banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

YÜKSEK SES İŞİTME KAYBINA NEDEN OLUYOR

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış, uyarıda bulundu

05 Mart 2018 Pazartesi 07:11
Bu haber 415 kez okundu
YÜKSEK SES İŞİTME KAYBINA NEDEN OLUYOR
Haberici -->
 Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış, yaşanan işitme kayıplarıyla ilgili bilgi vererek, işitme kaybına neden olabilecek 6 sebep olduğunu belirtti. İşi gereği sürekli yüksek sese maruz kalabilenlerinde işitme kaybı yaşadıklarına işaret etti.

Hayatımızı renklendiren ve ancak kaybolduğunda değerini anlayabildiğimiz en önemli yetilerimizden biri duyabilmek. Kulaklarımızdan birinde ya da ikisinde birden ortaya çıkabilecek geçici ya da kalıcı kayıplar yaşamı ciddi şekildi etkiliyor. Travmalardan, enfeksiyonlara, yaşlanmadan çeşitli hastalıklara kadar birçok neden işitmede kayba neden olabiliyor. Altta yatan farklı nedenler olmasına karşın kaybın en yaygın üç nedeni iletim tip işitme kaybı, sensorinöral (sinirsel ) işitme kaybı ve mixt tip işitme kaybı olarak sıralanıyor. Tedavisi de tanıya göre şekilleniyor. Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış, “Dünya İşitme Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamalarda dünyamızı sessizleştiren nedenleri sıraladı;

Doç. Dr. Mahmut Özkırış, “Genellikle çocuklarda görülen orta kulak enfeksiyonlarının yaratabileceği komplikasyonlardan birini kalıcı işitme kaybı oluşturuyor. Virüs ya da bakterilerden kaynaklanan iltihaplanmanın kış ve ilkbahar aylarında artış görülüyor. Ağrı, ateş, denge kaybı ve işitme kaybı gibi belirtileri olan orta kulak iltihabında ağrının devam etmesi durumunda mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Tedavi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve enfeksiyonun şiddetine göre belirleniyor” dedi.

“İç kulaktaki sıvı basıncındaki değişiklikleri bağlı gelişen bir sorun” diyen Doç. Dr. Mahmut Özkırış, “Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, şiddetli baş dönmesi, ani işitme kaybı, kulakta çınlama, basınç ve dolgunluk hissiyle birlikte yaşanıyor. Semptomların giderilmesine yönelik rehabitasyondan cerrahiye kadar farklı tedaviler uygulanıyor. İşitme testiyle belirlenecek kayıpların giderilmesinde işitme cihazı kullanımı gerekebiliyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Mahmut Özkırış, genellikle denizde dalış sırasında veya uçağın inişi ya da çıkışı gibi basınç değişikliği durumlarında ortaya çıkan rahatsız edici bir durum olan barotravma aynı tüplü dalış ya da dağcılık sırasında ortaya çıkabildiğini söyledi.

“AŞIRI SES MARUZİYETİ”

“Genellikle yaptığı iş gereği, yüksek şiddette seslere uzun süre maruz kalan kişilerin iç kulağı zedeleyebiliyor” diyen Doç. Dr. Mahmut Özkırış, “Çoğu kez hastalar yüksek frekanslı sesleri duymakta zorlanıyor ve zamanla düşük frekanslı seslerin duyulması da güçleşebiliyor. Sorun çoğunlukla kulak çınlamasıyla birlikte kendini gösteriyor. Direkt olarak kulağa ya da baş bölgesine gelen darbeye bağlı travmalar iç kulaktaki sinirlere ve kulak zarına zarar verebiliyor. Buna bağlı olarak da işitme kayıpları yaşanabiliyor. İlerleyen yaşla birlikte genellikle her iki kulakta birden eşit derecede işitme kaybı gözlenebiliyor” dedi.

Doç. Dr. Mahmut Özkırış, açıklamasında, şunları anlattı; “65-75 arasındaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 35’inde işitme kaybı ortaya çıkıyor. Özellikle de aile hikayesi olan kişilerde kayıp daha erken yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Sorunun ilerlemesinin önüne geçmek için mutlaka ayrıntılı bir kulak burun boğaz muayenesi ve işitme testleriyle sorunu ortaya koyup önlem almak gerekiyor.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV