banner87
19 Mart 2019 Salı

ZAM YAPMAYACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, toplu taşıma ücretlerine zam yapmayacaklarını açıkladı

11 Nisan 2018 Çarşamba 07:21
Bu haber 890 kez okundu
ZAM YAPMAYACAĞIZ
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, toplu taşıma hizmetini veren belediye şirketi Ulaşım A.Ş.’nin mevcut fiyatlarla bu hizmeti yürütemez durumda olduğunu belirterek, zam yapmamak için belediye olarak şirketi sübvanse etme kararı aldıklarını belirtti. Bu yöndeki mecliste görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında kent içindeki ulaşım hizmetleri ile ilgili önemli karar alındı. Büyükşehir Belediyesi, mevcut fiyatlarla hizmet vermekte zorlanan Ulaşım A.Ş.’ye belediyeden destek sağlayarak bilet fiyatlarına zam yapmadı.

Belediye meclisinde Ulaşım A.Ş.’nin desteklenmesi konusundaki maddenin görüşülmesi sırasında Başkan Mustafa Çelik, önemli bilgiler verdi. Kurulduğunda sadece raylı sistem bünyesinde bulunan sonrasında bütün ulaşım hizmetlerinin devredildiği Ulaşım A.Ş.’ye destek verilmesiyle ilgili gündem maddesi okunduktan sonra Başkan Çelik açıklama yaptı.

Başkan Çelik, verilecek destekle ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Geçen yıl burada, meclisimiz de bir karar alarak öğrenci başına ve taşınan 65 yaş üstü yaşlılarımız için ilave destek vermiştik. Ancak şuan halk otobüslerine yönelik yaptığımız ödeme şekli değişti. Yolcu başına değil kilometre başınadır. Halk otobüslerinde yeni ödeme şekli başladı. Bunun içinde destek konusunda farklı bir uygulamaya geçiyoruz.”

“Ulaşım A.Ş. mevcut fiyatlarla bu hizmeti yürütemez durumda” diyen Başkan Çelik, “Ya zam yapacaksınız. Yada destek. Bu yıl yapmamız gereken destekler, Ulaşım A.Ş’nin bütçesi için 63 milyon liradır. Yaptığı taşımacılık hem de yapacağı yatırımlar için gereklidir. Bu yıl otobüs alımı olacak. Gerekli olan miktar bu rakam üstüne çıkar, ama altına inmez. Bu paranın sağlanması gerekiyor. Bunun iki yolu var. Ya meclisten karar alarak biz destekleyeceğiz. Yolcu başına. Yada fiyatlara zam yapılacak” diye konuştu.

EN MAKULU ZAM YAPMADAN DESTEK VERMEK

Başkan Mustafa Çelik, kanun yapıcının verdiği yetkiler olduğunu belirterek, “Özellikle burada 2017 yılı için hazırlanan raporda açıklandı. 2017 yılında taşınan yolcuların yüzde 13.5’u kanunda belirtilmiş ücretsiz geçiş hakkı olanlar. Bu miktar para almadan hizmet alıyor. Yüzde 8 aktarma yapan var. Yüzde 33’de indirimli öğrenci grubu var. Toplam da yüzde 54.5’u Ulaşım A.Y.’ye ek yük olarak gelen taşıdığımız hemşerileriz. Burada en doğal olanı zam yapmadan belediye bütçesinden oraya destek vermektir. Bunun için teklif geldi” ifadelerini kullandı.

1 LİRA DESTEK VERİLECEK

“Burada Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı tarafından düzenlenen ücretsiz, engelli seyahat kartları yönetmeliği gereği tahsis edilen seyahat kartları var” diyen Başkan, “Bunun sınırları belli. Bu kartlar ve indirimli öğrenci kartları için her birisine 1 lira biz belediye bütçesinden destek vermek istiyoruz. Halk otobüslerine değil. Bunun tamamı Ulaşım A.Ş.’ye veriliyor. Halk otobüslerine ödeme şekli değişti. Geçen yıl taşıdığı yolcu başına ücret ödeniyordu. Türkiye’ye örnek bir ödeme şekli getirildi. Sözleşme yapıyoruz. Halk otobüsleri ile. Gittiği kilometre başına ücret veriyoruz. Örneğin 100 birim para verilecekse, bunun yaklaşık yüzde 80’i gittiği kilometre başına kalan yüzde 20 de taşıdığı yolcu, performansı, temizliği, müşteri ilişkisi, gizli değerlendirme raporlarının çarpanları ile performans çıkıyor. O otobüsün puanı ne ise ona göre alacağı ücret artıyor veya azalıyor. Ama yaptığı kilometre başına para alıyor. Bu zamlardan halk otobüsleri müspet yada menfi etkilenmiyor” dedi. Başkan, 750 TL 65 yaş üstü taşıdıkları için otobüs başına yapılan ödeminin devam ettiğini belirtti.

ZARAR EN AZA İNDİRİYOR

“Ulaşım A.Ş.’ye bu seneki yapacağımız, elektrikli otobüs alım ödemeleri dahil 63 milyon lira gibi destek olacağız” diyen Başkan Çelik, şunları söyledi;

“Eğer toplu taşıma hizmetini Ulaşım A.Ş. değil de belediye olarak biz yapıyor olsaydık. Otobüslerin tamamı belediyeye ait olsaydı. Halk otobüsleri yok. Bu şekli ile belediye olarak biz hizmeti veriyor olsaydık bu kaynak en az 100 milyon lira ve daha da artışı olacaktı. Ulaşım A.Ş. bunu daha verimli çalıştırıyor. Özel halk otobüslerden hizmet alıyor. Kendi otobüsleri var ve raylı sistem ile ulaşım hizmeti veriyor. Bu zararı en aza indiriyor. En verimli işletmeciliği yapıyor. Ulaşım A.Ş. başarılı çalışmalar yürütüyor. Teşekkür ediyorum. Uluslararası toplu taşıma birliğinin başkan yardımcısı bizim müdürümüz. Bu hafta seçimle Türkiye’deki toplu taşıma ile ilgili birliğin başına biz getirildik. Ulaşım A.Ş. yöneticileri getirildi. Örnek çalışmalar sonrası gelen güvenin sonucudur.”

Konuşmaların ardından Ulaşım A.Ş.’nin desteklenmesi ile ilgili meclisteki gündem maddesi oy birliği ile kabil edildi, böylece Ulaşım A.Ş. sübvanse edilecek.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV