banner87
22 Şubat 2019 Cuma

YUMURTA DA TURİZM BEREKETİ

Yumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon, turizm bölgelerinden yumurta talebi arttığını söyledi

02 Ağustos 2018 Perşembe 07:23
Bu haber 389 kez okundu
YUMURTA DA TURİZM BEREKETİ
Haberici -->
Yumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon, yumurta fiyatlarında yaşanan artışı arz talep dengesi ile ilgili olduğunu belirterek, turizm sektöründeki canlanmayla birlikte turizm bölgelerine gönderilen yumurta miktarının yüzde 60 arttığını söyledi.

Yurtdışına yapılan yumurta ihracatının dönem dönem aşırı taleple karşılaştığına dikkat çeken İbrahim Afyon, sektörün genel anlamda sıkıntıları olduğunu belirterek, bunu aşmak için çalıştıklarını belirtti. Son günlerde turizm sektöründeki hareketliliğin sektörü olumlu etkilediğine vurgu yapan Başkan Afyon, yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Akdeniz ve Ege bölgesindeki tatil bölgelerinde yumurta taleplerinin de arttığını ifade etti.

Turizm bölgelerinde genel olarak turizm işletmeleri olan otel ve benzeri konaklama tesislerinin aşırı talepleri olduğunu aktaran Afyon, özellikle otellerde konaklayan kişi sayısına göre değerlendirme yapan işletmelerin, konaklayan her bir kişi için günlük 3 yumurta aldığını ifade etti. Afyon, “Gün içinde yerli ve yabancı turistlerin sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde tükettikleri yemeklerin hemen hemen hepsinde yumurta kullanıyor diyebiliriz. Bunun için talepler var. Bu talepler doğrultusunda turizm bölgesinde yumurta satışları yüzde 60 arttı diyebiliriz. Bu sektörümüz için önemlidir. Ama genel anlamda sektörümüzün sorunları aşma adına pazarlar bulunması ve maliyetlerin azaltılmasıyla ilgili destekler gerekiyor” dedi.

YUMBİR Başkanı ve aynı zamanda yumurta üreticisi olan Afyon, yaz döneminde İstanbul’da yaşayan insanların memleketlerine gitmesinden dolayı İstanbul’da tüketilen yumurta miktarının ise, diğer zamanlara göre yüzde 30’lara varan oranda azaldığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV