banner87
21 Mayıs 2019 Salı

ZAMA VATANDAŞ TEPKİLİ

Belediye zam gerekçesi olarak yüksek enflasyonu gösterdi

25 Eylül 2017 Pazartesi 06:45
Bu haber 4087 kez okundu
 ZAMA VATANDAŞ TEPKİLİ
Haberici -->

Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma ücretlerine yüzde 14.5 zam yapıldı. 20 ayda ikinci kez yapılan zam miktarı toplamda yüzde 40’ı buldu. Vatandaşın zam tepkisine karşın belediye 20 aylık enflasyon rakamlarını gerekçe gösterdi.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), toplu taşıma ücretlerine zam yaptı. 20 ay sonra gelen ikinci zam miktarı yüzde 14.5 oranında oldu. Daha önce gelen artış miktarı ise yüzde 25 idi. 20 ay sonrasında toplu taşıma ücretlerine yapılan zam miktarı yüzde 40 dayandı. 20 aylık enflasyon rakamları zam için gerekçe gösterildi. Belediye, bu sürede motorine yüzde 37,  bakım maliyetlerinde yüzde 14,08, işçilik maliyetlerinde yüzde 7,89 olarak artış gerçekleştiğini duyurdu.

Vatandaş toplu taşıma ücretlerine 20 aylık zaman diliminde yüzde 40 civarında zam yapılmasına tepki gösterdi. Kendisi ve okula giden çocukları ile birlikte toplu taşıma için ciddi rakam ödediğini anlatan vatandaşlar, “Belediye mevcut gelirini iyi değerlendirmelidir. Açılışlar için dünyanın parasını harcayan belediye artık tasarruflara gitmelidir. Hayat pahalı ve enflasyonun yüksek olmasından dolayı zorlanıyoruz. Birde bu yönde zam yapılması aile ekonomisini sarsmıştır” dediler.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), şehir içi toplu taşıma ücret tarifesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı sonucu toplu taşıma ücret tarifesi 24 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nden zamla ilgili yapılan açıklamada, “Kayseri’de toplu taşıma ücretleri son olarak 21 Şubat 2016 tarihinde değiştirilmişti. Bu tarihten günümüze kadar geçen 20 aylık zaman diliminde başta yakıt, bakım ve işçilik olmak üzere toplu taşıma işletmeciliğinin maliyet kalemlerinde büyük artışlar meydana geldi. İşleticilerin uzun süredir bilet fiyatlarının yeniden düzenlenmesi talebi UKOME gündemine alınmadı; ancak özellikle akaryakıt ve diğer gider kalemlerdeki artışlar toplu taşıma bilet fiyatlarında zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kıldı” dedi.

ENFLASYON RAKAMLARI GEREKÇE

Zam artışları ile ilgili Büyükşehir Belediyesi, enflasyon rakamlarını göstererek zorunlu olduklarını dile getirmesi dikkat çekti. Belediye açıklamasında, 20 aylık dilimdeki bazı ürünlerde yaşanan artış miktarını açıkladı ve şu bilgileri verdi;

“Yirmi aylık süre içerisinde motorin fiyatlarındaki artış oranı yüzde 37,32, bakım maliyetlerindeki artış oranı yüzde 14,08, işçilik maliyetlerindeki artış oranı ise yüzde 7,89 olarak gerçekleşti. Maliyetlerdeki ortalama artış oranı ise yüzde 26,36 oldu.”

ZAM MİKTARI YÜZDE 14,5

Büyükşehir Belediyesi, 20 aylık süreçte iki kez zam yaptığı toplu taşıma ücretleri bugüne kadar yüzde 40 artmış oldu. Belediye zam miktarı ile ilgili bugüne kadar kendi imkanları ile idare ederek ücret artışına gitmediğini ileri sürerek, “Büyükşehir Belediyesi maliyetlerdeki bu artışı 2017 yılı içinde uygulamaya koyduğu yeni toplu taşıma modeliyle göğüsledi; ancak süreç içinde yeni düzenleme yapılması mecburi hale geldi. Yapılan yeni düzenleme ile toplu taşıma ücret tarifelerindeki ortalama artış yüzde 14,5 oldu” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Vatandaş ulaşım ücretlerine okulların açıldığı bir dönemde zam gelmesine tepki gösterdi. Belediyeyi tasarruf yapmaya çağıran vatandaş, insanların alternatifi olmayan toplu taşımada tek elden verilen ulaşım hizmeti yüzünden fiyat artışlarının da mecburi kabul etmek zorunda bırakıldığını dile getirerek, “Maaşlarda yapılan artış miktarı, toplu taşıma gibi birçok ürün ve hizmetlerde yapılan artış ile birlikte misliyle gitmiş durumda. Yapılan artıştan daha fazlasını bugün yapılan zamlara ödüyoruz. Bir de toplu taşımaya 20 ay içinde ikinci kez zam gelmesi bizleri zorluyor. Belediye girdi maliyetleri yada harcama kalemlerinin yüksekliğini gerekçe göstererek zam yapıyor. Ama biz bu konuda bir gerekçe göstererek maaşlarımızda artış yaptıramıyoruz” dediler.

YENİ FİYATLAR

Yeni düzenlemeye göre oluşan ücret tarifeleri şöyle gerçekleşti.Tam Kart: 2,50 TL. Öğrenci Kart: 1,40 TL. Öğretmen Kart: 2,20 TL. 1 Binişlik Manyetik Kâğıt Bilet: 3,00 TL. Tam Abonman 50 Geçiş: 100 TL (Tek Biniş 2,00 TL). Toplu taşımayı sürekli kullanıp, Abonman Kartı sahibi olan öğrenciler için eski tarife geçerliliğini koruyor.  57,50 TL olan 50 geçişlik Öğrenci Abonman kartında tek Biniş 1,15 TL’ye geliyor.

Tomarza-Kayseri tam 7.5 TL, öğrenci 5 TL. Sarız-Kayseri tam 18 TL, öğrenci 15 TL. Pınarbaşı-Kayseri tam 12 TL, öğrenci 10 TL. Yahyalı-Kayseri tam 14 TL, öğrenci 11 TL. Yeşilhisar-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL. Sarıoğlan-Kayseri tam 8 TL, öğrenci 6 TL. Özvatan-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL. Felahiye-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL. Develi-Kayseri tam 7.5 TL, öğrenci 5 TL. Bünyan-Kayseri tam 5 TL, öğrenci 3 TL. Akkışla-Kayseri tam 11 TL, öğrenci 8 TL. 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV