkılıç, “Benim söylemem gerekenlerin tamamını kendisi ifade etti. Olayı ifade etti. Anlattı. 2886 yasaya uygun bir ihale. Aralık ayı idi. Bugünü konuşursak tamamen haklı olarak yanlış şekilde değerlendirecek durum olur. Ekonomiden kaynaklı, pandemi sürecinde aybaşınızda gelen gelirlerin yüzde 60, iller bankasından gelen geliriniz yüzde 50 azaldığı bir dönemde bizim kaynak oluşturmak için bir insanın bir damlaya su ihtiyacı olduğu süreç olmuştur. Bizde o dönem borçlarımıza karşılık en azından satışı olması için alınan yetki kullanıldı. Pazarlama mantığı içerisinde olmadık insanlara ulaşılmış. Gidip bakıp almak isteyenler olmuş. Kimse yüzüne bakmıyordu ama şimdi herkes alıyor.

Alınan satılan konusunda konuşulanlar var. Bunun için tapu bilgilerine bakmalıyız. Burada hukuka aykırı bir durum yok. Olduğuna inansam yetkimi aşarak kullanarak kullanırım. Kim isterse herkese bununla ilgili dosyala bilgi veririm

Buradaki müfettiş bizim personelimizle ilgili değil. İçişleri bakanlığımızın mülkiye müfettişidir. İçişleri bakanlığından maaş alan birisidir. Belediyenin personeli değil.

Yapılanlar hukuka uygun. Amka etik olmayan bu işin içinde olan belediye personeli ile ilgili siz ifade ettiniz. Aynen katılıyorum. Biliyoruz. Tam pandemi öncesinde ve pandeminin içine girdiği dönemdir. Hukuk içiresin de iptal edilme boyutu da dahil bana rapor verin iptal ederim dedim. Sekreterime söyledim. Belediyenin ve yan kuruluşları ile ilgili arsa alan insanlar çalışanlar varsa kendilerinin iade etmelerini ve sıyrılmalarını talimatı verdim. Etik bulmuyorum. Hukuken bir şey yok. Üst düzey yöneticimiz yok. İki tane yan şirkette yöneticimizin çocuğu ile ilgili bilgi var. Diğer belediyede çalışan sıradan insanlardı. Alabilirler. Bütün bunlara rağmen alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiçbiri başkanım sizi incitmeyiz. Böyle bir niyetimiz yok. Rant için yapsaydık böyle değer olacağını bilseydik bir değil on alırdık. Hepimiz iade ediyoruz dediler. Belediye çalışanları bile dahil. Verilmeyeceğimiz hesap yoktur” açıklaması yaptı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV