banner153
26 Kasım 2020 Perşembe

ZARAR BÜYÜK

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’nin yıllık mali tablosu ile ilgili verilen bilgide, yolcu taşımada otobüslerin zarar ettiği, tramvayın ise kar ettiği ortaya çıktı. 2019 yılı için şuana kadar Ulaşım A.Ş.’nin zararı ise 40.9 milyon liraya ulaştı. İki yıldır bilet fiyatlarına yapılmayan zam miktarının ise en az yüzde 35 seviyesinde olması gerektiği belirtildi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 09:55
Bu haber 529 kez okundu
ZARAR BÜYÜK
Haberici -->

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’nin yıllık mali tablosu ile ilgili verilen bilgide, yolcu taşımada otobüslerin zarar ettiği, tramvayın ise kar ettiği ortaya çıktı. 2019 yılı için şuana kadar Ulaşım A.Ş.’nin zararı ise 40.9 milyon liraya ulaştı. İki yıldır bilet fiyatlarına yapılmayan zam miktarının ise en az yüzde 35 seviyesinde olması gerektiği belirtildi.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarında belediyeye ait şirketlerin mali tablosu ile ilgili meclis üyelerine bilgi verilmesi yönünde talepler vardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, şirket yönetimlerine talimat vererek, her ay meclis toplantılarında bir şirketin mali tablo ve hizmetleri hakkında bilgi vermesi istedi. İlk olarak Ulaşım A.Ş. tarafından meclis üyelerine bilgilendirme yapıldı.

Meclis toplantısı sonrasında kürsüye gelen Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, 2009 yılında kurulan şirketlerinin mali tablosu hakkında bilgiler aktardı.

“Toplu taşıma hizmetleri kamu hizmetleridir” diyen Genel Müdür Gündoğdu, şunları anlattı;

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR

“Toplu taşıma hizmetleri kar amacı güden hizmet değildir. Nasıl ki park bahçe yapılıyorsa, yol yapılıyorsa taşımacılıkta böyledir. Dünyada da böyledir. Bu hizmetlerde gelirin gideri karşılama oranı vardır. Halk otobüslerinde gelir gider karşılama oranı yüzde 79. Belediye desteğini çıkarttığımızda gelir gideri karşılama oranı yüzde 61. Otobüs tarafına baktığımızda yüzde 26 civarında geliri gideri karşılama durumu var. Yüzde 74 civarında belediye şirket olarak gelir gideri karşılama noktasında sübvanse ediyor besliyoruz. Raylı sistemde ise gelir gideri karşıla oranı yüzde 132. Yani raylı sistemde kar ediyoruz. Elektrik enerjisi kullanılıyor. Toplu yolcu taşıması olduğu için önemlidir.”

OTOPARKLARDA ZARARDA

“Otopark hizmeti sunuyoruz. Yaklaşık 8 aydır bu işi yapıyoruz. Otoparkta gelir gideri karşılama oranı yüzde 33 civarında. Yüzde 67 oranında biz destekliyoruz. Buradaki rakamlarda amortismanları dahildir. Hizmette. Yolcu taşımacılığında ülkemizde belediyeler sırtından bu durum finanse ediliyor. Bu şekilde götürülüyor. Dünya genelinde Avrupa da gelir gideri karşıla oranı yüzde 50, Amerika’da yüzde 35, Güney Asya ülkelerinde yüzde 85. Asya ülkelerinde vergilendirme, reklam alanları, arazi geliştirme çalışmaları adına toplu taşıma için gelir elde ediliyor. Karşılama oranları yüksek.”

HER AY 6-7 MİLYON LİRA ZARAR

“Elektronik bilet toplama sistemi uyguluyoruz. 2 yıldır. Aylık orada 100 bin lira eksiğimiz var. bakiyem var. eksiye gidiyorum. Toplu taşımalarına iki yıldır zam yapmadığımız için bizim pay burada kalıyor. Kaybis sosyal amaçlı yaptığımız işletme. Oradaki 6 aylık bakiyemiz eksi 300 bin lira. Aylık 50-60 bin lira destek var. Orada hizmet veriliyor. Otopark işletmesi sıkıntılı bir durum. Aylık 100 bin lira eksi bakiyeye düştük. Uzun zamandır zam yapılmadı. 2019 yılının durum bu. Her ay bizim 6-7 milyon lira aylık eski bakiyemiz var.”

Zararın nedenlerini açıkladı

“1 kilometrede otobüste 1 yolcu taşıyoruz. Ortalama yolcu bedeli 1.7 TL gelir var. Gider 5.9 TL. Halk otobüsü yoğun yerlerde çalışıyor. Biz belediye otobüsleri olarak 62 kilometrede yolcu taşıyoruz. Kırsalda çalışıyoruz. Şehir merkezinde çalışıyoruz. Toplu taşıma alternatif finans kaynakları oluşmadan gelirin gideri karşılaması söz konusu olmaz. Büyükşehir Belediyeleri açıklama yaptı. Gelir ve giderle ilgili aradaki fark ve zarar var.”

TAHSİLET YÜZDE 60

“Otoparklarda tahsilat yüzde 60 civarında. Biz otopark ile ilgili alacaklar konusunda mahkemeye gidemiyoruz. Çünkü alacağımız para mahkeme masraflarını karşılamıyor. Ama son zamanlarda mahkemeler bizi de haklı buluyor. Aracın plakasını biliyorum. Ödeme yapmayan araç plakası belli. Ama kime ait bilmiyoruz. Emniyet bize araç plakasından sahibini söylemiyor. Kanunu gereği. Bununla ilgili düzenleme olması gerekiyor.”

ARTAN MALİYET VE ZAM MİKTARI

“Toplu taşıma için 2 yıl önce bir zam yapıldı. 2017 Eylül ayında. Otoparkta 3.5 yıl önce yapıldı. 3.5 yıl önceki personel gideri ile şimdiki personele gideri farklı. Biz burada zam yapmadık. İki yıllık enflasyon yüzde 30 olmuş. Eylül 2017 yılından bu yana tüketici fiyatları yüzde 47 artmış. Motorin maliyetleri yüzde 28 elektrik yüzde 85 artmış. Personel giderleri yüzde 43 artmış. Diğer giderler yüzde 47 artmış. CNG giderleri yüzde 117 artmış. Hal böyle olunca bizim yaptığımız hesapta giderlerimiz yüzde 36 oranında artmış. Bizde çalışan özel işleticiler var. Onlar sürekli zam istiyor. Giderler yüzde 40 artmış ve bunu ne tarafa koyacağız. Kısa vadede düzeltilecek bir durum değil. Orta vadede olacak bir şey. Burada yapılacak fiyat ayarlamasıyla düzelme olacaktır. Yıllık ne kadar bir sübvanse yapılıyor derseniz, aylık ulaşım için 6 milyon lira açığımız var.”

TRAMVAY ZARAR ETMİYOR

“Özel halk otobüsünde toplam gider kilometre başı 4.09 TL. Toplam gelir kilometre başı 3.24 TL. Tramvay da gider kilometre başı 0.94 TL. Gelir kilometre başı 1.68 TL. Belediye otobüslerinde gider kilometre başı 4.94 TL. Gelir kilometre başı 1.73 TL.”

ZARAR BÜYÜYOR

Öte yandan hazırlanan istatistik bilgide ise ulaşım hizmetlerindeki zararın büyüdüğü gösterildi. 2013 yılında 2 milyon 996 bin TL kar eden Ulaşım A.Ş., 2014’de 17.2 milyon, 2015’de 13.1 milyon,  2016’da 7.4 milyon, 2017 de 18.5 milyon, 2018 de 20.7 milyon, 2019 yılında şimdiye kadar 40.9 milyon lira zarar etti.

ZAM ORANI BELİRLENDİ AMA…

Genel Müdür Gündoğdu, konuşmasında bilet fiyatlarında yapılması gereken artışla ilgili hazırlanan istatistik bilgiyi de sundu. Gündoğdu, “Artan giderlerden sonra bilet fiyatlarında yüzde 35.87 civarında ağırlıklı zam yapılması gerekiyor. Buradaki zarar oranları içinde şirkete yönelik yapılan yatırımlar yok. O yatırımlarla birlikte bu rakam çok daha büyük boyutlara gelir. Banka kredi borçları 2 milyon lira” dedi.

1 TL’YE VATANDAŞI TAŞIRIM

Sunum sırasında meclis üyeleri de sorular sordu. Bazı açıklamalar yaptı. İYİ Partili meclis üyesi Kazım Yücel, Gündoğdu’ya rakipleri olup olmadığını sordu ve cevap olarak personel servislerini gösterdi. Daha sonra açıklama yapan Yücel, “Rakibimiz yok ama zararı da bize anlatıyorsunuz. Muhalefet gözüyle de ona da şükür dememizi bekliyorsunuz. Ama zarar ediliyor. Bir rakip olsa işletme zarar edecek. Bunu ben söylemekte ihtiyat ediyorum. Bankamatik memurları var. Biz bunu sormak için ihtiyat ediyoruz. Tabi ki bu çirkin bir soru. Ben sormuyorum. Bir kere gider tablosuna bakılmalıdır. Sayın başkanda bizde zam yapılsın demiyoruz. Ben başkan olsam 1 TL’ye vatandaşı taşırım. Bu projeyi geliştiririm. Rakibimiz yok ama zarar ediyorsunuz. Bana ne Hong Konk’tan. Orada rakipleri var. Onu da bahsetmeliyiz. Rakip olsa zarar. Tamam. Ama rakip yok. Sıkıntılar var. Eleştirmiyoruz. Gerçeğini söyleyerek bizlerde sizlere destek olmak istiyoruz. Fazla çalışan personele dikkat edilmelidir. Otopark zarar etmez. Yani orada zarar var ve şükredelim diyoruz. Biz de sizlere yardımcı ve destek olmak istiyoruz. İnsanımıza hizmet etmek istiyoruz” diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV