banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

ZİRAAT ODALARINDA KOTA RAHATSIZLIĞI

Ziraat odaları başkanları Kayseri Şeker'i ziyaret etti

01 Temmuz 2017 Cumartesi 09:54
Bu haber 1053 kez okundu
ZİRAAT ODALARINDA KOTA RAHATSIZLIĞI
Haberici -->

Ziraat Odası Başkanları mısır şurubunda kotanın artırılmasına tepki göstererek, bu yöndeki kararların pancar şekeri üretimini devamında da pancar çiftçisini bitireceğini açıkladılar.

Kayseri Ziraat Oda Başkanları, şeker sektöründeki denetimsizlik nedeniyle mısır şurubu üreticileri bu boşluğu çok kötü şekilde kullanıldığını belirterek, şeker pancarının kotası artmıyor ama mısır şurubunun kotası artıyor. Oda başkanları, mısır şurubunun kotasının artmasının ziraat oda başkanlarını rahatsız ettiğini belirterek, “Eğer böyle giderse Türkiye'de  Pancar çiftçisi biter ve Şeker Fabrikalar da kapanır Özellikle NBŞ kotalarının  kontrol altına alınmasını talep ediyoruz” dediler.

Pancar Kooperatifinin 64. Olağan Genel Kurulu sonrasında, göreve yeniden seçilen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Hüseyin Akay'ı Kayseri Ziraat Oda Başkanları ziyaret ederek tebrik ettiler. Ziyarete, İl Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı ve  Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Sarız Ziraat Odası Başkanı Mehmet Erkek, Yeşilhisar Ziraat Odası Başkanı Metin Altıparmak, Felahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kuzugüden, Sarıoğlan Ziraat Odası Başkanı Burhan Akdoğan, Bünyan Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özsolak, Develi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Murat, Akkışla Ziraat Odası Başkanı Sedat Eraslan,Yahyalı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, Tomarza Ziraat Odası Başkanı Sami Nalbant katıldılar. Ziyaret esnasında Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer'de hazır bulundu.

Kayseri Ziraat Odaları Başkanları adına İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı ve  Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, yaptığı açıklamada, Kayseri Pancar Kooperatifinin yapılan 64. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olmasını ve   bundan sonraki çalışmalarında başarı dilek ve temennilerini iletti.

Abdulkadir Güneş, Kayseri Şeker'in konumunun iyi duruma geldiğini ancak şeker sektörünün içinde bulunduğu durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirtti. Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bir yıldan beri Şeker Kuruluna atama yapılamıyor ve Şeker sektöründeki denetimsizlik nedeniyle Mısır şurubu üreticileri bu boşluğu çok kötü şekilde kullanıyorlar. Şeker Pancarının kotası artmıyor ama mısır şurubunun kotası artıyor. Mısır şurubunun kotasının artması biz ziraat oda başkanlarını rahatsız etmektedir. Bu sorun sadece sizin sorununuz değil tabii ki çiftçimizin de sorunu ve bizim de sorunumuzdur.Bu konuların Mecliste de gündeme gelmesi gerekiyor. Bölgemizde araziler sulu tarıma açılıyor ve çiftçi şeker pancarı ekmek için kota talep ediyor. Havza bazlı desteklemeler kapsamına Şeker Pancarının da alınmasını istiyoruz. Pancar Çiftçisi şu anda hak ettiği parayı kazanıyor ama böyle giderse kazanamaz duruma gelecek  ve dolayısıyla çiftçimiz mağdur olacaktır. Özellikle NBŞ kotalarının  kontrol altına alınmasını talep ediyoruz.”

Başkan Akay da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yapılan çalışmaların top yekun çiftçileri ilgilendirdiği için bir kamu hizmeti olduğuna dikkat çekerek bu işlerde başarılı olabilmek için birlikte hareket etmek lazım geldiğini belirtti.

Başkan Akay, "Sektördeki sorunların çözümü konularında, Ziraat odaları, Sulama birlikleri ve diğer STK’lar ve Kamu kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışma arzusundayız. Bu bölge çiftçisinin ayakta kalması ve kalkınması lazım. Özellikle Şeker Pancarı tarımının bölgede sürdürülebilirliği için gerek sektördeki gelişmeler gerekse ülkemizde ve Uluslar arası platformlar, Siyasiler ve STK ların görüşlerini mutlaka dikkate alırlar ve o nedenle bu konularda hep birlikte  mücadele ederek çözümleri birlikte ortaya koymamız lazımdır" dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV